2 měsíce od exploze v Bejrútu: Člověk v tísni začíná pomáhat s obnovou živností

Publikováno: 6. 10. 2020 Doba čtení: 4 minuty
2 měsíce od exploze v Bejrútu: Člověk v tísni začíná pomáhat s obnovou živností
© Foto: People in Need

Od výbuchu v libanonském Bejrútu uplynuly dva měsíce. Exploze měla na svědomí život více než 200 lidí a dalších 6000 bylo zraněno. Zničila rezidenční domy i obchody ve vzdálenosti až pěti kilometrů, 300 000 lidí připravila o domov a další o zdroje příjmu. Mezi ty nejponičenější čtvrti patří Mar Mikhael a Karantina.

Kdysi prosperující Mar Mikhael, čtvrť dříve vyhledávaná turisty, plná kaváren, barů, studií jógy, hotelů a dalších služeb teď budí postapokalyptický dojem. Mnohem méně turistická a chudší čtvrť Karantina byla částečně industriální a byla domovem mnoha uprchlíků například ze Sýrie a libanonských rodin s nízkými příjmy. I tady výbuch výrazně zasáhl do života mnoha lidem. Zničil malé podniky v sousedství a lidé přišli o práci i v přístavním průmyslu a ztratili tak svůj zdroj příjmu.

Bezprostředně po výbuchu bylo prioritou Člověka v tísni opravit poničené domy, aby se lidé mohli do svých domovů co nejdříve vrátit a vrátit se zpět ke svému životu. Zaměřili jsme se na nejzasaženější oblasti a společně s partnerskou organizací Člověk v ohrození a organizací Green Helmets jsme se pustili do práce. Opravovali a vyměňovali jsme poničená okna a dveře. Společně s našimi partnery jsme pak opravili 371 domovů.

Ola žije spolu se svým manželem a dvěma dcerami, Farahou a Samou, v Karantině. Rodina pochází ze Sýrie a v Karantině žijí od začátku války v Sýrii v roce 2011. “Slyšela jsem první výbuch, byl to dost neobvyklý zvuk. Běžela jsem na balkon, abych přinesla Faru a Samu dovnitř. Pak, když jsem se vrátila do kuchyně, vybouchlo to podruhé,” popisuje Ola.

Výbuch zcela zničil jednu stěnu v dětském pokoji a vysklil okna a dveře. V následujících týdnech pak přišli pracovníci z Green Helmets, aby změřili rozměry dveří a oken a rychle vše vyměnili. Během exploze zasáhly kovové vstupní dveře Olu do obličeje, kde jí zůstala téměř třinácticentimetrová jizva a při úrazu se jí vylomily také zuby. “Všude byla krev, ale já jsem nic necítila. Běžela jsem zkontrolovat děti a ujistit se, že jsou v pořádku. Všude bylo sklo a výbuch holčičky odhodil, nebyly ale naštěstí zraněné. Díky Bohu. Rychle jsem je oblékla a běželi jsme hledat pomoc,” popisuje Ola.

Zatímco nám její matka vyprávěla o výbuchu, hrála si malá Sama vedle a šlehala imaginární dort. Když Ola popisovala, kde všude leželo sklo, ukazovala malá Sama: ”Krev byla tady a tady. A sklo tamhle.” Ola se bojí, kolik si toho z nešťastné události její dcery pamatují a jak zpracují, co se toho dne přihodilo. Její tvář se ale dobře hojí a dveře a okna v jejich bytě už jsou vyměněna. Zotavovat se po takové události bude celá rodina ale bohužel ještě dlouho. 

Kromě oprav poničených domovů ve spolupráci s Green Helmets spolupracoval Člověk v tísni a Člověk v ohrození s místní partnerskou organizací Bekaa Youth Association a společně zajistili zdravotnickou pomoc po výbuchu více než 3800 lidem. Během exploze byly totiž poničeny také tři bejrútské nemocnice a zdravotnický system byl přetížený, nemocnice přijímaly mnoho zraněných najednou. Zdravotnickou pomoc poskytoval mobilní tým a zajišťoval tak lidem základní léky a péči.

Prostřednictvím místních partnerů jsme zároveň také poskytovali základní potraviny a hygienické potřeby nejohroženějším lidem v těch nejzasaženějších oblastech. Značná část populace v oblasti jsou starší lidé a bylo potřeba jim pomoci vyrovnat se s dopady výbuchu a umožnit jim, aby se znovu postavili na nohy. Potraviny jsme zajistili pro tisíce lidí, součástí bylo i 500 teplých jídel denně pro starší osoby se speciálními potřebami. 350 rodin s malými dětmi nebo staršími členy domácnosti navíc obdrželo hygienické potřeby. 

Výbuch a jeho dopady ještě vice zhoršily už tak špatnou ekonomickou situaci země. Životní podmínky v celé zemi se za poslední rok výrazně zhoršily v důsledku oslabení libanonské měny, hyperinflace a omezením spojených s pandemií COVID-19.

Podniky poblíž přístavu včetně čtvrtí Mar Mikhael a Karantina utrpěly obrovské ztráty a na místě je také mnoho zničených kancelářských prostor. Abychom pomohli obnovit živobytí lidí, kteří o ně kvůli explozi přišli, navázali jsme partnerství s místní organizací SHIFT, která se na tuto formu pomoci zaměřuje a má potřebné odborné znalosti. V nadcházejících měsících tak budeme společně s organizací SHIFT podporovat drobné podnikatele, aby si mohli co nejdříve obnovit živnost. Podle potřeby jim poskytneme finanční granty, material nebo vybavení. 

Pomoc v Bejrútu byla možná díky členům Klubu přátel Člověka v tísni a dárcům, kteří přispěli do sbírky SOS Libanon

Autor: Člověk v tísni

Související články