45 organizací žádá okamžité ukončení útoků na civilní obyvatelstvo a nemocnice v syrském Idlíbu

Publikováno: 3. 6. 2019 Doba čtení: 5 minut
45 organizací žádá okamžité ukončení útoků na civilní obyvatelstvo a nemocnice v syrském Idlíbu
© Foto: Omar Khattab

Tři milióny civilistů na severozápadě Sýrie mají strach a mnozí z nich jsou bez domova.

Jestliže se namísto politických prohlášení a slibů okamžitě nezačne jednat, Sýrie a celý svět by se brzy mohly stát svědky „nejhorší humanitární tragédie 21. století”. Záchranáři a zdravotníci, kteří působí přímo na místě, varují a zdůrazňují, že za 8 let v Idlíbu ještě nezažili tak mohutné a agresivní útoky. Jestliže se bude konflikt nadále stupňovat, až 700 000 by mohlo být vyhnáno ze svých současných domovů a stát se vnitřně vysídlenými osobami.

Podle OSN bylo kvůli neustávajícímu bombardování a ostřelování v oblasti jižního Idlíbu a severní Hamy nuceno uprchnout ze svých domovů přes 200 000 lidí. Až 80 000 těchto vnitřních uprchlíků nemá střechu nad hlavou nebo bezpečné místo, kde by přespali. Mnoho dalších lidí nyní přežívá tak, že jsou namačkaní v přeplněných domech. Od konce dubna, kdy došlo k vyhrocení konfliktu, OSN potvrdila, že nejméně 105 lidí bylo zabito, 3 provizorní tábory pro vnitřně vysídlené osoby se staly cílem útoků a poškozeno nebo zcela zničeno bylo 17 škol. Napočítáno bylo celkem 23 útoků na 20 zdravotnických zařízení, některá se stala obětí útoků i dvakrát. 49 zdravotnických zařízení muselo přerušit provoz kvůli útokům nebo nedostatečné bezpečnosti. Některá z těchto ohrožených zdravotnických zařízení byla na seznamu Úřadu pro koordinaci humanitární činnosti v dekonfliktní zóně.

„Útoky na místní nemocnice včetně porodnic zanechaly tisíce lidí v Aleppu a východní Ghoutě bez lékařské pomoci,” říká Dr. Ahmad Tarakji, prezident SAMS. „Minulý rok zaměstnanci našeho zdravotnického zařízení souhlasili, že se souřadnice nemocnice stanou součástí dekonfliktního mechanismu OSN. To znamená, že by OSN měla zajistit ochranu těchto nemocnic a zabránit potenciálním útokům. Syrský národ má právo vědět, kdo napadá a ničí jejich nemocnice.”

V Idlíbu žijí 3 milióny lidí. Polovina z nich jich sem utekla před válkou z ostatních částí Sýrie. Vzpomínka na Aleppo, východní Ghoutu a Daraa je v myslích těchto lidí stále živá a nyní se bojí, že poslední ofenzíva jen ukazuje, jak mohutné útoky teprve přijdou.

„Polovina obyvatel Sýrie již byla kvůli 8 let trvající válce vysídlena ze svých domovů, ale to nejhorší může teprve přijít,” říká Arnaud Quemin z organizace Mercy Corps. „Celé syrské komunity, které byly donuceny uprchnout ze svých domovů, přišly hledat útočiště do Idlíbu. Populaci Idlíbu tvoří nyní z poloviny vnitřně vysídlené osoby a obyvatelé Idlíbu se nyní bojí, že když válka znovu udeří přímo před jejich prahem, nebudou mít absolutně kam jít.”

Neexistuje žádné ospravedlnění nadále probíhajících útoků na civilní obyvatelstvo a infrastrukturu. Strany konfliktu mají právní povinnost chránit civilní obyvatele a ušetřit je těch nejhorších následků bojů. Další zákonnou povinností je vyhnout se útokům na školy, nemocnice a domovy civilistů. Tato pravidla se v severozápadní Sýrii zjevně stále porušují. 

V reakci na nedávné šokující události vojenské eskalace konfliktu my, níže podepsané syrské a mezinárodní humanitární organizace a organizace podporující dodržování a respektování lidských práv apelujeme na všechny strany konfliktu, aby urychleně začaly jednat v souladu s mezinárodním humanitárním právem a zajistily ochranu civilního obyvatelstva v severozápadní Sýrii.

Členové Rady bezpečnosti OSN mají pověření zajistit ochranu civilistů a udržet mezinárodní mír a bezpečnost. Nemohou se schovávat za jednotlivé sekce Rady a dovolit, aby v Idlíbu došlo k nejhoršímu. Měli by vyvinout veškerý možný tlak na válčící strany, aby ukončily boje a násilí a přestaly systematicky útočit na civilní infrastrukturu. Je třeba zajistit humanitárním organizacím bezpečný a snadný přechod přes hranice a přístup do ohrožených oblastí, aby se mohly dostat do všech míst, kde je jejich pomoc potřeba, a to v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 2393.

Dále vyzýváme členy Rady bezpečnosti OSN, aby spolupracovali s Tureckem a Ruskem a zaměřili se na dodržení závazků vůči dohodě o demilitarizované zóně, kterou obě strany podepsaly v září 2018. Požadujeme, aby bojující strany okamžité uzavřely v celé severozápadní Sýrii klid zbraní.

Členové Rady bezpečnosti by měli podpořit zvláštního vyslance generálního tajemníka OSN pro Syrskou otázku Geira Pedersena, aby strany dovedl k mírovému řešení bezpečnostní situace v Idlíbu. Je žádoucí, aby se předešlo dalšímu krveprolití a všechny strany se vrátily k jednání, kde by usilovaly o politické urovnání konfliktu.

Také žádáme vedoucí představitele z Francie, Německa, Ruska a Turecka, kteří se účastnili istanbulského summitu, aby dostáli svým závazkům a udrželi v Idlíbu klid zbraní.

Podepsaní

1. 11.11.11

2. Adopt a Revolution

3. Baytna Syria

4. Big Heart Foundation

5. Binaa for Development

6. Bridge of Peace

7. Christian Aid

8. CCFD-Terre Solidaire

9. Council for Arab British Understanding

10. Dawlaty

11. Ghiras Al-Nahda

12. Global Centre for the Responsibility to Protect (GCR2P)

13. Hand In Hand for Aid & Development (HIHFAD)

14. Ihsan for Relief and Development (IRD)

15. International Federation for Human Rights (FIDH)

16. International Rescue Committee (IRC)

17. Islamic Relief UK

18. Just Foreign Policy

19. Kesh Malek

20. Massrat

21. Mercy Corps

22. Montreal Institute for Genocide and Human Rights Studies

23. Orange Organization

24. PAX

25. People In Need

26. Physicians Across Continents (PAC)

27. Rahma Relief Foundation

28. Relief & Reconciliation for Syria

29. Shafak

30. Shaml Coalition

31. Social Development International (SDI)

32. STAND

33. Syra Relief and Development (SRD)

34. Syria Relief (SR)

35. Syrian American Council

36. Syrian American Medical Society (SAMS)

37. Syrian Center for Media and Freedom of Expression (SCM)

38. Syrian Expatriate Medical Association (SEMA)

39. Syrian NGO Alliance (SNA)

40. Takaful Al Sham Charity Organization

41. The Syria Campaign

42. Union of Relief and Medical Care Organizations (UOSSM)

43. Violet Organization

44. Vision GRAM International

45. World Vision International


Autor: PIN

Související články