DVTV: 5000 korun na dítě rodiny nezachrání, je to populistický krok, míní Daniel Hůle

Publikováno: 18. 8. 2022 Doba čtení: 2 minuty
DVTV: 5000 korun na dítě rodiny nezachrání, je to populistický krok, míní Daniel Hůle
© Vitolda Klein

Od 15. srpna mohou rodiny splňující podmínky žádat o pětitisícový příspěvek na dítě, který má zmírňovat dopady zdražování. Jen během prvního dne přijalo Ministerstvo práce a sociálních věcí sedmdesát tisíc žádostí. Nárok na dávku má podle propočtů jeden milion sto tisíc domácností. „Je to jednorázové plácnutí do vody,“ tvrdí však náš dluhový expert Daniel Hůle a navrhuje spíše valorizaci přídavků na dítě nebo navýšení příspěvku na bydlení.

Celkový příjem žádající rodiny s nezletilým dítětem, které musí mít trvalé bydliště v ČR, nesmí přesáhnout jeden milion korun hrubého za rok. Podle Daniela Hůleho tato podpora cílí velmi široce a zahrnuje nižší střední třídu, která je často voličem této vlády, respektive některých jejích stran. „Myslím si, že je to vlastně zacíleno před volbami tak, aby nevznikla averze, že vláda příliš pomáhá ukrajinským uprchlíkům a ne Čechům,“ říká o jednorázovém příspěvku na dítě. „Je to opatření v duchu minulé vlády, stejné jako pět tisíc pro seniory. Představitelé této vlády přitom za podobné kroky Babiše velmi tvrdě kritizovali. Soutěžit s populistickými stranami populismem není dobrý krok,“ dodává.

Dluhový expert nerozporuje, že pětitisícová částka některým rodinám pomůže, ale nemyslí si, že dokáže někoho zachránit, když jim už v tuto chvíli chodí desetitisícové nedoplatky za roční zúčtování na energie. „Jsem rád že nakonec vláda přistoupila na to, že lidé, kteří mají nárok na přídavek na dítě tento příplatek dostanou automaticky. Tak jim to určitě pomůže i jinde, ale více by pomohlo, kdyby se částka, která je poměrně vysoká, rozležela v čase,“ říká s obavou, že některé rodiny peníze utratí neefektivně. Lepším řešením by podle něj bylo například zvýšení příspěvku na bydlení.

Lepší by byla dlouhodobější podpora pro domácnosti

„Máme velký problém, vláda by měla dělat uměřenou politiku a nerozhazovat desítky miliard,“ říká Hůle, podle kterého by cesta mohla vést i přes valorizaci přídavků na dítě. Ty v Česku pobírá 270 tisíc domácností. „To by byla přesně ta podpora, která bude dlouhodobější a povede k udržitelnějšímu chodu rodin. Zároveň je administrativně velmi snadná, takže je mnohem levnější. Musíme si uvědomit, že ten pětitisícový, vlastně, úplatek bude podle vlády stát řádově osm miliard korun. Veškeré roční náklady na přídavek na dítě jsou dvě miliardy korun,“ popisuje.

Důležité je podle něj nejprve pomoci lidem z dluhů a vyvarovat další před pádem do exekucí. Následky by totiž mohly být pro českou ekonomiku tragické. „Je nutné opravdu pomoci lidem z dluhových pastí, protože ve chvíli, kdy do nich necháme upadnout násobně více lidí, tak náklad pro společnost bude fatální, protože víme dlouhodobě, že pokud člověk má exekuce, tak ho to nutí spíše pracovat nelegálně, neodvádět legální mzdu atd.,“ varuje s obavou, že do exekucí spadnou například i lidé s hypotékami, kteří si to nikdy nedokázali představit.

Celý rozhovor v DVTV si můžete pustit zde: 


Autor: Eliška Ratiborská

Související články