#Posledních8let v Sýrii - 21. září je Mezinárodní den míru

Publikováno: 18. 9. 2019 Doba čtení: 2 minuty
#Posledních8let v Sýrii - 21. září je Mezinárodní den míru
© Foto: Muzna for Protect Civilians

Co jste dělali posledních 8 let? Možná jste dokončili školu nebo měli svatbu? Možná jste překonali nemoc, přestěhovali se do jiného města nebo hodně cestovali…? Celých posledních 8 let byla v Sýrii válka.

Lidé v Sýrii posledních 8 let žili v nejistotě, padaly na ně bomby a nevěděli, co bude zítra.

Fakta mluví jasně: podle OSN humanitární pomoc potřebuje více než 10 milionů lidí, půlka z nich žije v oblastech, jejichž stav je „katastrofický, kritický nebo závažný“. Více než 6 milionů lidí muselo utéct ze svého domova a každý den se počet vnitřních uprchlíků zvyšuje o další 4 000 lidí.

V severozápadní Sýrii je situace obzvlášť kritická. Mnoho rodin hledalo bezpečí a uteklo do Idlibu, kde pak eskalovaly boje. Civilisté žili uprostřed čtyřměsíční ofenzívy, stali se oběťmi bombardování, 1089 jich přišlo o život. Válka zničila nemocnice, školy, infrastrukturu.

Zástupce OSN Mark Cotts nedávno uvedl: „Idlib hoří a svět nemůže jednoduše stát a pozorovat to. I během války mají všechny strany konfliktu povinnost chránit civilisty, jak je uvedeno v Ženevských úmluvách, které podepsalo a ratifikovalo 196 zemí.“

Člověk v tísni je jedna z mála humanitárních organizací, která stále poskytuje pomoc v Idlibu. Setkáváme se s lidmi, jako je Anwar. Uprchl do Idlibu s celou svou rodinou. Jediné jeho přání je vrátit se domů. Když nám to vyprávěl, opodál padaly bomby.

Stejně tak podporujeme i Baširu. Říkala, že si může dovolit koupit chleba jednou za 10 dní. Její manžel zemřel a vychovává sama čtyři děti. 

Amiře je deset let a už tři roky nemůže chodit do běžné školy. Její rodina musela utéct do Aleppa a musela proto přerušit vzdělávání. Dva roky neseděla v lavici vůbec. Dnes chodí do speciální školy v uprchlickém táboře, kterou podporujeme.

V sobotu 21. září si připomínáme Mezinárodní den míru a s ním i příběhy Anwara, Baširy, Amiry a dalších milionů lidí v Sýrii. Jejich přáním je žít v míru a příštích osm let mít takový život, jaký chtějí.

Co můžete udělat?

  • Sdílejte svých #posledních8let na Twitteru, Facebooku a Instagramu
  • Mluvte o válce v Sýrii a sdílejte příběhy obyčejných lidí.

  • Kontaktujte vlivné lidi, kteří by mohli 3 milionům civilistů v Idlibu pomoci.
  • Přispějte Člověku v tísni nebo jiné organizaci, která poskytuje pomoc přímo v Sýrii.
Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Nina Tramullas, PIN Syria/Iraq Communication & Advocacy Officer