„A na konci hry mám nového přítele." Jak šachy sbližují lidi v Sýrii

Publikováno: 23. 3. 2022 Doba čtení: 2 minuty
„A na konci hry mám nového přítele.
© Foto: PIN

Když lidé v Sýrii utíkají před válkou a ostřelováním, vydávají se na mnohdy velmi dlouhou cestu do neznáma. Nevědí nic, ani kdy a kde ta cesta skončí. Hledají pro sebe a své blízké útočiště a alespoň dočasný domov. Často tak lidé přicházejí do úplně jiných regionů a musejí se přizpůsobit nové životní realitě. Situace je ale náročná pro obě strany – pro ty, kteří hledají bezpečí, i pro ty, do jejichž bydliště noví lidé přicházejí.

Na jednom místě se setkávají odlišné kultury, zvyky a životní styly. Pro společné a klidné soužití je důležité, aby se lidé navzájem poznali a sblížili. A protože to se daří zejména při společných aktivitách jako je sport, nebo společenské hry, organizuje Člověk v tísni akce, kde se mohou lidé setkávat a navazovat nová přátelství. A tak se lidé z různých komunit na severu Sýrie nedávno zúčastnili šachového turnaje.

„Šachy hraji od svých dvanácti let, naučil mě to bratr a hrávali jsme je spolu," říká Khoda (29), která se turnaje zúčastnila. Šachy rád hraje i Ibrahim (43), který se tentokrát ujal role rozhodčího.

„Základní pravidla jsem se naučil, když jsme šachy hrávali s přáteli. Asi před čtyřmi lety jsem si stáhl aplikaci do mobilu a díky ní jsem se naučil mnohem víc. Navíc jsme mohli hrát online s lidmi z celého světa, a dokonce se účastnit i soutěží,” vypráví Ibrahim.

Při výběru společných aktivit zohledňuje tým Člověka v tísni i preference účastníků. „Všichni měli zájem o činnost, při které se musí přemýšlet. Vybrali jsme šachy, protože je to oblíbená hra mezi všemi věkovými skupinami a lidé ji znají,” vysvětluje Emad z týmu Člověka v tísni, který se podílí na organizaci. „Chceme podpořit harmonii a soudružnost mezi lidmi, kteří tu teď spolu žijí – těmi, co už tu bydleli a těmi, kteří byli z vlastního domova vysídleni, přišli z jiných částí Sýrie a zůstali tu. Díky těmto akcím mají šanci se poznat, navázat přátelství a pochopit jiný způsob života,” dodává Emad.

Jednou soutěží to ale nekončí. Podle Emada si lidé turnaj tak užili, že už si vytvořili i skupinu na WhatsAppu, aby zůstali v kontaktu a mohli si zorganizovat hry a turnaje, kdykoliv budou chtít.

„Šachy vás motivují k hlubokému přemýšlení. Hledáte způsob, jak dojít k vítězství, a přemýšlíte stejným způsobem, jako byste řešili reálný problém. Šachy rozvíjejí schopnost řešit problémy,” říká Khoda a dodává: „Líbí se mi to nadšení, s jakým se tahle hra hraje. A když skončí, tak mám nového přítele.”

Díky podpoře Evropské unie může Člověk v tísni pomáhat lidem, kterým do života stále zasahuje více než 11 let trvající konflikt.


Autor: PIN

Související články