Ani dva měsíce po konci Milostivého léta není vyřízena nejspíš ani polovina požadavků na ukončení exekucí

Publikováno: 31. 3. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Ani dva měsíce po konci Milostivého léta není vyřízena nejspíš ani polovina požadavků na ukončení exekucí
© Foto: ivanacoi - pixabay

SPOLEČNÉ PROHLÁŠENÍ K ÚSPĚŠNOSTI MILOSTIVÉHO LÉTA

Exekutorská komora zveřejnila data o využití Milostivého léta. Tyto výsledky přitom vycházejí z dat v Centrální evidenci exekucí a z šetření provedeného mezi jednotlivými soudními exekutory. Více než polovina exekucí, u nichž bylo Milostivé léto využito, dosud však není ukončená. Prezentace takto nevalidních dat může být součástí kampaně proti přijetí novely zákona, který by akci Milostivé léto zopakoval na podzim.

Dnes zveřejnila Exekutorská komora data o využití Milostivého léta. Tyto výsledky přitom vycházejí z dat v Centrální evidenci exekucí a z šetření provedeného mezi jednotlivými soudními exekutory. Ačkoli akce Milostivé léto skončila 28. 1. 2022, tedy více než před dvěma měsíci, neziskové organizace či někteří věřitelé stále evidují více než polovinu exekucí, kde bylo Milostivé léto využito, jako nevyřešené. Exekutor v jejich případě ještě nerozhodl a nevydal tzv. usnesení o zastavení exekuce a o osvobození. Z toho vyplývá, že ani samotní exekutoři zatím nemohou vědět, kolik lidí Milostivého léta využilo a bylo nakonec úspěšných. Pokud jde o Centrální evidenci exekucí, tak tam exekutoři zadávají údaje až po ukončení exekuce a často se zpožděním, proto tam budou pravděpodobně jako aktivní exekuce vedeny i ty, kde již exekutor řízení zastavil.

Do veřejných rozpočtů jednorázově přiteklo 390 miliónů korun (a toto není konečná částka!), které by v řadě případů nikdy nepřitekly, nebo s velkým časovým odstupem.

Prezentace takto nevalidních dat může být součástí kampaně proti přijetí novely zákona, který by akci Milostivé léto zopakoval na podzim. Exekutorská komora je zapojena do legislativního procesu, záměry novely jsou s jejich představiteli konzultovány, a proto mají informace o aktuálním vývoji. Počty lidí, kteří Milostivého léta využili, budou zcela jistě vyšší, než kolik nyní exekutorská komora uvádí, což musí exekutoři vědět. Skutečnost, že ani dva měsíce po konci Milostivého léta exekutoři ještě neukončili významný počet řízení, vypovídá především o přístupu samotných soudních exekutorů k procesnímu právu a spravedlnosti. Lidem, kteří Milostivého léta využili, jsou totiž i nadále exekučně sráženy jejich příjmy, pokud nějaké mají, a zůstávají tak dál měsíce v nejistotě.

Exekutorská komora dále uvádí, že veřejné rozpočty přišly o 1,6 miliardy korun, což je další zavádějící informace. Do veřejných rozpočtů naopak jednorázově přiteklo 390 miliónů korun (a toto není konečná částka!), které by v řadě případů nikdy nepřitekly, nebo s velkým časovým odstupem. Značnou část příslušenství tvoří navíc odměna a náklady exekutora, tedy veřejných rozpočtů se to nijak netýká.

Akci Milostivé léto mimo jiné chválí i někteří významní věřitelé, jako například Všeobecná zdravotní pojišťovna, které přinesla, u již zastavených exekucí, přes 175 milionů Kč na doplaceném pojistném. Současně u těchto řízení bylo odpuštěno dlužníkům 330 milionů na příslušenství. K dnešnímu dni se takto jen u VZP pomohlo 10 613 dlužníkům. Výsledek u VZP bude jistě ještě významnější, až exekutoři splní svoji zákonnou povinnost. Ředitel VZP Zdeněk Kabátek na společném jednání s autory zákona také vyjádřil podporu záměru ještě jednou Milostivé léto zopakovat. Jen za pražský dopravní podnik bylo zastaveno téměř 11 tisíc exekucí, jakkoliv číslo k 10. 1. 2022 bylo pouze 1 976. Na tom je krásně vidět ta velká míra setrvačnosti a opoždění při ukončování exekucí a sběru dat.

Autor: Marek Výborný, KDU-ČSL; Patrik Nacher, ANO 2011; Daniel Hůle, Člověk v tísni

Související články