Ázerbájdžán: Přední investigativní novinářka odsouzena

Publikováno: 1. 9. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Ázerbájdžán: Přední investigativní novinářka odsouzena
© Foto:

Praha, 1. září 2015 - Chadidža Ismajlová, investigativní novinářka, redaktorka Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda a laureátka mnoha mezinárodních cen byla dnes v Baku odsouzena k 7,5 letům vězení. Ismajlová byla zadržena v prosinci minulého roku a obviněna z řady trestných činů včetně zneužití pravomocí, nabádání k sebevraždě, daňových úniků, nelegální obchodní činnosti a zpronevěry.

„Tento politicky motivovaný rozsudek má být trestem za odvážnou novinářskou práci Chadidži a má za cíl tímto umlčet jednu z nejvýraznějších kritiček ázerbájdžánského diktátorského režimu,” říká Ivana Skálová ze společnosti Člověk v tísni. „Připojujeme se proto k dalším desítkám organizací po celém světě, které požadují její propuštění.“

Jako autorka mnoha textů, které rozkrývají nečisté obchodní praktiky vládnoucí rodiny Alijevů, žila Chadidža Ismajlová pod neustálým tlakem režimu. S tím, jak postupně odkrývala případy korupce vrcholných představitelů moci, čelila stupňujícímu se vydírání, zastrašování a kampani namířené proti své osobě. I přes opakovaná varování, že může být v rámci vlny represí vůči kritikům režimu také zatčena, odmítala zůstat v zahraničí a požádat tam o azyl.

V prosinci 2014 byla Chadidža Ismajlová zatčena na základě obvinění z nabádání svého bývalého kolegy ke spáchání sebevraždy. Ten svoje tvrzení později stáhl a přiznal, že ho úřady donutily vznést proti novinářce křivé obvinění. To však přesto nebylo staženo. Za její propuštění se postavilo mnoho mezinárodních organizací a institucí, jako v mnoha dalších případech však režim Ilhama Alijeva i tuto výzvu zcela ignoroval. V březnu 2015 byla Chadidža pak obžalována ještě z dalších trestných činů.

Během své vazby obdržela Chadidža Ismajlová za svoji odvahu a výjimečnou investigativní práci cenu celosvětového sdružení spisovatelů PEN/Barbara Goldsmith Freedom to Write 2015. Ani takto výrazná mezinárodní pozornost neodradila ázerbájdžánské úřady od jejího odsouzení ve zrychleném procesu a na základě vykonstruovaných obvinění.

Ismajlová je další z řady obětí režimu, který se tímto drastickým způsobem vyrovnává se svými kritiky. Více než 80 politických vězňů a atmosféra strachu, která paralyzuje celou společnost, staví Ázerbájdžán na post regionální jedničky v potírání základních občanských práv a svobod. „V případě Ázerbájdžánu se jedná o dlouhodobé pošlapávání evropských hodnot, ke kterým se představitelé státu tak rádi a hlasitě hlásí. Toto by měli mít na paměti i evropští státníci, kteří udržují s Ilhamem Alijevem vřelé vztahy a ani prezident Miloš Zeman by se této otázce neměl během své blížící se návštěvy Ázerbájdžánu vyhnout,” dodává Ivana Skálová.

Více informací poskytne:

Ivana Skálová, Člověk v tísni, tel.: 777 787 952, mail ivana.skalova@clovekvtisni.cz

Autor: