Ázerbájdžánský prezident upevňuje své postavení a opoziční politici to sledují z vězení
Publikováno: 10. 10. 2016 Doba čtení: 2 minuty„Tady ve vězení přímo bije do očí směšná snaha mezinárodního společenství hrát s bohatou ázerbájdžánskou diktaturou podle civilizovaných pravidel, zatímco ona se tomuto společenství i vlastním občanům ostentativně vysmívá.“
Ilgar Mammadov tráví ve vězení čtvrtý rok a to i přesto, že Evropský soud pro lidská práva shledal, že byl zatčen z politických důvodů a vyzval k jeho okamžitému propuštění. Prezident Ilgam Alijev na výzvu nereaguje a snaží se upevňovat své postavení a postavení své rodiny v politickém systému země. Prokázaly to také výsledky referenda z konce září 2016, ve kterém si prezident mimo jiné nechal schválit post dvou viceprezidentů, které si sám může jmenovat, a snížil věk nutný pro kandidáty na prezidenta. Experti předpokládají, že tímto připravuje podmínky pro to, aby prezidentský úřad mohl časem převzít jeho v současnosti devatenáctiletý syn. V Ázerbájdžánu je asi 80 vězňů, kteří byli odsouzeni z politických důvodů na základě falešných obvinění stejně jako Mammadov.
Ilgar Mammadov, uznávaný politolog a politický komentátor, je vedoucí osobností opozičního hnutí REAL a patří tak k předním představitelům ázerbájdžánské opozice. Před svým zatčením oznámil, že se ve volbách v roce 2013 bude ucházet o prezidentský post.
V lednu 2013 vypukly nepokoje ve městě Ismayilli, vzdáleném asi 150 kilometrů severozápadně od Baku. Rozbuškou střetů se stala dopravní nehoda mezi místním taxikářem a synem ministra práce. Původně drobná roztržka rychle přerostla v násilný masový protest proti místním úřadům, během něhož protestující zapálili dům guvernéra okresu, několik aut a místní motel. Policie nepokoje potlačila a zadržela desítky lidí.
Ilgar Mammadov a další opoziční politik, místopředseda strany Musavat Tofig Jagublu, den po střetech nezávisle na sobě navštívili Ismayilli a setkali se s protestujícími. Po návratu do Baku se Mammadov o svoji zkušenost podělil na svém blogu, kde za viníka vyhrocení konfliktu označil místní úřady a vládu obvinil z toho, že při potlačování protestu použila nepřiměřenou sílu.
Na začátku února 2013, navzdory tomu, že v den nepokojů ve městě nebyli fyzicky přítomni, byli Mammadov a Jagublu zadrženi a obviněni z organizování hromadných nepokojů a kladení odporu při zatýkání.
Po zadržení strávili oba muži déle než rok ve vazbě, údajně z obavy, aby neuprchli ze země. V polovině března 2014 byli odsouzeni na sedm (Mammadov) a pět (Jagublu) let do vězení za „organizování hromadných nepokojů či účast na něm a násilí proti policistům“. Obžaloba během procesu nepodpořila svoje obvinění žádnými přesvědčivými důkazy.
V říjnu 2014 shledal Evropský soud pro lidská práva, že Mammadov byl zatčen na základě politicky motivovaných obvinění, a vyzval k jeho okamžitému propuštění. Soud ve Štrasburku rovněž uložil Ázerbájdžánu, aby Mammadovovi vyplatil 20 000 eur jako odškodné. Ázerbájdžánské úřady tento verdikt doposud ignorují.
Podle politikova právního zástupce se vězenští úředníci již několikrát pokusili jeho klienta donutit k tomu, aby podepsal žádost o prezidentskou milost. Ilgar Mammadov však odmítá tímto způsobem přiznat svou údajnou vinu.