Barma podepsala smlouvu o kontrole jaderného programu

Publikováno: 1. 10. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Barma podepsala smlouvu o kontrole jaderného programu
© Foto:

Představitelé barmské vlády podepsali 17. září s orgány OSN dohodu, která by do budoucna měla umožnit kontrolu případného barmského jaderného programu. Přestože Barma je dlouhobým členem IAEA (International Atomic Energy Agency, Mezinárodní agentura pro atomovou energii) a signatářem smlouvy o nešíření jaderných zbraní, až nyní k této smlouvě podepsala tzv. dodatečný protokol. Ten zavazuje vládu hlásit organizaci jakékoli válečné či mírové aktivity související s atomovou energií a zároveň umožňuje IAEA provádět kontroly jaderných zařízení.

Zpravodajský server DVB upozorňuje, že podepsání dodatečného protokolu ke smlouvě o nešíření jaderných zbraní ještě nemusí znamenat plný mezinárodní dohled. Povinnost oznámit jakékoli jaderné aktivity lze obtížně zkontrolovat a namátkové kontroly, k jejichž vpuštění se Barma zavázala, se týkají pouze nahlášených jaderných areálů; vláda ale zatím žádné neohlásila. Dle DVB jsou v zemi existují nejméně dva dobře zdokumentované areály na výrobu chemických zbraní, které by případně mohly sloužit k výrobě jaderného arzenálu; navrhuje tedy, aby barmská vláda povolila jejich kontrolu. Tím by nejenom potvrdila, že na podmínky dodatečného protokolu přistupuje i fakticky, a zároveň vyvrátila poslední pochybnosti o svém jaderném programu.

Podepsání protokolu potěšilo zejména americkou administrativu, která si od tohoto kroku slibuje další oddálení Barmy od Severní Koreje. Tyto země v minulosti spolupracovaly na obchodní i vojenské úrovni, přičemž větší obavy než možný přenos jaderných technologií způsoboval barmský nákup raket a dalšího konvenčního vojenského vybavení. Případná vojenská spolupráce Barmy a USA, kterou americká vláda na konci září také projednávala, je však stále hudbou budoucnosti – kromě vztahů s KLDR je totiž Barma také silně navázána na Čínu. Mimo to může trvat až několik let, než bude podepsaný protokol ratifikován barmskou vládou a vstoupí v platnost.

V současné době Barma popírá, že by se snažila získat jaderný arzenál, což je odbornou veřejností přijímáno jako důvěryhodné tvrzení. V minulosti tomu však tak nebylo - roku 2005 se spekulovalo o tom, země údajně získala původně německou, švýcarskou a singapurskou techniku na obohacování uranu, k čemuž podle části odborníku mělo skutečně docházet. V Barmě, bohaté na množství nerostných zdrojů, se nachází i uran, který byl pro tyto účely těžen. V roce 2010 se objevily informace, že Severní Korea, která od smlouvy od nešíření jaderných zbraní upustila a prakticky otevřeně buduje svůj jaderný program, poskytla Barmě jaderné technologie a vybavení. Minimálně do roku 2011 se také barmská vláda snažila získat výzkumný jaderný reaktor z Ruska a odmítala inspekce IAEA. Na rozdíl od jiných neliberálních režimů potenciálně usilujících o jadernou zbraň však Barma nikdy nepředstavovala výraznou hrozbu.  Dle odborníků je technická úroveň jejích expertů na velmi nízké úrovni a není pravděpodobné, že by se blízké době dopracovali k jaderným zbraním ani v případě pokračující spolupráce s KLDR nebo Ruskem.

Zdroje: www.irrawaddy.org, www.dvb.no, www.cia.gov 

Čtěte i další novinky z Barmy.

Autor: Anna Kunová, koordinátorka barmských projektů, Člověk v tísni