Barmský disident Min Ko Naing osobně převzal v Praze cenu Homo Homini
Publikováno: 4. 10. 2013 Doba čtení: 2 minutyPraha, 4.října 2013 – barmský studentský vůdce a disident Min Ko Naing včera převzal lidsko-právní ocenění Homo Homini za rok 2000, které mu kvůli jeho dlouholetému uvěznění nemohlo být dosud předáno.
"Nevěděl jsem, o jakou cenu jde. Tehdy jsem si ve vězení myslel, že už na mě všichni zapomněli, ale díky této ceně jsem zjistil, že tomu tak není," uvedl Min Ko Naing, který v době, kdy mu cena byla udělena, trávil za mřížemi jedenáctý rok.
Člověk v tísni Min Ko Naingovi udělil cenu Homo Homini za jeho nebývalou odvahu, úsilí a boj za demokracii v Barmě. Tenkrát převzal Homo Homini pro Min Ko Nainga z rukou Václava Havla Bo Kyi, spoluzakladatel Assistance Association of Political Prisoners (AAPP).
„To, že pravá láska k lidskosti nemůže být omezena nacionalismem, náboženstvím nebo diskriminací, nám jasně dokázal Václav Havel. Nebyli jsme s Václavem Havlem blízcí přátelé, žili jsme na místech desítky tisíc mil od sebe. Ale pod střechou svobody, míru a lidských práv jsme si byli blízcí víc než vlastní rodina,“ řekl během slavnostní předání, které se uskutečnilo 3. října v Knihovně Václava Havla. Doprovodila ho projekce filmu Barmští vězni, přednes Min Ko Naingovy básně a debata o současné situaci a vývoji v Barmě.
„Je důležité, aby mezinárodní společenství i nadále a více podporovalo Barmu,“ uvedl a zdůraznil, že je potřeba, aby se teď zajímalo zejména o konflikty kolem ústavy. „Barmská ústava není demokratická a dává velkou moc armádě.“ Diskuzi o změnách ale stávající vládá nechce přijmout.
Min Ko Naing ale nemá v úmyslu vstoupit do politiky, chce se věnovat práci s lidmi. Barmánci podle něj nyní potřebují zejména vybudovat občanskou společnost, která v zemi dosud neexistovala. "Pro nás je důležité, abychom vybudovali instituce a naučili lidi znát svá práva a přebírat odpovědnost za to, co dělají," uvedl Min Ko Naing.
Min Ko Naing byl předsedou svazu studentů v Barmě a klíčovou osobností povstání v roce 1988. V roce 1989 byl zatčen a uvězněn, propuštění se dočkal až po patnácti letech, v roce 2004. Mučení mu způsobilo trvalé zdravotní následky. V srpnu 2007 se ocitl opět ve vězení, odkud byl propuštěn až v roce 2012. Celkem tedy strávil ve vězení dvacet let svého života. V
V Praze se Min Ko Naing spolu s dalšími významnými lidsko-právními obhájci z mnoha zemí účastnil konference Občanská společnost: Nezaručená svoboda, kterou pořádala Knihovna Václava Havla k poctě historicky prvního laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva, udělované Radou Evropy spolu s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Prvním laureátem se stal běloruský obhájce lidských práv Ales Bjaljacký.
Pro další informace kontaktujte:
Adéla Pospíchalová, Centrum pro demokracii a lidská práva společnosti Člověk v tísni
tel.: 777 787 968
mail: adela.pospichalova@clovekvtisni.cz