Básník, vzpěrač a nevidomý folkový zpěvák. Setkání talentů sbližuje lidi z různých částí Sýrie

Publikováno: 8. 7. 2022 Doba čtení: 3 minuty
A poet, a weightlifting champion and a blind folk singer. PIN helped to organized social cohesion talent show in Syria
© Foto: PIN

Básník, vzpěrač ani nevidomý folkový zpěvák by se za normálních okolností v Sýrii asi nikdy nesetkali. Každý totiž žil v jiné části země. Boje je ale z domova vyhnaly a jejich rodiny našly útočiště na stejném místě. Nedávno se tak setkali na akci, kterou uspořádal Člověk v tísni. Sportovní závody, soutěže a jiné společenské akce totiž napomáhají společnému soužití lidí, kteří pocházejí z jiných míst a mají odlišnou kulturu a tradice.

„Naším cílem je posílit harmonii a soudržnost mezi těmi, kteří tu žili již před válkou a těmi, které sem boje vyhnaly a našli tu nový domov,” říká jeden z koordinátorů Člověka v tísni, který pomáhal akci organizovat. „Jsme jeden národ. A to chceme zdůraznit. Navzdory rozdílům v etnické příslušnosti, názorech a pohledech a navzdory všem tragédiím, které způsobila válka v naší zemi.”

Khalil, známý pod přezdívkou Abu Al-Qasem, je hudebník: „Vyrůstal jsem ve vzdělávacím zařízení určeném k rehabilitaci nevidomých lidí. Naučil jsem se tam spoustu věcí. Číst pomocí Braillova písma, učil jsem se nazpaměť Korán a také jsem se v této škole naučil hrát na hudební nástroje a zpívat. Po střední škole jsem také studoval fyzioterapii. Ale hudbu a zpěv jsem vždy miloval ze všeho nejvíc."

V talentové soutěži Khalil cítil příležitost pro lidi, jako je on. „Soutěž nám dala možnost ukázat, co umíme a dokázat, že lidé jako já mohou žít normální život navzdory svému postižení. Přestože jsem nevidomý, nenacházím rozdíl mezi sebou a ostatními lidmi. Nevidím sice očima, ale vidím a cítím srdcem lépe než kdokoli jiný."

Nedílnou součástí arabské kultury je poezie. Ten den přišel na akci i Ibrahim, básník a spisovatel, který publiku přednesl báseň nazvanou "Za hranicemi".

"Tato báseň je o utrpení lidí, kteří museli opustit svůj domov a o jejich odchodu z vlasti," popisuje Ibrahim. „Miluji svou zemi a lidi, kteří tu žijí. Jsem rád za každou aktivitu nebo akci, která podporuje soudružnost a mír. Tahle akce dává lidem možnost být si navzájem nablízku a vznikají tu nová přátelství. Viděl jsem tu také spoustu dětí. Bylo úžasné je povzbuzovat a podporovat jejich talent.”

S úplně jiným uměním přišel Aqeel – trenér taekwonda a bývalý šampion ve vzpírání. „Měl jsem sen, kterého jsem chtěl dosáhnout, ale válka v Sýrii všechno zničila. Připravila mě i o můj sen. Otevřel jsem si posilovnu a pak jsem začal trénovat taekwondo pro děti i dospělé. Byl jsem první, kdo tenhle sport přinesl do naší oblasti,” vypráví Aqeel a popisuje, jak sport děti baví: „Nedokážu vám ten pocit popsat. Ale můžu říct, že když máme soutěž, tak děti nemohou myslet na nic jiného a nemohou ani spát, jak se těší. Líbí se mi, že všichni, kdo chodí trénovat, jsou jeden tým a jedna rodina: holky a kluci, a není mezi nimi žádný rozdíl."

V zemi, kterou už dvanáctým rokem ničí stále probíhající konflikt, je vytváření pocitu jednoty mezi komunitami důležitým krokem na cestě k obnově. Podobné společenské akce jsou příležitostí k tomu, aby se lidé potkali a navázali přátelství se svými vrstevníky.

Autor: PIN

Související články