Berta Soler převezme v Norsku Cenu Václava Havla pro kubánské opoziční hnutí Dámy v bílém
Publikováno: 14. 5. 2013 Doba čtení: 2 minutyBerta Soler, vůdčí postava kubánského hnutí Dámy v bílém (Las Damas de Blanco) převezme zítra v Oslu cenu Václáva Havla za kreativní disent, kterou celému hnutí udělila norská organizace Human Rights Foundation.
Dámy v bílém bojují za propuštění politických vězňů na Kubě a za dodržování lidských práv na ostrově. Hnutí vzniklo během tak zvaného Černého jara v roce 2003, kdy Castrův režim udělil mnohaleté tresty několika desítkám členů opozice. Jejich ženy, matky, sestry nebo dcery na jejich podporu organizovaly nedělní pochody v centru Havany a to i přes různé výhružky, bytí i policejní zadržení. Aktivita hnutí pokračuje, i když vězni z roku 2003 byli propuštěni. Na Kubě je stále asi šedesát politických vězňů a oponenti režimu čelí každodenní šikaně, fyzickým útokům nebo spíše krátkodobým zadržením. “Jedna z Dam v bílém, Sonija Garro, je již rok ve vězení, aniž by proti ní a jejímu manželovi bylo vzneseno jakékoliv obvinění,” říká Berta Soler, která reformy Castrova režimu považuje jen za kosmetické úpravy.
Do Norska Berta Soler přiletěla z Prahy, kam ji pozvala společnost Člověk v tísni. Setkala se s biskupem Václavem Malým i ministrem Karlem Schwarzenbergem. Česká republika je velkým podporovatelem kubánských opozičních sil, které usilují o demokratizaci tamního režimu. "Ministr zahraničí vysoce ocenil počínání hnutí, které za své cíle bojuje nenásilnou formou," řekla ČTK mluvčí diplomacie Johana Grohová.
Berta Soler, podobně jako další disidenti, mohla z ostrova vycestovat po loňském zrušení výjezdních doložek. Na své cestě se setkala s mnoho významnými osobnostmi, mimo jiné i s papežem Františkem, který pochází z Argentiny. Bylo to v historii poprvé, kdy se papež setkal s předtavitelkou kubánského opozičního hnutí.