Bez přívodu elektřiny, plynu a vody. Člověk v tísni a partnerské organizace podporují obyvatele osvobozených oblastí na východní Ukrajině

Publikováno: 30. 9. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Izjum, Charkovská oblast. Nouzová distrbuce v osvobozených oblastech Ukrajiny.
© Foto: Alyona Budagovska

Kyjev (30. září 2022) - Člověk v tísni (ČvT) spolu s místními partnerskými organizacemi začal dodávat životně důležitou pomoc do míst, jako je Izjum a Balaklija v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny, jen několik dní poté, co byla tato města pro humanitární organizace zpřístupněna. Boje vážně poškodily obě města, včetně vícepatrových bytových domů, rodinných domů, škol, nemocnic, obchodů a veřejné infrastruktury. Ve vesnicích nefunguje elektřina, plyn ani voda. Navzdory nebezpečí ostřelování a nedostatku produktů a služeb lidé, kteří zde bydlí, přežívali v takových podmínkách několik měsíců.

„Není tam voda, topení ani elektřina a lidé jsou na pokraji vyhladovění. Nemáme žádné léky a s tím je spojených hodně problémů. Jsme stále otřeseni," svěřuje se Viktoria, obyvatelka Izjumu, která zde během okupace pobývala se svou rodinou. „V našem domě bydlelo devětaosmdesát lidí, polovina z nich byli senioři, tři děti, dva diabetici a jeden, který potřeboval dialýzu. Neměli jsme žádné léky, neměli jsme co jíst - jídlo jsme ohřívali nad svíčkami. Pili jsme dešťovou vodu, kterou jsme čerpali ze studní," dodává Viktoria.


Na podporu obyvatel Izjumu dodala organizace Člověk v tísni společně s partnerskou organizací U.Prava čtyři nákladní auta pitné vody – celkem 80 000 litrů. Dalších 80 000 litrů bylo dodáno obyvatelům města Balaklija. Další dodávky vody budou pokračovat, protože i nadále podporujeme lidi, kteří již sedm měsíců čelí hrůzám nekončící ruské invaze na Ukrajinu. 

Podle místních úřadů se počet obyvatel Balaklije odhaduje na 12 000 až 15 000. Tyto odhady zahrnují ty, kteří zůstali, a ty, kteří se do města vrátili. Před invazí však počet obyvatel činil 27 000. Izjum je na tom podobně - počet obyvatel města nyní činí 18 000, avšak před invazí měl Izjum 46 000 obyvatel. Ze zbývajících obyvatel je 700-1000 dětí školního věku.

Přestože většina Izjumu a Balaklije byla zničena - města jsou plná rozbombardovaných obytných domů, administrativních budov, silnic a mostů –, lidé se začali vracet do běžného života. Obyvatelé se po městě pohybují na kolech, stojí ve frontách na balíčky s pomocí, vodu a další věci, které humanitární organizace dodávají potřebným.

„S rodinou jsme zůstali tady v Izjumu a ani jsme neuvažovali o tom, že bychom odešli, když tu bylo tak hrozně. Tohle je náš domov. Narodil jsem se tu a nechci se stěhovat jinam, i když to tu není bezpečné. Víme, že bychom se měli po městě pohybovat opatrně, protože je tu hodně min, ale věříme, že tu bude bezpečněji a město se brzy vrátí do normálního života," řekla Olha, obyvatelka Izjumu.

„Budeme i nadále podporovat lidi v Charkovské oblasti, v Izjumu a zejména v Balakliji, a to dodávkami vody a potravin. Kromě toho plánujeme dodávat nouzový materiál na opravu přístřeší, protože potřeba je obrovská. Náš tým navštívil Balakliji a Izjum a viděl hrůzu způsobenou nepřátelskými akcemi. Viděli jsme zničené soukromé domy a vícepodlažní budovy. Místní úřady pracují na opravě zásobovacích systémů, ale škody jsou velké a opravy budou nějakou dobu trvat. Lidé jsou zatím stále bez elektřiny, plynu a vody. Navíc se blíží zima a my musíme co nejrychleji reagovat právě na to,“ říká Sergej Saienko, ředitel východního regionu Člověka v tísni na Ukrajině.

Člověk v tísni na Ukrajině:

Od ruské invaze na Ukrajinu uplynulo sedm měsíců. Zatímco Člověk v tísni pomáhá lidem na východě Ukrajiny již od roku 2014, v únoru letošního roku se naše pomoc změnila. Okamžitě jsme náš tým na Ukrajině posílili a rozšířili naši činnost do téměř všech oblastí po celé zemi. Od té doby jsme pomohli více než 400 000 lidí, náš tým se na místě rozrostl na 260 zaměstnanců a štědří dárci přispěli na sbírku SOS Ukrajina více než dvěma miliardami korun (80 milionů eur). Od ruské invaze jsme obětem války poskytli pomoc v hodnotě 32,9 milionu eur.

Pro více informací prosím kontaktujte: 

Marek Stys

Acting country director, UKRAINE

Telefonní číslo: +380 50 641 1582


Autor: Alyona Budagovska

Související články