Bezdoplatkovým zónám odzvonilo: „Lidem připomínáme, že na dávky mají znovu nárok,“ uvedl Němeček pro Seznam Zprávy
Publikováno: 2. 10. 2021 Doba čtení: 2 minutyZ možnosti žádat o doplatky na bydlení už není opět nikdo vylučován – bezdoplatkové zóny přestaly platit a na dávku v hmotné nouzi tak dosáhnou znovu i ti, kteří to nejvíce potřebují. Jak uvádí nález Ústavního soud, bezdoplatkové zóny znamenaly velkou nespravedlnost a nerovné zacházení s lidmi. Aby dávka doputovala ke každému, komu náleží a komu může pomoci, začínají na toto znovunabyté právo upozorňovat naši terénní pracovníci.
„Vlastně je to tak, že jim to pracovníci musí vysvětlit a připomenout. Lidé si na to v těch lokalitách odvykli. Znova jim připomeneme, že na to mají nárok,“ řekl pro Seznam Zprávy ředitel naší karlovarské pobočky Jan Němeček a dodal, že s kolegy probírají, jak nejlépe postupovat.
Lukáš Průcha, ředitel liberecké pobočky, dodal, že u lidí, kteří pocházejí z oblastí označovaných jako sociálně vyloučené, zatím nelze mluvit o zvýšeném zájmu o doplatky na bydlení. Důvodem podle něho je, že nejsou o možnosti informováni. „Nabízíme to lidem a vysvětlujeme jim, co se děje,“ uvedl.
Žádat mohou i lidé na ubytovnách či v nebytových prostorech
Na doplatek na bydlení má znovu nárok každý, komu příjmy nedostačují na pokrytí nákladů spojených s bydlením. Na rozdíl od příspěvku na bydlení si o doplatek mohou navíc žádat i lidé žijící na ubytovnách či v nebytových prostorech. Důležité je také zmínit, že žádat o doplatek mohou i lidé z obcí, které bezdoplatkovou zónu samy aktivně nezrušily.
A jak si o doplatky zažádat? Stejně jako u žádání o jakékoliv jiné dávky, je i v tomto případě potřeba zajít na příslušné pracoviště úřadu práce a zažádat prostřednictvím formuláře Žádost o doplatek na bydlení. Doplatek je následně vyplacen vždy v měsíci, v jakém je o něj požádáno.
Celý článek od Seznam Zprávy naleznete na tomto odkaze.