„Bezpečno je jen ve sklepě.“ Humanitární situace na východní Ukrajině se kvůli pokračujícím bojům zhoršuje

Publikováno: 6. 5. 2022 Doba čtení: 4 minuty
„Bezpečno je jen ve sklepě.“ Humanitární situace na východní Ukrajině se kvůli pokračujícím bojům zhoršuje
© Foto: Alyona Budagovska

Na východě Ukrajiny se vlhké a tmavé sklepy, suterény, bombové kryty a stanice metra proměnily v domovy a zároveň školy, hřiště a útočiště pro tisíce lidí. Pro mnoho lidí žijících poblíž fronty, kteří musí snášet neustálé ostřelování, to jsou jediná místa, kde jsou relativně v bezpečí. Ve městech, jako je Lyman, Lysyčansk, Izjum, Severodoněck, Charkov nebo Avdijivka, své domovy většina lidí opustila. Přesto jsou jich tisíce v pasti. Někteří proto, že již není k dispozici veřejná doprava, a jiní prostě z různých důvodů svoje domovy opustit nechtějí. Na Ukrajině jsou také hůře dostupné pohonné hmoty, což lidem zabraňuje přesunout se do bezpečnějších oblastí.

„Museli jsme opustit Severodoněck v Luhanské oblasti, protože byl nepřetržitě ostřelován. V naší čtvrti boje zasáhly všechny domy. Většinu času jsem trávila ve sklepě se svým šestiletým synem, ale rozhodla jsem se odejít. Nechtěla jsem, aby dál zažíval tu hrůzu,“ říká Iryna, která pobývá v kolektivním centru podporovaném ČvT na západě Ukrajiny.

„Bezpečno je jen ve sklepě. Štěstí, že ho máme. Nechtěli jsme odejít. Uvědomujeme si, že se zpět nevrátíme brzy,“ říká Jevhenija evakuovaná z Lymanu ve zprávě pro Rádio Svobodná Evropa.

„Schovávali jsme se ve sklepě. Byly tam rakety Grad. Je to děsivé. Plakali jsme – moje žena a naše dítě, kterému budou brzy tři měsíce. Nevíme, jak budeme žít. Vzali jsme si všechno, co jsme mohli,“ říká Ihor (který byl evakuován z Lymanu) Levkovi Stekovi z Rádia Svoboda.

Svíčky, pochodně a psychologická podpora

Lidé, kteří se týdny ukrývají ve sklepích, potřebují vodu, jídlo, hygienické potřeby a léky. „Bombové kryty potřebují také přikrývky, polštáře, ložní prádlo a matrace, protože v krytech je často mokro a vše se rychle zašpiní,“ říká Petr Drbohlav, regionální ředitel pro Východní partnerství a Balkán. "Lidé ukrývající se ve sklepích potřebují také svíčky, baterky na solární nabíjení, nádobí nebo kuchyňské náčiní. Mezi největší potřeby patří psychologická podpora," dodává.

Situace v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny je obzvláště zoufalá. Podle nejnovějších údajů OCHA OSN bylo jen v těchto dvou regionech zaznamenáno více než 47 % všech dosud ověřených obětí na Ukrajině. Průzkum provedený organizací HelpAge International navíc ukázal, že 99 % starších lidí v Doněcké a Luhanské oblasti nemá v plánu odejít.

Z odhadovaného počtu 7,7 milionu osob vysídlených v rámci Ukrajiny představují ti, kteří původně pobývali na východě, nyní 45 % veškeré vysídlené populace; jedná se o 3 468 000 osob. Podle nedávného průzkumu IOM pochází 41 % všech vnitřních uprchlíků na Ukrajině z pouhých tří oblastí na východě Ukrajiny – 21 % z Charkovské oblasti, 15 % z Doněcké oblasti a 5 % z Luhanské oblasti.

Situace s vodou je kritická

Situace na východě Ukrajiny se s postupujícími boji zhoršuje, takže je stav zásobování vodou kritický. Podle zpráv UNICEF je na východě více než 1,4 milionu lidí bez přístupu k nezávadné vodě. Na mnoha místech není voda k dispozici centrálně, na jiných místech je k dispozici pouze dvakrát týdně po dobu několika hodin. „Jediným řešením pro lidi je dovážet jim balenou vodu nebo zřídit vodní nádrže a zajistit pravidelný svoz vody,“ říká Petr Drbohlav.

V Doněcké oblasti je na většině míst stále k dispozici elektřina a plyn, v Luhanské oblasti však plyn a elektřina na většině míst nefunguje. V Charkovské oblasti je situace lepší, ale infrastruktura je na mnoha místech poškozená a na některých místech nefunguje elektřina, plyn a vodovod.


Také situace s potravinami se rychle zhoršuje. Základní potraviny jsou k dispozici, ale v omezeném množství. Mezi nejžádanější věci patří hygienické potřeby, zejména pleny a dámské hygienické potřeby.

Podle průzkumu ČvT služby jako zdravotnická zařízení, místní úřady, komunální služby a bankovní systém stále fungují, avšak omezeně, protože mnoho lidí Doněckou oblast opustilo. „V Luhanské oblasti je situace mnohem horší, mnoho úřadů odešlo, bankovní systém na mnoha místech nefunguje, internet je téměř nedostupný, mobilní spojení je minimální a zdravotnická zařízení poskytují pouze první pomoc," říká na základě nedávného průzkumu Petr Drbohlav.

Matrace do protibombových krytů v Charkově

Přístup humanitární pomoci je náročný a distribuce není bezpečná zejména v oblastech probíhajících bojů. Například v Severodoněcku byl během bojů zničen sklad se zbožím a strategickými zásobami. I přes tyto problémy se Člověk v tísni a naši partneři stále snaží na východní Ukrajinu dodávat pomoc.

Jen za poslední týden jsme dodali 500 matrací do protibombových krytů a zdravotnických zařízení v Charkově. Dopravili jsme taky 10 tun potravin pro 700 lidí na frontovou linii v Doněcké oblasti. Dalších 40 tun potravin a hygienických potřeb by mělo do měst v Doněcké oblasti dorazit v nejbližších dnech.

Člověk v tísni pokračuje v dodávkách humanitární pomoci i do dalších částí Ukrajiny. Jen tento měsíc jsme dodali vodu 18 500 lidem v Doněcké, Luhanské a Záporožské oblasti. Jen v Mykolajivské oblasti jsme rozdistribuovali vodu pro 11 000 lidí. Rozdávali jsme 10 litrů vody na osobu. Mezi 9 000 lidí jsme také rozdělili téměř 13 000 lahví na vodu. Člověk v tísni pokračuje v podpoře lidí na východě Ukrajiny, jak to děláme nepřetržitě od roku 2014.

Autor: Petr Stefan, Člověk v tísni

Související články