Bio arónie je pýchou mladého zemědělce v Moldavsku
Publikováno: 13. 2. 2018 Doba čtení: 4 minutyMnoho mladých lidí v Moldavsku by se rádo pustilo do podnikání. Ovšem zrealizovat svůj nápad dovedou jen ti nejvytrvalejší. Před šesti lety se to podařilo mladému muži jménem Vitalie Pintilei, který se rozhodl podnikat v oblasti ekologického zemědělství. Vitalie založil firmu Pronat-Agro, která se zabývá pěstováním černé jeřabiny, taktéž nazývané arónie. Arónie je keř, jehož plody (bobule) obsahují velké množství esenciálních fytonutrientů, vitamínů a antioxidantů. Odborníci v oblasti výživy ji považují za bobuli s největším dosud nevyužitým potenciálem ve světě superpotravin.
Dnes Vitalie pěstuje arónii na vlastním poli o rozloze pěti hektarů ve vesnici Sofia v okrese Drochia. Na jaře 2013 vysadil svůj první hektar mladých keřů arónie, které si dovezl ze Srbska. Krátce poté zažádal na Ministerstvu zemědělství o registraci, která je nutná pro osoby podnikající v ekologickém zemědělství. Tři roky trval přechod z konvenčního zemědělství na ekologické. V srpnu 2016 se Vitalie mohl radovat ze své první bio sklizně.
Podpora ekologického zemědělství v Moldavsku
„Podstatou ekologického zemědělství je spíše prevence než řešení,“ říká mladý zemědělec. Prioritou Vitalie a dalších ekologických zemědělců je v první řadě zdraví spotřebitelů a kvalita půdy, vody, ovzduší a potravinářských produktů. USAID Moldova, Člověk v tísni a Česká rozvojová agentura podporují moldavské zemědělce, kteří se rozhodnou ekologické zemědělství provozovat. Tím, že podpoří jednotlivé zemědělce v jejich pečlivém pěstování chutných a zdravých plodin, pomáháme i Moldavsku, aby bylo schopné nabízet kvalitní a konkurenceschopné produkty, po kterých bude poptávka jak u domácích tak i u zahraničních spotřebitelů.
Než mohl Vitalie naplno provozovat podnikání v oblasti ekologického zemědělství v Moldavsku, hledal a postupně nacházel pomoc a podporu. Zpočátku spolupracoval s odborníky na tom, aby prosadil svou bio arónii a značku Live Fruit, a odlišil tak své produkty od ostatních na domácím trhu. Později získal grant od organizací Člověk v tísni a USAID Moldova a mohl si pořídit solární sušičku ovoce. Stal se tak jediným zemědělcem v zemi, který takové vybavení vlastní. V roce 2016 začal stavět chladírnu, přičemž využil jak vlastní zdroje, tak zdroje získané od dárců.
Poctivá práce přinesla Vitaliemu ovoce, a to doslova – arónie se v současnosti stala novým produktem pro spotřebitele v Moldavsku. Je plná vitamínů a antioxidantů a má příznivý vliv na zdraví. Je obzvláště vhodná pro lidi trpící cukrovkou nebo arteriální hypertenzí. Proto je dnes arónie na domácím moldavském trhu vyhledávaným produktem. Arónie je pýchou Vitalie, ať už čerstvá, zmrazená, sušená nebo ve formě za studena lisované šťávy. „Naše společnost vyvinula technologické postupy [pro zpracování bobulí] a kvalitativní standard. Snažíme se splnit všechny požadavky potřebné k tomu, aby se naše arónie dostala do regálů supermarketových řetězců,“ říká Vitalie.
Překážky a výzvy
Vitalie si splnil sen a začal podnikat, při své dlouhé cestě ovšem narážel na různé překážky a občas musel riskovat. Hned na počátku se musel utkat se škůdcem zvaným Tropinota hirta, což je brouk, který napadá květy keřů arónie. Ostatní zemědělci mohou svá pole nastříkat přípravky na ochranu rostlin. Tyto přípravky fungují rychle, ale na bobulích ulpí chemické látky. Vitalie ovšem nalezl účinný, neinvazivní a levný způsob, jak své keře arónie ochránit, a to pomocí pastí s feromony. Vitalie zjistil, že každá past může chytit až jeden tisíc brouků denně.
Zpracování bobulí při lisování šťávy představovalo další problém. Největší továrny na výrobu džusů a konzervovaných výrobků v Moldavsku mají obrovské linky na zpracování ovoce. Tyto velké továrny nebyly ochotné přijmout Vitalieho sedm tun plodů arónie. Vitalie tedy oslovil menšího zpracovatele. Ten by sice byl schopen bobule slisovat, ale nikoli šťávu pasterizovat a uzavřít do lahví. „Aby mohla být zaručena kvalita, je třeba při výrobě produktu zajistit celý technologický proces. Nakonec jsem našel ještě menšího zpracovatele, který dělá vše manuálně a je schopen zaručit kvalitu mého výrobku,“ vysvětluje Vitalie.
Pěstitelova pýcha
Mladý zemědělec chce nadále podnikat v oblasti ekologického zemědělství. Motivuje ho k tomu hned několik věcí. Nejdůležitější pro Vitalie je, že díky ekologickému pěstování arónie může spotřebitelům nabídnout zdravé výrobky z této rostliny. Podstatné také je, že bobule mohou být výhodně exportovány a v neposlední řadě Vitalie také ušetří peníze za chemická hnojiva a přípravky na ochranu rostlin. Když se Vitalie zeptáte, na co je nejvíc hrdý, odpoví jednoduše takto: „Jsem hrdý na to, že mám svůj produkt. Jsem hrdý na zkušenosti, které jsem získal a na to, že jsem schopen vytvořit pracovní místa ve vesnici a v okolí. Lidé, kteří zde pracovali během sklizně, byli opravdu šťastní. Z toho mám velkou radost.“
Přestože Vitalie zatím nedosáhl takové úrovně, aby mohl prodávat svůj výrobek ve velkém, již přemýšlí o dalších krocích. Jeho cílem pro rok 2018 je propagace šťávy z Arónie v supermarketovém řetězci v Kišiněvě. Vitalie chce nabízet vzorky své šťávy na ochutnání a poskytnout zákazníkům informace o příznivých účincích šťávy na zdraví. Aby se dostal ke spotřebitelům blíž a držel krok s moderními způsoby reklamy, plánuje, že bude vydávat články a své výrobky propagovat na sociálních sítích.
Projekt zaměřený na export moldavských produktů z ekologického zemědělství (Export-Led Development of Organic Agriculture in Moldova) financuje organizace USAID Moldova. Projekt pomáhá zemědělcům jako je Vitalie plánovat a formovat svou budoucnost v zemi, rozvíjet své podnikání a přinášet lidem na jejich stoly více zdravých a výživných plodin z Moldavska.