Blog Jana Černého na téma exekuce: Kdo další si sedne k Vráně?

Publikováno: 5. 3. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Blog Jana Černého na téma exekuce: Kdo další si sedne k Vráně?
© Foto:

Exekutoři vyhrožují žalobami proti České republice. V pořadu Reportéři ČT ze dne 3.3. byla zveřejněna reportáž Jana Moláčka o propojení velkých exekutorských úřadů, velkých advokátních kanceláří a jejich společném tahu na politickou branku. Co je nového v tomto sváru o malé, leč pěkné miliardy na advokátních náhradách za vyplněné formuláře formátu A4, budeme (doufejme) slýchat nejméně dalšího půl roku v souvislosti s tím, jak budou návrhy nových předpisů plout Vládou, Poslaneckou sněmovnou, Senátem. Pak se zastaví na chvilku u prezidenta a pak se uvidí.

Protože Vláda má v plánu změnit i pravidla pro exekutory, spojuje se téma velkých advokátních kanceláří a velkých exekutorských úřadů dohromady a bude se (jako i v minulosti) ukazovat, že mají významný společný obchodní zájem. Co úplně nového jest, je, že jeden z nejvlivnějších a největších exekutorských úřadů a jeho majitel vyhrožuje žalobami proti České republice v případě, že by se změnil zákon a působnost exekutorů by se omezila na krajskou úroveň. Jak padlo v reportáži, doktor Vrána z přerovského úřadu říká: 


„Jsem připraven v případě jakéhokoli budoucího zásahu do zásady celorepublikové působnosti žalovat Českou republiku za náhradu ušlé škody a zmařené investice a rovněž napadnout takovou právní úpravu u Ústavního soudu ČR. Ať se Vám to líbí nebo ne, jsem podle exekučního řádu podnikatel, byť na mne je přenesena část výkonu veřejné moci.“ 

Přestože pro takovou změnu je vůle i v samotné Exekutorské komoře, má lobby vlivných advokátů a vlivných exekutorských úřadů převahu a v jejich repertoáru se nově ukazuje i zastrašování exekutivy.

Zavedení teritoriality by snížilo soutěživost, podnikatelské puzení exekutorských úřadů dominovat nad ostatními i za cenu jednání zaměstnanců na hraně či za hranou zákona. Obvykle o medializovaných nechutnostech zaměstnanců exekutorů vedení Exekutorské komory mluví jako o excesech, ovšem nejedná se ve skutečnosti o exces, ale o vliv systémový. Důkazem budiž i to, jak na svoji živnost nahlíží i doktor Vrána. 

Kromě vyhrožování žalobou na stát reportáž ukázala i zájem velkých advokátních kanceláří na celém bussinesu. Mimochodem, partnerem jedné z největších advokátních kanceláří zmíněné v reportáži, AK Havel, Holásek a partneři se stal nedávno František Korbel, donedávna náměstek pro legislativu několika ministrů spravedlnosti, který obratně hájí status quo a současnou kulturu i ceny vymáhání považuje (a považoval) za „nastavené v zájmu dlužníků“. 

Současná právní úprava prošla jeho odbornou rukou, i když jde o legislativu z dílny Advokátní komory, jak se jednou předseda Advokátní komory ČR svěřil kolegům ve stavovském builténu. 

Každý měsíc prodlení se změnou současné, z rozumu vyvrácené praxe přinese vlivným advokátním i exekutorským kancelářím malé stovky milionů na odměnách, proto je jakékoli odsunutí řešení této miliardové patálie velmi vítané. 

Starší reportáž ze zápasu vymáhací ligy, ve které proti sobě nastoupila smíšená družstva 1. FC Advokátní a exekutorská (v útoku Vychlopeň, Sokol, Vrána) a 1.SK Ad hoc Zkusme evropský standard je možné přečíst zde. Je také třeba říci, že předpokládaný výsledek nakonec i nastal, ale náš tým se nevzdává. 

celý blog vyšel na aktualne.cz a najdete ho zde...

Autor: Jan Černý, ředitel PSI