Boj s COVID-19 na Ukrajině

Publikováno: 28. 4. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Boj s COVID-19 na Ukrajině
© Foto: People in Need

Pandemie COVID-19 s sebou na většinu míst světa přinesla nové problémy a Ukrajina není výjimkou. Ke 27. dubnu Ukrajina potvrdila 9 009 případů nákazy koronavirem a 220 úmrtí. Ukrajinská vláda zavedla karanténní opatření, aby zamezila dalšímu šíření viru, ale v místech jako je Donbas, kde stále probíhá konflikt, má COVID-19 negativní dopad na již tak postižený sektor zdravotnických služeb.

Přestože jsou v současnosti na Ukrajině různá omezení kvůli karanténě, Člověk v tísni zde nadále poskytuje humanitární pomoc, která je stále velmi potřebná. Současné situaci se přizpůsobujeme pomocí nových bezpečnostních opatření, také jsme spustili celou řadu nových iniciativ na pomoc lidem, kterým konflikt na východní Ukrajině stále ovlivňuje život. Zaměřujeme se především na to, aby tito lidé byli na COVID-19 připraveni.

„Člověk v tísni začal okamžitě rozdávat mýdla a dezinfekční prostředky, aby pomohl zamezit šíření epidemie ve východním regionu postiženým chudobou,” říká Ania Okinczyc, vedoucí ukrajinské mise Člověka v tísni. „Přednostně jsou tyto prostředky určeny těm nejzranitelnějším ženám, dívkám, chlapcům a mužům, ale také institucím jako jsou například školy, sirotčince, pečovatelské domy a zdravotnická zařízení. Jako aktivní členové sítě humanitárních organizací na Ukrajině se Člověk v tísni a jeho partneři snažili maximálně zefektivnit dodávky pomoci. Například spolupracujeme při volbě hygienických balíčků, které nejlépe poslouží lidem, pro které je nákaza COVID-19 nejrizikovější.”

Aby se pomoc dostala k co nejvíce lidem, vyrobil Člověk v tísni spolu s partnerem Konsorcia ACCESS Help Age International letáky a plakáty s informacemi a praktickými radami o COVID-19, které cílí především na seniory. Právě pro ně představuje koronavirus největší nebezpečí. Na východní Ukrajině navíc tvoří staří lidé téměř jednu třetinu (32%) obyvatel zasažených konfliktem.

V oblasti postižené konfliktem také naše partnerské organizace distribuují informační materiály. Ty se k lidem dostávají jak osobně, tak na internetu. Člověk v tísni a partneři Konsorcia ACCESS navíc vytvořili animované video o COVID-19, které se vysílá na místních televizních stanicích v Donbasu za finanční podpory ECHO

Psychologická podpora online a potřebné informace o službách

Psychosociální podporu nyní obyvatelé Donbasu potřebují víc než kdy jindy. Ačkoliv žijí už šest let uprostřed konfliktu, musí teď čelit ještě dalšímu stresu. Abychom mohli lidem pomáhat i během karantény, kdy kvůli sociální izolaci není možné poskytovat poradenství pro jednotlivce či skupiny osobně, poskytují naši psychologové psychosociální podporu online.

„Před karanténou k nám do školky přišli psychologové Člověka v tísni. Pomohli nám s aktivitami pro děti a poradili rodičům i našim zaměstnancům,” říká Olena, ředitelka školky v Toretsku, který se nachází na východní Ukrajině v blízkosti kontaktní linie. „Teď už sem kvůli karanténě nemohou psychologové docházet osobně. Lidé jsou izolovaní ve svých domovech a potřebují jejich pomoc ještě víc, protože jsou vystaveni dalšímu stresu. Je skvělé, že k nám psychologická podpora pracovníků Člověka v tísni přichází formou online webinářů a poradenství po telefonu.”

Tísňová linka psychosociální pomoci Člověka v tísni funguje 24 hodin denně sedm dní v týdnu a je k dispozici lidem, kteří hledají pomoc, potřebují získat informace nebo psychickou podporu. Na Facebooku také vznikla informační kampaň proti šíření COVID-19 a vyvracení mýtů, které o viru a nemoci kolují. Na ukrajinské FB stránce Člověka v tísni také zveřejňujeme tříminutová videa s tipy a radami.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Alyona Budagovska,Communications Manager Člověka v tísni na Ukrajině

Související články