Boje v Idlíbu a Aleppu se vyostřují: Školu podporovanou Člověkem v tísni bombardování srovnalo se zemí
Publikováno: 2. 10. 2017 Doba čtení: 3 minutyAleppo, Idlíb (2. řájna 2017) - Vesnici Batabo nedaleko syrského Aleppa zasáhlo 27. září 2017 ve dvě hodiny ráno bombardování, které srovnalo se zemí jeden ze dvou bloků tamní školy. V letošním školním roce byla útočištěm pro více než 330 žáků. Celkem šest tříd je nyní zcela vyřazeno z provozu a většina školního nábytku je rozmetaná na kousky. Obnovené intenzivní boje v oblasti Idlíbu a Aleppa zhoršily humanitární situaci všech civilistů a zvláště vysídlených osob. Člověk v tísni vyzývá všechny aktéry konfliktu v Sýrii k okamžitému příměří. Civilisté nejsou terče, jejich životy a důstojnost musí být bezpodmínečně chráněny.
„Bylo to hodně brzy ráno, když jsme slyšeli silné výbuchy. Bylo nám jasné, že to zasáhlo školu,“ říká ředitel zničené školy Saer Alkhatib, zatímco se prochází hromadou trosek.
Člověk v tísni školu podporuje od roku 2014. Od té doby organizace zrekonstruovala její budovu a začala školit učitele a pokrývat všechny provozní výdaje školy. Děti se do lavic začaly pomalu vracet. V letošním roce se v důsledku pokračujícího přesídlení v regionu výrazně zvýšil počet nových žáků a ředitel školy začal přemýšlet o otevření dalších částí pro první a druhou třídu.
„Pokud se situace bude dále zhoršovat, rozdělíme studenty do skupin a budeme je učit doma," říká ředitel. „Není to poprvé, co byla naše škola bombardována. Situace je špatná už mnoho let, ale máme odpovědnost učit ty děti bez ohledu na cokoliv,” dodává Saer Alkhatib.
V Sýrii je nefunkční každá třetí škola
„Útoky na školy jsou dalším závažným porušením Ženevských úmluv, jedním z mnoha, kterých jsme každodenně svědky. I dnes je každá třetí škola v Sýrii poškozená, zničená, nebo slouží jako příbytek pro potřebné,” říká Tomáš Kocian, regionální ředitel Člověka v tísni pro oblast Blízkého východu.
Útok na školu podporovanou Člověkem v tísni jasně ilustruje, jaký je v současné době stav školství v Sýrii, kde jedna třetina školou povinných dětí nemá možnost se vzdělávat. Celkem 1,35 milionu dětí hrozí naprosté vypadnutí ze vzdělávací soustavy. Podle OSN nezná 2,9 milionu syrských dětí mladších pěti let nic jiného, než je válečný konflikt.
Boje poškozují školy, nemocnice i domy
Civilisté v oblasti Aleppa a Idlíbu jsou v posledních týdnech svědky výrazné eskalace násilí. Nálety a bombardování každodenně zasahují nemocnice, zdravotnická centra, školy, obytné domy a silnice. Útoky v noci na 29. září zabily pouze v Idlíbu nejméně 28 civilistů. „Po několika poměrně klidných měsících současné boje dále zhoršují už tak zoufalou humanitární situaci vysídlených lidí a všech potřebných," říká Taimur Ahmed, ředitel Člověka v tísni v Sýrii.
Podle OSN v severozápadní Sýrii 2,3 milionu lidí žije v oblastech ovládaných syrskými nevládními ozbrojenými skupinami, přičemž bezmála milion z nich tvoří vnitřně vysídlené osoby. Více než 1,3 milionu lidí, kteří potřebují jednu nebo více forem pomoci, se v současné době pohybuje pouze v oblasti Idlíbu.
Pracovní příležitosti v malé provincii Idlíb (6 tisíc kilometrů čtverečních) jsou pro nově příchozí téměř nulové, zejména proto, že se sem stovky tisíc Syřanů přesunuly během posledních šesti let. Rodiny, které sem přišly, nemohou najít ani vhodné místo, kde by mohly normálně žít.
„Tato alarmující čísla odrážejí naléhavost trvalého humanitárního přístupu ke komunitám v postižených oblastech. Vyzýváme všechny strany konfliktu, aby okamžitě zastavily násilí a chránily civilní obyvatelstvo a jeho infrastrukturu,” apeluje Tomáš Kocian. Září bylo v tomto roce co do počtu mrtvých nejhorším měsícem za celou syrskou válku. Na základě údajů Syrského pozorovatele pro lidská práva (SOHR) právě v září zahynulo 3 055 osob, z toho 995 civilistů.
Pro více informací prosím kontaktujte:
Tomáš Kocian, Regionální ředitel Člověka v tísni pro oblast Blízkého východu,
+420 777 787 970