Březnový Občasník je na světě

Publikováno: 19. 3. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Březnový Občasník je na světě
© Foto: Koláž - foto Jan Škvára

V současné době zažíváme všichni náročné období, které komplikuje situaci dětí, dospělých, ale i celých rodin, a to především těch, které jsou jakýmkoliv způsobem znevýhodněné, zranitelné. Situace je pro nás jako pro společnost zcela nová, a tak je potřeba ji brát jako příležitost ukázat naši houževnatost v těžkých časech.

Rádi bychom Vás seznámili s tím, čemu jsme se za poslední měsíce jako pobočka organizace Člověk v tísni v Plzeňském kraji věnovali, proto níže najdete březnové číslo našeho Občasníku.

Koronavirová krize přinesla do našich škol potřebu distančního vzdělávání, které však ještě více rozevřelo pomyslné nůžky nerovnosti mezi dětmi. Kromě šetření zaměřeného na distanční výuku ve školách jsme se věnovali zejména spolupráci s jednotlivými dětmi. Velmi si ceníme spolupráce se školami, která může mnohé přinést. Naši pozornost ale upíráme také k mladistvým a jejich motivaci k návaznému studiu. Pro práci s nimi, o které se můžete dočíst více, hledáme navíc mentory i lektory.

Omezení kontaktů bylo také výzvou pro poradenství, které poskytujeme. Zejména při práci s pachateli trestných činů ve věznicích. Naše pracovnice se s tím však snaží popasovat, a tak v některých případech díky ochotě věznice přistupují k poradenství po skypu. Otevírá to tak možnosti spolupráce i v této velmi těžké době. Naši kolegové také bojují s problémy s právním zastoupením obětí trestných činů. Na co mají oběti nárok a kam je možné se obracet, to všechno pro Vás shrnujeme.

I nadále se hodně věnujeme dluhovému poradenství. Kromě jiného bychom tentokrát rádi upozornili na téma mobiliárních exekucí, které jsou (nejen) v současné době nástrojem psychického nátlaků exekutorů, jak ukazují některé konkrétní příběhy. S tím souvisí také skutečnost, že zadlužení lidé se stále více stávají cílem různých šmejdů. Tentokrát vyzdvihujeme například praktiky společností, které se zaměřují na lidi v exekuci, kteří vlastní nemovitost. V nedávné době jsme se s dluhovým poradenstvím rozšířili také na Kralovicko.

A na závěr bychom chtěli tzv. zvednout palec nahoru některým lidem a institucím, jejichž činnost a aktivitu jsme zaznamenali a ceníme si jí. Bohužel občas se jedná i o opačný případ, ale není jich moc.

Březnové číslo našeho Občasníku najdete ZDE.

A pokud Vás naše aktivity zajímají průběžně, sledujte naše facebookové stránky.

Autor: Tereza Králová

Související články