Jak probíhá skypové poradenství ve věznici

Publikováno: 5. 3. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Jak probíhá skypové poradenství ve věznici
© Foto: Pixabay.com

V rámci dluhového poradenství se zaměřujeme mimo jiné také na osoby s trestní minulostí. Jednou z aktivit je i poradenství osobám ve výkonu trestu, které se potýkají s předlužeností. Cílem je jejich motivace k řešení jejich obtížné situace, snížení dluhové zátěže a posílení společenského začlenění po propuštění. 

Spolupráce s lidmi z věznice je náročná, protože veškerou komunikaci s věřiteli a exekutory je třeba řešit písemnou formou a vše je tak poměrně zdlouhavé. Koronavirová krize navíc zamezila osobním návštěvám pracovníků ve věznicích a bylo nezbytné najít alternativní řešení. Tím se ukázalo poradenství po skypu. „Je to chvílemi úsměvné, když například potřebujeme projít lustraci, která dotyčnému přišla poštou. Složitě se v ní vyznáme i my jako pracovníci, natož když je potřeba spisové značky předčítat nebo dokument ukázat a projít na kameru. Na druhou stranu díky tomu ty dokumenty čtou lidé mnohem aktivněji než na osobní schůzce, a to je rozhodně plus, naučí se v těch dokumentech lépe orientovat,“ popisuje průběh poradkyně Michaela Šímová.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Zároveň konzultace ve věznicích mají svá pravidla. Není při nich například možné přinést si počítač a používat internetové připojení. Všechny dokumenty si tak poradkyně musí nosit sebou v papírové podobě pro případ, že se jim budou hodit. „Tyhle komplikace při poradenství po skypu zcela odpadají. Cokoliv je potřeba, můžu ihned dohledat na internetu a spolupráci to v tomto ohledu značně urychluje. Navíc se můžu kdykoliv napít a nepotřebuju mít u konzultace respirátor, což při konzultaci ve věznici také není možné,“ dodává s úsměvem kolegyně Barbora Cimlerová. 

Hledáme tak i v současné době možnosti a cesty, jak lidem ve věznici efektivně pomáhat, a bereme to, co je k dispozici. Učíme se s novými nástroji následně pracovat tak, aby to přineslo posun v řešení dluhů. Jsme rádi, že nám takovýto způsob komunikace s lidmi ve věznici byl umožněn a zároveň to bereme jako výzvu. Doufáme, že se poradenství po skypu stane běžnou součástí našich služeb, které do věznic nabízíme. 


Autor: Tereza Králová

Související články