Čekat na to, že zaměstnavatel sám zjedná nápravu, se nemusí vyplatit

Publikováno: 31. 7. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Čekat na to, že zaměstnavatel sám zjedná nápravu, se nemusí vyplatit
© Foto: Pixabay.com

S panem Václavem se dluhový poradce Jakub Paleček setkal poprvé na schůzce na Probační a mediační službě. Byl totiž po výkonu trestu odnětí svobody, měl nařízený dohled a jeho finanční situace byla ztížena exekucemi. Měl manželku a tři děti a na další dvě byl povinen platit výživné. V březnu s příchodem krize dostal okamžitou výpověď od agentury, u které byl zaměstnán. Znamenalo to, že byl bez práce ze dne na den bez nároku na cokoliv. Ačkoliv si novou práci našel hned vzápětí, ocitl se v ještě větších finančních obtížích, protože agentura mu poslední měsíce nevyplácela, co měla. 

Hlavní obtíž byla v tom, že agentura panu Václavovi nevyplácela již od prosince mzdu v plné výši, protože si špatně spočítala výši srážek. „Jako příklad lze uvést prosincovou výplatu mzdy. Čistá mzda byla 16 017 Kč, nezabavitelná část této částky činila 14 150 Kč s ohledem na manželku a děti. Panu Václavovi však bylo vyplaceno pouze 8 055 Kč. Problém vznikl, když v prosinci získal děti do své péče. Máme potvrzené, že to včas v práci nahlásil, ale zaměstnavatel k tomu nijak nepřihlédl. Nižší mzdu tak dostával i další měsíce, až do doby, kdy obdržel výpověď,“ vysvětluje na úvod dluhový poradce.

"Vedoucí účetní jsme proto důrazně upozornili, že pokud situaci pana Václava nebudou řešit a peníze mu nevrátí, budeme nuceni se obrátit na úřad práce, finanční úřad, případně i Policii České republiky, aby byla zjednána náprava."

V březnu tedy pan Václav změnil zaměstnání. Na dohodu o provedení práce tak začal pracovat v drůbežárně. Bylo nezbytné se ale domluvit na tom, jak se bude postupovat dále. Začátkem dubna tak došlo na oslovení agentury, která však zpočátku odmítala komunikovat. „Tato paní to má na starosti, ale odešla na mateřskou dovolenou, nedá se nic dělat. Převzala to teď tato paní, ale na tu vám číslo dát nemůžu. Ano, mám to na starosti, ale nic o tom nevím. No když na tom tak trváte, tak se budu muset zeptat šéfa, co by se s tím dalo dělat,“ vzpomíná Paleček na to, jak byli posíláni od účetní k účetní a jak složité to bylo martyrium, zatímco Václavově rodině chyběly finance na jídlo.

Nakonec bylo potřeba zatlačit ostřeji

Trvalo to měsíc. Nakonec se ukázalo jako nezbytné na agenturu zatlačit ostřeji, protože snahy o domluvu zcela ztroskotávaly. Vedoucí účetní jsme proto důrazně upozornili, že pokud situaci pana Václava nebudou řešit a peníze mu nevrátí, budeme nuceni se obrátit na úřad práce, finanční úřad, případně i Policii České republiky, aby byla zjednána náprava. „Vedoucí účetní i její šéfová nám volali hned následující den. Velice se omlouvali, že vůbec netuší, proč a kde se stala chyba. Prý nejspíše v účetním software. Ujistili nás, že vše napraví a neprávem odvedené srážky zašlou zpět,“ popisuje poradce. Peníze se panu Václavovi vrátily na účet za cca 14 dní. Jednalo se o částku přibližně 17 000 Kč, tedy o celou ušlou mzdu za ty tři měsíce. Dnes pan Václav vydělává kolem 15 000 Kč a srážky ze mzdy tak nepřipadají v úvahu. Dluhy je však přesto třeba řešit, protože o to větší je riziko návštěvy exekutorů.

V podobných situacích, v jaké se nacházel pan Václav, je třeba jednat rychle. Čekat na to, že zaměstnavatel sám zjedná nápravu, se nemusí vyplatit. Obzvláště když jsou doma děti, na které celá situace dopadá. V první řadě je třeba promluvit si se zaměstnavatelem a žádat vysvětlení. Může se jednat o marginální chybu, která se lehce odstraní. Někdy jsou však výpočty srážek složité a každý může udělat chybu. „Pokud zaměstnavatel trvá na svém a peníze odmítá vyplatit, nebo jako v případě pana Václava odmítá komunikovat, může se dotyčný člověk obrátit s dotazem na nejbližší úřad práce nebo se zkontaktovat s někým z mých kolegů. Zaměstnavatel se při strhávání srážek ze mzdy musí držet zákona,“ uzavírá Paleček.

Autor: Tereza Králová

Související články