Cena Homo Homini letos připomněla význam svobodných médií
Publikováno: 7. 3. 2018 Doba čtení: 3 minutyČlověk v tísni v pondělí v Pražské křižovatce udělil cenu Homo Homini za rok 2017 vietnamské blogerce Pham Doan Trang. Cenu dostala za výjimečnou publicistickou práci, jíž značnou měrou přispívá k ochraně lidských práv a šíření demokratických hodnot ve Vietnamu, a za příkladnou odvahu, s níž čelí pronásledování komunistickým režimem. Protože z Vietnamu nemůže odjet a nemohla tedy cenu převzít osobně, cenu za ni převzala paní Mai Nguyenová z vietnamského hnutí Van Lang, která dlouhodobě upozorňuje na problémy porušování lidských práv ve Vietnamu - a má proto zase zakázáno cestovat tam.
“Když mě Doan Trang poprosila o převzetí této ceny, zdálo se mi to celé absurdní. Kde je logika? Když cenu pro tu, která nemůže vyjet z Vietnamu, převezme ta, která nemůže do Vietnamu přijet?” ptala se paní Mai na pódiu před tím, než cenu převzala. “Ujišťuji vás, že tímto aktem převzetí jsem chtěla potvrdit své právo svobodně se rozhodnout. Protože aby člověk nepřišel o své právo, v první řadě si ho nesmí nechat jen tak odebrat. Přeji si, abychom se brzy s Doan Trang setkaly - a nebude u toho chybět cena Homo Homini.”
Cenu předával Jan Urban, signatář Charty 77 a novinář, člověk, který proti zvůli komunistického režimu stejně jako Trang bojoval slovem. “Stalo se módou říkat, že pravda není,” řekl Jan Urban krátce před předáním ceny. “Že žijeme v postfaktickém světě, světě postpravdy. Přitom to není pravda. Fakta zůstávají stejná, metody jejich ověřování zůstávají stejné - a pravda nikdy nikam nezmizí.”
Celý večer se nesl v pokorné úctě k těm, kteří jsou ochotni pravdu hledat a stavět se za ni i v podmínkách, kdy je kvůli tomu ohroženo jejich zdraví, způsob života nebo dokonce život sám. Večer otevřela vzpomínka na nedávno zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka, který byl velmi pravděpodobně zabit kvůli své poctivé investigrativní práci. Řeč také pronesla tuniská novinářka a blogerka Lina Ben Mhenni, nominovaná na Nobelovu cenu za mír.
“Začínající dvacáté první století již potvrdilo význam a účinnost práce blogerů, participativních žurnalistů a whistleblowerů (upozorňovatelů),” uvedla. “Díky ní se nám daří velmi rychle a důkladně dosahovat dvojího cíle: na jedné straně dodávat občanům chuť bojovat za svou důstojnost a překonávat strach, a na druhé destabilizovat autoritářské a despotické režimy odhalováním jejich nespravedlivých praktik. Přicházejí tak o kontrolu nad vývojem událostí a o iniciativu. Právě proto se my všichni – blogeři, participativní žurnalisté, whistlebloweři a další bojovníci a bojovnice za lidská práva – stáváme postrachem nedemokratických režimů a veškerých reakcionářských sil.”
Na ceremonii vystoupila mimo jiné také vietnamská zpěvačka a aktivistka Mai Khoi, která ve svých písních volá po svobodě a nebojí se kritizovat vietnamský komunistický režim.
“Uplynulo skoro 30 let od Sametové revoluce. Jsem ale toho názoru, že poučení z předchozího režimu je třeba stále připomínat,” řekla v závěru večera paní Mai Nguyenová. “Myslím si, že největší nebezpečí komunismu spočívá v jeho neuvěřitelném nadání nacházet, povzbuzovat, rozvíjet nejspodnější vlastnosti přirozené, přítomné v každé lidské bytosti. Cenu Homo Homini vidím jako cestu opačným směrem. Je to cesta člověka pro člověka. Za Doan Trang, za sebe, za aktivisty, které znám a neznám, za lidské hodnoty, které jsou základem stabilní společnosti, rozvíjející se v harmonii a míru, děkuji za nádherné a motivující ocenění.”
Oceněná Pham Doan Trang zároveň zaslala děkovné video, na které se můžete podívat ZDE.
Celý záznam večera, který zároveň otevřel jubilejní 20. Ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, je možné shlédnout na Facebooku Člověka v tísni: https://www.facebook.com/clovekvtisni/videos/10155040390736432/
Více:
Cenu Homo Homini za rok 2017 obdrží pronásledovaná blogerka z Vietnamu