Centrum pomoci v Berouně: Dáváme lidem naději

Publikováno: 14. 11. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Centrum pomoci v Berouně: Dáváme lidem naději
© Foto: Kateřina Volfová

Centrum pomoci vzniklo v prostorách Tipsportu ve spolupráci s městem Beroun a Charitou již 15.3.2022. Od té doby nabízí válečným uprchlíkům z Ukrajiny nejen potravinovou a humanitární pomoc, ale také poradenské služby. 

Zpočátku v Centru vypomáhali hlavně čeští dobrovolníci. Nyní ale tvoří převážnou část sami Ukrajinci, pro které je Centrum také důležitým místem setkávání se s krajany.

"Na Ukrajině jsem se probudila a člověk, se kterým jsem včera mluvila, tu najednou nebyl."

V Centru pracuje i Maryna. Hned po začátku války pomáhala v Charkově jako řidička, svážet rodiny do bezpečí. Do ČR přijela v dubnu 2022. V srpnu již pracovala na pozici terénního pracovníka a pomáhala svým krajanům.

“Mám radost z toho, že nade mnou nelétají bomby a že žiju v klidném městě. Na Ukrajině jsem se probudila a člověk, se kterým jsem včera mluvila, tu najednou nebyl. Tady v Centru pomoci dáváme lidem naději. To je nejdůležitější,“ říká Maryna.

Pracovníci Centra pomáhají ukrajinským uprchlíkům s hledáním bydlení, práce nebo lékaře. Pomáhají také s vyplňováním formulářů Úřadu práce, s přihlašováním dětí na ZŠ a SŠ nebo na jazykové kurzy.

„Do České republiky jsem přijela se svými dětmi a rodiči. Měli jsme obrovský strach,“ říká Olena, jedna z klientek a zároveň dobrovolnic Centra pomoci. „V Centru jsme našli vše potřebné. Nádobí, lůžkoviny, oblečení i hračky pro děti. Dostali jsme zde i konkrétní rady ohledně hledání práce a bydlení nebo domluvení schůzky s lékařem. Právě tato podpora, v této pro nás velmi těžké situaci, se stala odrazovým můstkem pro naši úspěšnou adaptaci v cizí zemi," dodává.

Několik klientů se už domů na Ukrajinu vrátilo. Touha setkat se opět se svým tátou, manželem nebo bratrem je opravdu veliká. Vzhledem k situaci na Ukrajině ale jejich cesty nekončí vždy šťastně.

Centrum pomoci je důležitým místem také pro seniory. Blízkost a známé tváře, které v Centru potkávají, jsou pevným bodem pro jejich život v České republice. Všechny ale také spojuje touha vrátit se co nejdříve domů na Ukrajinu.

Několik klientů se už domů na Ukrajinu vrátilo. Touha setkat se opět se svým tátou, manželem nebo bratrem je opravdu veliká.

„Vzhledem k situaci na Ukrajině ale jejich cesty nekončí vždy šťastně. Čas na Ukrajině mnohdy tráví v krytech a po nějaké době se opět vrací do bezpečí České republiky,“ sděluje Mariana – pracovnice Člověka v Tísni, která v Centru pracuje od jeho začátku.

Za poslední dva měsíce – během září a října – bylo v Centru pomoci podpořeno celkem 603 ukrajinských uprchlíků. Tato čísla ukazují, že pomoc je potřeba i nadále, a proto jsme se se zástupci Tipsportu dohodli na prodloužení fungování Centra. Od nového roku plánujeme spuštění klubu pro matky s dětmi (které nebudou zařazeny do MŠ), klubu seniorů, a především podporu při doučování a kariérní poradenství pro děti z Ukrajiny. 


Autor: Tereza Weissová

Související články