Češi si můžou zkusit, jaké to je žít ve válce nebo v chudobě: www.sitozkuste.cz

Publikováno: 18. 12. 2020 Doba čtení: 2 minuty
Češi si můžou zkusit, jaké to je žít ve válce nebo v chudobě: www.sitozkuste.cz
© Foto: Člověk v tísni

Zvuky války k snídani, kilometry cesty s kanystrem pro pitnou vodu, nesmyslné znaky místo textu. Lidé žijící v rozvojových zemích nebo uprostřed válečného konfliktu se den co den potýkají s problémy, které jsou pro mnoho Čechů jen těžko představitelné. Teď si to ale mohou vyzkoušet na vlastní kůži díky kampani #SITOZKUSTE Člověka v tísni.

Na Spotify se objevil nový playlist. Místo hudby na spaní nebo na sport jej tvoří zvuky války, relaxační hudbu tak nahradilo ostřelování, sirény a bombardování. Na vlastní uši je možné si zkusit, v jakém strachu žijí lidé v Sýrii nebo na východní Ukrajině. Výbuchy, přelety letounů nebo střelba je pro ně totiž každodenní realitou.

Jak zní válka? #SITOZKUSTE

„O tom, jak asi žijí lidé ve válce nebo v chudých zemích, se dozvídáme z médií, ale jen těžko si to sami umíme skutečně představit. Často tak nerozumíme tomu, proč je tak důležitá rozvojová a humanitární pomoc, kterou poskytují organizace jako Člověk v tísni. Proto jsme se pokusili to lidem přiblížit,“ vysvětluje Lenka Sobotková z agentury McCann Prague, která s kampaní Člověku v tísni pomáhá.

Kromě zvuků války si Češi a Češky mohli mimo jiné i vyzkoušet, jaké to je neumět číst a psát. Na serveru Aktuálně.cz se tak čtenáři setkali s textem, který na první pohled nedával smysl. Právě pro negramotné lidi totiž napsaná slova často představují jen nesrozumitelné znaky.

Zatímco nám stačí ujít jen pár kroků a otočit kohoutkem, abychom se napili nebo uvařili, například v Etiopii musejí chudí lidé pro pitnou vodu ujít dlouhé kilometry. Na pražské náplavce si lidé mohli koncem minulého týdne vyzkoušet, jaké to je dvacetilitrové kanystry s vodou nosit.

Kampaň #SITOZKUSTE reaguje na průzkum veřejného mínění společnosti Behavio pro Člověka v tísni. „Ukázalo se, že rozvojovou spolupráci rozhodně podporuje 10 % respondentů, oproti tomu 16 % z nich je vysloveně proti ní. Největší část však představují lidé, kteří k rozvojové pomoci zaujímají vesměs neutrální postoj, váhají nebo s ní spíše sympatizují. Na základě faktů a zkušeností, kterých máme mnoho, jsme se rozhodli těmto lidem přiblížit, proč má zahraniční pomoc smysl a proč je důležitá i pro Českou republiku,” říká Kateřina Gabrielová z Člověka v tísni.

Člověk v tísni dlouhodobě pomáhá lidem v konfliktech, zajišťuje jim základní potřeby jako je jídlo, čistá voda nebo přístřeší. V Africe Člověk v tísni opravuje a hloubí studny, staví školy a učí učitele učit. Zahraniční projekty podporuje také česká vláda prostřednictvím České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Kontakty:

Markéta Neťuková, Account Manager McCann Prague

e-mail: marketa.netukova@mccann.cz, tel.: 607 568 614 

Autor: Člověk v tísni

Související články