České dokumenty v Kačabě

Publikováno: 27. 5. 2014 Doba čtení: 4 minuty
České dokumenty v Kačabě
© Foto:

Plzeň (27. 5. 2014) – Snímky nominované do letošního osmého ročníku Ceny Pavla Kouteckého mohou Plzeňané vidět 2. a 3. června v plzeňské kavárně Kačaba. „Promítání začínají v oba dny v 18.00 a 20.00 hodin, vstup je zdarma,“ upřesňuje Ladislav Nový, vedoucí kavárny.

Návštěvníci kavárny se mohou těšit na čtyři ze sedmi dokumentů, které byly na letošní ocenění nominovány. V pondělí mohou návštěvníci vidět snímky DK režisérky Báry Kopecké o architektovi Davidu Kopeckém a Felvidék – Horná zem Vladislavy Plančíkové, která nabízí osobní příběh týkající se slovensko-maďarských vztahů. Na úterý je přichystán dokument Parta Analog Martina Duška o matadorech televizní obrazovky a Show! Bohdana Bláhovce o odvrácené straně slávy dívčí teenage kapely. (anotace filmů – viz níže)

Cena byla založena pro připomenutí jedné z výrazných osobností českého dokumentárního filmu, Pavla Pouteckého (1956 – 2006), který se premiéry svého nejznámějšího filmu Občan Havel nedožil. „Cena spojená s jeho jménem je udělována od roku 2007 jeho pokračovatelům, trpělivým pozorovatelům světa se schopností sdělit své pocity a postřehy filmem,“ uvádí Aleš Kavalír z plzeňské pobočky společnosti Člověk v tísni.

Cena bude letos předána na slavnostním večeru 10. června v Divadle Archa v Praze. V minulých letech ji převzali režiséři Jan Šikl, Filip Remunda s Richardem Komárkem, Tomáš Škrdlant, Martin Ryšavý, Linda Jablonská, Klára Řezníčková, Pavel Abrahám a Tomáš Bojar. Zakladateli Ceny Pavla Kouteckého jsou Film & Sociologie, Divadlo Archa a festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, jehož pořadatelem je společnost Člověk v tísni.

Kavárna Kačaba zaměstnává lidi se zdravotním znevýhodněním (více viz http://www.kacaba.cz/).

Více informací:
Dalibor Hapl, tel.: 739 320 308, email: dalibor.hapl@clovekvtisni.cz
Ladislav Nový, tel.: 731 475 386, email: ladislav.novy@kacaba.cz

Anotace filmů:

DK (rež. Bára Kopecká)

Stavitel, který miluje bourání, chladnokrevný panikář, plachý excentrik, asketický hedonik, vynálezce života. Rytíř, který nesvléká brnění až do samého konce. Celovečerní dokument o životě a smrti radikálního architekta Davida Kopeckého.
Dezinfikuju prostor, říkal. Nevkusné obrazy a kryty od vafek vyhazoval lidem z oken. Miloval stroje, hledal podstatu, testoval limity. Na protesty reagoval ještě extrémnějším činem, dokud protivníka nezastavil. Málokdo si troufl tak daleko. Výsledkem ale byla uznávaná revoluční architektura. Život člověka, který nikomu v ničem neustupoval, často byl za to obdivován a často zatracován, vzbuzuje otázky. Je možné zůstat věrný ideálům a přitom přežít ve světě opatrných investorů a maloměstských představ o bydlení? Lze si zachovat přesnost a čistotu a nelikvidovat přitom sebe i okolí? Dá se vůbec žít s vizionářem? Jak se platí za život bez kompromisu?
Koláž jako metoda, fragmenty vzpomínek, hledání identity. Dokument v ich formě.
ukázka z filmu: https://www.youtube.com/watch?v=xg5Il0aSQro

Felvidék – Horná zem (rež. Vladislava Plančíková)

Vzpomínky ožijí, aby v animovaném dokumentu pomohly odhalit skutečnost, nakolik do naší současnosti zasahují historické křivdy a rodinná tajemství. Zde, uprostřed, Evropy, je má téměř každá rodina. Po stopách rodinné historie se vydává dokumentaristka Vladislava Plančíková. Osobně a citlivě sesbírala příběhy jedné generace, jejíž osudy změnily rozhodnutí politiků po 2. světové válce na národnostně zmenšeném území nazývaném Felvidék – Horná zem. Film reflektuje stále aktuální tabuizované téma slovensko-maďarských vztahů v unikátní podobě animovaného dokumentu. Co nedokážou vypovědět archivy, dopoví animované příběhy. Magická, podmanivá hudba Jany Kirschner dodává autorčinu vyprávění na intenzitě.
ukázka z filmu: http://vimeo.com/69990130

Parta Analog (rež. Martin Dušek)

Dokureality o devíti televizních matadorech, kteří se scházejí s odhodláním ještě jednou odvysílat televizní pořad stejně, jak se připravoval za jejich éry, v počátcích vysílání televize. Jejich příběh je vyprávěn stylem „making off“, filmu o filmu, zachycujícího vztah starší generace k televiznímu médiu. Film zachycuje způsob televizní práce na příkladu konkrétních postav, které televizi zasvětily velkou část svého života a umožní divákům seznámit se s legendami televizní obrazovky skrze jejich osobnost, životní filozofii i mnohdy komplikované vzájemné vztahy.
ukázka z filmu: https://www.youtube.com/watch?v=Bg17VyWgJJI

Show! (rež. Bohdan Bláhovec)

Angee, Tereza, Nikola, Michaela a Vendy jsou členky dívčí popové skupiny 5Angels. Jejich manažer a zároveň otec jedné z nich je odhodlaný své svěřenkyně vynést do nejvyšších pater českého šoubyznysu a ovládnout trh s dětskou populární hudbou. Nastupuje tak tvrdý dril – dívky, kterým je mezi 11 a 14 lety, posilují bříška, trénují úsměv do kamery a fotí se s ikonou českého popu Michalem Davidem. Absolventský film režiséra Bohdana Bláhovce nabízí unikátní pohled do života teenagerské kapely i jejího temnějšího zákulisí. Ukazuje, že 5Angels zdaleka nejsou splněným snem náctiletých zpěvaček, ale spíš produktem promyšleného byznys plánu jejich manažera. Snímek získal Cenu české filmové kritiky za nejlepší dokumentární film v roce 2013.
ukázka z filmu: http://jedensvet.cz/2014/filmy-a-z/26357-show

 

Autor: