Český rozhlas: „Řada mrtvých kritiků je v Putinově režimu dlouhá,“ říká Šimon Pánek k smrti Alexeje Navalného
Publikováno: 19. 2. 2024 Doba čtení: 2 minutySmrt Alexeje Navalného nevypovídá o situaci v Rusku nic nového, Putinův režim se takto chová dlouhodobě, říká náš ředitel Šimon Pánek k smrti politika a protikorupčního aktivisty Alexeje Navalného v rozhovoru pro Český rozhlas. Ten zemřel v pátek 16. února v trestanecké kolonii IK-3 v Jamalo-Něněckém autonomním okresu na severu Ruska.
„Řada mrtvých je dlouhá – novinářka Politkovská, Boris Němcov, spousta dalších lidí, kritiků, lidí z nevládních organizací... Ostatně i Navalnyj jenom zázrakem přežil útok novičokem, který na něj spáchala ruská tajná služba velmi pravděpodobně na přímý příkaz Putina,“ reaguje na páteční zprávu Šimon Pánek.
Situace v Rusku je pro všechny aktivisty nebezpečná
„My jsme v Rusku pracovali už během první i druhé čečenské války, takže obrazy podobné z Ukrajiny, to znamená mrtvé civilisty, zničená města, dokonce masové hroby, známe už dvacet let. Putinův režim se už tehdy choval v Čečensku tímto způsobem,“ dodává kontext Pánek.
„Pak jsme ztratili akreditaci, přestali jsme tam materiálně humanitárně pomáhat, ale pokračovali jsme v podpoře ruské občanské společnosti, to znamená lidí podobných, jako jsou zde Milion chvilek pro demokracii, lidskoprávní organizace, ale i organizace proti korupci, za životní prostředí nebo na podporu menšin, volající po svobodě slova a podobně,“ vysvětluje.
„Nakonec nás ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo jako 19. organizaci na světě na seznam tzv. nežádoucích organizací, a to na podzim roku 2019. Od té doby na něm přibyly další desítky a desítky organizací,“ doplňuje Pánek.
O lidskoprávní situaci v Rusku a o naší humanitární pomoci na Ukrajině si poslechněte více v rozhovoru se Šimonem Pánkem v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Za možnost sdílení obsahu Českému rozhlasu děkujeme.