Cesta Evropou nás dovedla k pokladu
Publikováno: 1. 8. 2016 Doba čtení: 2 minutyDo potemnělé místnosti vchází dobrodruh s batohem na zádech, chvíli postojí a pak začne vyprávět. Vypráví o svých cestách po světě. V místnosti je ticho, nikdo ani nedutá. Cestovatel pomrkává po osazenstvu místnosti, jako by váhal se svým tajemstvím. Chvilka váhání, ale nakonec jej řekne - při poslední cestě potkal šamanku, od které se dozvěděl, že někde u Michlovy Huti je ukrytý poklad! Šamanka slíbila, že mu vydá dílky mapy vedoucí k pokladu. Expedice za pokladem může začít. Začíná pětidenní letní zážitkový kurz pro děti zapojené do našeho programu podpory vzdělávání.
„Úkolem bylo projít vybrané evropské státy a tyto státy opravdu dobře poznat. Právě jejich poznání vedlo k získání dalšího dílu mapy,“ vysvětluje princip hry provázející celý kurz Tereza Králová, pracovnice programu podpory vzdělávání. Společně s dětmi jsme tak cestovali Itálií, Řeckem, Velkou Británií, Francií, Finskem a Českou republikou. Jednotlivé aktivity vycházely z charakteristik, které jsou typické pro jednotlivé země. „Zjistili jsme například, jaká zvířata žijí ve Finsku. Děti se snažily zjistit i to, co taková zvířata žerou, čeho se bojí a na co je naopak mohou nalákat. V Řecku jsme se účastnili olympiády. Velký ohlas měly i gastronomické speciality. V Itálii jsme měli špagety a večer dětmi vyráběnou pizzu, nejvíce nám všem ale chutnaly francouzské palačinky. I když nás to úplně nepotěšilo, příroda naší hře pomohla a ve Velké Británii jsme neplánovaně zažili typické anglické počasí – celý den nám propršelo,“ usmívá se Tereza Králová. Velkým zážitkem byla i „návštěva“ České republiky, kde jsme mimo jiné navštívili biofarmu. Mohli jsme si pohladit krávy a býky, nakrmit ovce a pochovat jehňátko.
Naše putování bylo úspěšné. „Děti získaly všechny dílky mapy a společně s dobrodruhem poslední večer našly v lese poklad - truhlu, která ukrývala dokumenty a výrobky dětí z loňského zážitkového kurzu. Společně jsme si vše prohlédli a poté do truhly přidali i pár věcí z letošního roku a truhla už čeká zpět zakopaná v lese na své znovuobjevení příští rok,“ vysvětluje Tereza Králová. Ta doplňuje, že děti nezůstaly bez odměny – cestovatel jim věnoval náramky s buzolou, aby se ve světě neztratily a vždy věděly, kam směřují.
„Pro většinu dětí to bylo poprvé, kdy někam jely bez rodičů a zůstaly tam přes noc. Volnočasové kroužky si jejich rodiče z nejrůznějších důvodů nemohou dovolit. Vedle pomoci se školními výsledky tak v našem programu věnujeme pozornost i zprostředkování zážitků, které jiné děti získávají právě v rámci nejrůznějších kroužků. I když jde o zážitky pro většinu lidí běžné, právě pro děti z našeho programu mají velký smysl,“ uzavírá Tereza Králová.
Letního zážitkového kurzu se zúčastnilo patnáct dětí ve věku osm až třináct let z Rokycanska, Nýřanska, Klatovska a Domažlicka. Fotografie z akce najdete ZDE.
Naši práci s dětmi můžete podpořit například v rámci sbírky Lepší škola pro všechny, případně jako dobrovolník.
Kruz byl zajištěn v rámci projektu Daleko hleď 2016, který je podpořen Plzeňským krajem v rámci dotačního programu Ministerstva vnitra.