Cesta kolem světa za sedm dní

Publikováno: 4. 8. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Cesta kolem světa za sedm dní
© Foto:

V červenci uspořádali pracovníci plzeňské pobočky společnosti Člověk v tísni ve spolupráci s externími lektory letní zážitkový kurz pro děti zapojené do programu podpory vzdělávání. Kurz se sice konal na Šumavě, za jeden týden však účastníci procestovali celý svět. Akce se zúčastnilo dvacet dětí z Plzeňského kraje ve věku šest až šestnáct let.

Naše skupina byla pečlivě vybrána a posláním bylo znovu aktivovat vynález zemřelého profesora Pospíšila – „přenašedlo“. Tento vynález Vás může přenášet mezi kontinenty. Má to však jeden háček. Palivem přenašedla je energie vzniklá z úspěchů a zážitků cestovatelské skupiny. „Hned první den se nám podařilo naplnit celou palivovou nádrž. Vedle zážitků z cesty na kurz děti poznaly nové kamarády a některé i své první lásky,“ usmívá se Eva Šeflová, koordinátorka programu ve společnosti Člověk v tísni.

Z místa našeho pobytu jsme se přesunuli do Ameriky, kde jsme strávili celý druhý den jako indiáni. Třetí den jsme v Asii jezdili na dračích lodích, naučili se jíst hůlkami, během dne jsme ale také odeslali přátelský pozdrav mimozemšťanům. Následovala Austrálie s klokany, medvídky koala a dalšími zvířaty, na prknech opery v Sydney jsme se proměnili v modely módní přehlídky pod dohledem pařížského návrháře. Další den jsme se vydali po stopách polárníků Amundsena a Scotta a dobyli jsme jižní pól. V africkém safari jsme zkoumali život zvířat a zažili jsme noc pod širým nebem. Poslední cestou byl návrat do Evropy, kde jsme společně připravili a ochutnali francouzské, italské a řecké delikatesy a zúčastnili se olympijských her. Každý den se nám podařilo naplnit nádrž přenašedla vrchovatě, a tak jsme splnili náš plán a procestovali všechny kontinenty. „Poslední večer jsme uskutečnili cestu za světlem. Za dodanou pozitivní energii přenašedlo každému nečekaně nadělilo světýlko, které nám pomáhá i po návratu domů,“ popisuje Šeflová.

Smyslem celého kurzu nebylo pouze trávení volného času. Děti během týdne poznaly život a tradice v různých zemích světa, naučily se týmově spolupracovat a rozvíjely se v netradičních pohybových aktivitách. „Holky a kluci nás mile překvapili. Chlapec, kterého jsme dříve znali jako plachého, se během týdne začal zapojovat do všech aktivit, stal se součástí party a našel si nejlepšího kamaráda. Děti zvládly řadu úkolů jako hraní divadla, natáčení videoklipu, ale i debatu nad životními hodnotami a pravidly. Potvrdilo se nám, že když dáme dětem vhodné podněty a dokážeme je zaujmout, tak jsou schopny zvládnout téměř cokoliv,“ uzavírá nadšeně Eva Šeflová.

 

 

Autor: ,