Cestovatelka Nicolette v pátek dojde pěšky do Banátu

Publikováno: 20. 7. 2021 Doba čtení: 4 minuty
Cestovatelka Nicolette v pátek dojde pěšky do Banátu
© Foto: Ivo Dokoupil

Po překonaných 1094 kilometrech dorazí v pátek 23. července na 53. den svého pěšího putování mladá cestovatelka Nicolette Havlová do první české vesnice v Banátu - do Gerníku. Čeká ji tam ubytování u krajanů, banátská večeře u paní Maškové a samozřejmě přípitek domácí višňovkou. Nicolette si tak sama vyzkouší, jak se o turisty již léta starají krajané v rámci rozvoje cestovního ruchu ve vesnicích. Ten je pro domácí jedním z hlavních příjmů a pandemie koronaviru tento příjem české komunity významně narušila. 

A právě na tuto skutečnost chce Nicolette svou pěší poutí, která bude z Banátu pokračovat do Istanbulu, upozornit a současně vybrat peníze na podporu krajanů na platformě Donio. Nicolette přijde do Banátu stejně jako první čeští kolonisté před 198 lety pěšky. A stejně jako je přivádí i ji do krásných hor nad Dunajem houževnatost, cílevědomost a vytrvalost.

PŘISPĚT NA SBÍRKU PRO BANÁT MŮŽETE ZDE

Sama, pěšky a jen s batohem na zádech se prvního června letošního roku vydala na 2 500 km dlouhou pouť Nicolette Havlová, 21letá studentka z Havířova. Z Česka přes Slovensko, Maďarsko do Rumunska, kde se zastaví podpořit místní krajany a dále Srbsko, Bulharsko, kousek Řecka a Turecko. Minimálně 800 hodin chůze a celkové převýšení téměř 20 tisíc metrů čeká mladou Češku na její tři měsíce dlouhé cestě. Klíčovou částí je právě oblast rumunského Banátu, která se nachází doslova na hranici vymizení. Cílovým bodem pak má být Istanbul, jenž ji svou polohou, kdy se město rozkládá na dvou kontinentech, nesmírně láká. Návrat domů má pak v plánu absolvovat, jak jinak než jejím oblíbeným stopem.

Banát je jednou z nejautentičtějších českých komunit ve světě. Okolo roku 1823 se několik skupin Čechů vydalo na dlouhou cestu až do hraniční oblasti tehdejšího Rakouského mocnářství. Tento přesun proběhl ve třech vlnách. Ta první byla absolvována pěšky, a právě ve stopách těchto dějin se Nicolette Havlová hodlá vydat. Nalehko, odkázána na svůj batoh, vlastní nohy a dobré lidi po cestě.

Sbírka pro Banát má pomoci v krušných časech

Banát se v posledních několika letech stal cílem cestovatelů toužících po neposkvrněné liduprázdné přírodě s příchutí českého venkova, který jim dovolí se přesunout do životů našich prababiček a prastarých zvyků. Udržitelný cestovní ruch je pro místní největším zdrojem příjmu, a to nejen formou ubytovávání turistů, ale i prodejem domácích výrobků. Nyní však, především kvůli omezení cestovního ruchu, prožívá česká komunita krušné časy. Na základě této skutečnosti se Nicolette rozhodla podniknout něco výjimečného, a tím na tento problém upozornit. 

V průběhu jejího putování bude probíhat veřejná dobročinná sbírka na crowdfundingové platformě Donio, kdy výtěžek poputuje neziskové organizaci Člověk v tísni, která v této oblasti již dlouhodobě působí a pomáhá krajanům se zaváděním šetrného cestovního ruchu. „Vybrané finance budou použity především na podporu rozvoje šetrného cestovního ruchu v šesti krajanských vesnicích v Banátu. Právě cestovní ruch je pro krajany důležitým zdrojem financí a podnikání v něm je pro mladé určitou pevnou perspektivou, šancí, že se neodstěhují a budou dál žít ve vesnicích svých předků,” dodává Ivo Dokoupil, koordinátor společnosti Člověk v tísni. Tamní obyvatelé se totiž ze své domoviny nechtějí přesouvat do bohatších oblastí, ale naopak se zaměřují na zlepšení své stávající situace.

„Strašně se těším na české jídlo a hlavně na češtinu, kterou krajané v Banátu mluví. Na ten pocit být zase mezi svými, mezi lidmi se stejnou kulturou, kteří vše krásné v českých vesnicích v Rumunsku vybudovali díky své houževnatosti a pracovitosti. Děkuji všem, kteří budou ochotni tento projekt podpořit, ať už finančně, nebo sdílením sbírky a mé poutě na sociálních sítích. Věřím, že jakmile bude možné opět svobodně cestovat, vrátí se do této nádherné rumunské krajiny i turisté,“ vysvětluje své pohnutky Nicolette, která chce svou výpravu, včetně problematiky Banátu, podrobně zdokumentovat. Tímto krokem má v úmyslu ostatním přiblížit nejen krásy Karpat a následně dalších oblastí na východ až po Asii, ale také podrobně vylíčit nejrůznější úskalí tohoto odvážného stylu poznávání světa na vlastní pěst i nohy. „První část cesty daruji druhým, druhou pak daruji sobě,“ dodává studentka. Trasu z Rumunska do Turecka chce totiž absolvovat čistě z osobních důvodů, a splnit si tak jeden ze svých cílů – dojít pěšky do Asie.

______________________________________________________________

Nicolette Havlová je 21letá studentka marketingu na University of Liverpool v Anglii. V létě 2019 si s pomocí rodiny a přátel přestavěla dodávku na obytnou, žila v ní půl roku během studií v Anglii a nyní ji pronajímá. Ve volném čase doučuje angličtinu, píše články a nahrává podcasty pro studentský magazín. Své PR srdce má ve start-upovém projektu Adventurer. Dále příležitostně pracuje jako průvodce pro CK Alpina, ale především neohroženě cestuje po celém světě. Navštívila bezmála 40 zemí. Většinu výprav podniká jako sólo cestovatelka stopem. O svých zážitcích, zkušenostech a motivech přednáší nejen na cestovatelských festivalech, ale také na středních školách.

„Snažím se mladé lidi motivovat k objevování se zodpovědným přístupem a přesahem. Třeba stopování snižuje uhlíkovou stopu jedince a příležitostné dobrovolnictví na cestách přináší mnoho výhod oběma stranám. “

Web - https://nicolettehavlova.cz/

Facebook - https://www.facebook.com/nicolette.havlova/

Instagram - https://www.instagram.com/nicolette.havlova/

Donio sbírka - https://www.donio.cz/ProBanat/

Informace o Banátu na webu Člověka v tísni - www.banat.cz

Autor: Člověk v tísni

Související články