Chráněný účet je nápravou absolutní nespravedlnosti, které dlužníci v Česku čelí, říká Hůle pro ČRo

Publikováno: 29. 7. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Chráněný účet je nápravou absolutní nespravedlnosti, které dlužníci v Česku čelí, říká Hůle pro ČRo
© Foto: ČRo

Od začátku července mají lidé v exekuci možnost využívat chráněný účet. K čemu tato nově zřízená instituce slouží a jak při zakládání chráněného účtu postupovat? Může být dosavadní poměrně nízký počet zřízených účtů důsledkem složitosti celého procesu a překážek, které se objevují ze strany exekutorů? A nezapomíná se ve snaze ochránit dlužníky na věřitele? O těchto a dalších otázkách souvisejících s dluhovou problematikou hovořil Daniel Hůle v pořadu Interview plus Českého rozhlasu. 

„Nebavíme se tady o nějaké další výhodě pro dlužníky. Chráněný účet je místo, kam je možné posílat již exekučně nezabavitelné příjmy. Je opravdu jen nápravou absolutní nespravedlnosti,“ řekl Hůle v rozhovoru pro Český rozhlas a dodal, že do prvního července bylo ze strany exekutorů běžné dlužníkům zabavovat právě i tuto nezabavitelnou částku: „Je to chyba systému a chráněný účet ji má řešit. Naprostá většina lidí, která je v exekuci už delší dobu, si právě kvůli tomuto účty zrušila a přestala je používat. Peníze si nechává posílat ke známým, příbuzným či na dětské účty. Plodí to ale celou řadu potíží. A navíc, představte si, že byste svůj plat nechávali posílat na účet někoho jiného a byli neustále odkázáni na to, že vás ten člověk nezklame,“ přibližuje poměry lidí v exekuci v Česku Hůle. Zároveň dodává, že se nedomnívá, že by kroky z posledních let v oblasti exekucí mohly vést ke zvýhodňování dlužníků, poškozovat věřitele či dokonce celou společnost.

EXEKUCE ZATĚŽUJÍ CELOU SPOLEČNOST

„Ve výsledku je to výhodné pro všechny. Exekuce totiž nejsou problém dlužníka a věřitele, ale zatěžují celou společnost. Platíme vyšší sociální náklady na život lidí v chudobě,“ domnívá se Hůle, podle kterého nemá zodpovídat za chyby věřitelů celá společnost, ale obchodní riziko má nést věřitel. Nejsme bezmezní bijci za práva dlužníků, jen hledáme spravedlnost,“ dodal.

Zřízení chráněného účtu není ovšem zatím nijak jednoduché. V rozhovoru pro Radiožurnál proto Hůle postup objasnil. „Podmínkou zřízení chráněného účtu je mít zablokovaný účet a přijít do banky s potvrzením od exekutora a plátce příjmu, tedy zaměstnavatele. Teprve poté může banka k zablokovanému účtu zřídit chráněný účet,“ vysvětlil. Ani při správném postupu a splnění všech se ale dlužníkům nemusí podařit chráněný účet zřídit.

EXEKUTOŘI ZAMEZUJÍ ZŘÍZENÍ CHRÁNĚNÉHO ÚČTU

„Ukazuje se, co jsme předpokládali. Problém totiž bývá právě v podmínce mít zablokovaný účet. Setkáváme se s tím, že někteří exekutoři v současné době odblokovávají účty, a lidem tak znemožňují chráněný účet zřídit,“ vysvětluje Hůle. Zda to dělají cíleně nelze podle odborníka s jistotou říci, jak ale vysvětluje, mnohé tomu nasvědčuje a sám se k tomu přiklání.Nikdy v minulosti jsme se nesetkávali s tím, že by exekutoři ochotně a sami od sebe odblokovávali účty. A teď, i v situacích, kdy člověk měl účet zablokovaný dlouhou dobu, zjišťujeme, že je po prvním červenci odblokovaný,“ uvedl Hůle v rozhovoru pro Český rozhlas.

O dalších problémech, se kterými se při zřizování chráněného účtu dlužníci potýkají, dětských dluzích či o tom, jaké změny lze v oblasti exekucí očekávat v následujících měsících, se dozvíte při poslechu celého rozhovoru

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Dagmar Růžičková

Související články