Čistá energie je příležitost, učí se studenti v Kambodži

Publikováno: 21. 12. 2021 Doba čtení: 4 minuty
Čistá energie je příležitost, učí se studenti v Kambodži
© Foto: Thatt Lengmonor

Přechod na zdroje čisté energie má v boji proti změně klimatu zásadní význam. Jedním ze základních předpokladů transformace je vzdělávání mladých lidí pro práci v tomto průmyslovém odvětví. Nejen že si nastupující generace musí osvojit „zelené“ návyky a začlenit je do svého životního stylu, ale musí mít také potřebné know-how a znalosti, aby toto odvětví mohlo fungovat.

Program stáží v oblasti zelené energie, který iniciovala organizace EnergyLab Cambodia ve spolupráci s Člověkem v tísni, pomáhá tuto důležitou mezeru ve vzdělání vyplnit. Na školeních a praxích získávají mladí lidé v Kambodži povědomí o trhu s čistou energií a navazují kontakty s místními společnostmi, které se tímto oborem zabývají. Po ukončení studia se tak mohou lépe uplatnit na trhu práce.

Během nedávného kola stáží studenti obchodního managementu, komunitního rozvoje, účetnictví, finančnictví, environmentální vědy a technických oborů získali praxi v řadě společností zabývajících se zelenou energií se zaměřením na digitální marketing, solární energetiku, komunitní rozvoj, prodej a projektový management.

Studium v praxi

Thatt Lengmonor, čerstvý absolvent Královské university v Phnom Penhu (RUPP), je nedávným účastníkem programu. Na stáž nastoupil během posledního semestru na vysoké škole a tři měsíce strávil prací ve společnosti Eco Green Energy (EGE) Cambodia. Lengmonor získala diplom v oboru komunitní rozvoj a postupně se vypracoval až na koordinátora projektu na plný úvazek. EGE se zabývá především dovozem solárních technologií, zajišťuje jejich instalaci a nabízí místním lidem konzultační služby v oblasti spotřeby solární energie.

Lengmonor pracoval na tématech managmentu přírodních zdrojů, ekonomického a komunitního rozvoje, projektů v oblasti sociálního podnikání, měření nákladů na zelenou energii a potřeb zemědělců. Ačkoli jeho pracovní pozice - zástupce pro rozvoj zemědělství - může znít odborně, Lengmonor říká, že nejlepší částí této role je kontakt s lidmi.

„Dobré kontakty napříč celým regionem a komunikace se všemi zúčastněnými stranami mi pomohly lépe a efektivněji vyjednávat s klienty z různých prostředí," říká. „Práce v tomto odvětví není jednoduchá, musíme umět s lidmi mluvit a vědět jak jim celou problematiku řádně vysvětlit. Jinak si u klientů nemůžeme vybudovat důvěru."

Jako student neměl Lengmonor zcela jasnou představu o tom, jak sektor čisté energie v praxi funguje. To se změnilo až během stáže, kdy lépe porozuměl technologiím a potřebám zákazníků. Lengmonor říká, že ty nejužitečnější poznatky získal až během návštěv farem, kde se dozvěděl, že solární technologie „pomáhají zemědělcům šetřit energii a zvyšovat jejich denní příjem, což pomáhá podporovat využívání čisté energie v širším měřítku.”

Dobrá komunikace je vždy základ

Dalším nedávným účastníkem programu je Sovanmonyis Tea. Tea pracovala jako stážistka digitálního marketingu v japonské společnosti Oyika, která dodává díly pro elektromobily. Během své stáže byla Tea studentkou posledního ročníku Americké univerzity v Phnom Penhu. Jejím hlavním oborem byly globální studia a jako vedlejší obor vystudovala ekonomii. Při stáži u společnosti Oyika měla na starosti tvorbu obsahu na sociálních sítích a zvyšování povědomí o zelené mobilitě. „Jsem ráda, že jsem díky této práci pomohla lidem lépe porozumět ekologickým vozidlům,” říká Tea. „Než jsem se do programu zapojila, používala jsem sociální média pouze pro soukromé účely, ale díky programu jsem pochopila, že tento nástroj můžeme využít i pro jiné důležité věci.”


Dále dodává: „Když jsem pro tuto společnost pracovala, nebylo to jen o tom, že bych byla k ruce ostatním. Dostala jsem příležitost převzít zodpovědnost za projekty zaměřené na digitální marketing. Byla jsem nervózní, bála jsem se, že mi to nepůjde …ale strach byl zbytečný. Mé nápady tým přijal a ocenil a to mě přimělo k tomu, abych se snažila ještě víc.”

Pokud jde o její plány, Tea doufá, že bude moci pokračovat v magisterském studiu v oboru souvisejícím s cíli udržitelného rozvoje a pokud to bude možné, bude dále pracovat v digitálním marketingu. Jejím cílem je řídit větší projekty a pracovat v rozmanitějším týmu. A hlavně doufá, že bude pracovat s dalšími mladými lidmi a přispěje tak k propagaci čisté energie.

O programu stáží a projektu SWITCH to Solar

Kambodžský program stáží v oblasti čisté energie působí v celém regionu Tonle Sap a realizují ho společně Člověk v tísni, EnergyLab Cambodia a Sevea Consulting. Jeho cílem je poskytnout mladým Kambodžanům příležitost pracovat ve společnostech zaměřených na čistou energii a představit jasnou kariérní cestu pro vysokoškolské studenty a čerstvé absolventy. Program, který financuje iniciativa EU-SWITCH Asia’s SWITCH to Solar initiative, si klade za cíl povzbudit malé a střední podniky v cílové oblasti v přechodu na solární technologie a podpořit ekologicky udržitelnou zaměstnanost.

Autor: Sophika Kun, PIN Cambodia Communications Officer

Související články