Čistá voda v Etiopii – Krok k lepšímu životu

Publikováno: 1. 9. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Čistá voda v Etiopii – Krok k lepšímu životu
© Foto: Milan Votypka

Mnoho obyvatel Etiopie se potýká s nedostatečným přístupem k čisté vodě. Nezávadnou vodu má možnost denně použít ani ne polovina z nich. Člověk v tísni (ČvT) s finanční podporou Evropské unie realizuje projekt na rozvoj vodních zdrojů, který se zaměřují na zvýšení dostupnosti nezávadné vody v zóně Konso ve Státě jižních národů, národností a lidu (SNNPR) na jihozápadě Etiopie.

Konso se potýká s akutním nedostatkem vody a místní obyvatelé musí často ujít pro nezávadnou vodu i několik hodin. Po nedávných konfliktech se navíc ve zdejším regionu dočasně usadily stovky vnitřně vysídlených osob, což vytváří další tlak na již tak omezené vodní zdroje.

Abychom pomohli s řešením této situace, spustili jsme s podporou Úřadu pro humanitární pomoci Evropské unie projekt na rozvoj místních vodních zdrojů. Bezpečnou a pitnou vodu, kterou projekt zajišťuje v Segen Zuria Woreda a v Lultu a Aylotadokatu Kebeles, dosud využívalo více než 8 300 obyvatel.

Mělké studny zlepšují přístup k pitné vodě

Kuyow Zemedu, otec dvou dětí, pracuje jako koordinátor údržby pitné vody v Segen Zuria Woreda. Je také vládním zaměstnancem a v rámci našich projektů zaměřených na obnovu mělkých studní a vrtů je to právě on, kdo nám pomáhá s poskytováním informací a asistence.

"V regionu je nedostatek vody. Řeky a rybníky jsou hlavním zdrojem vody pro náš dobytek i pro místní obyvatele. Tyto vodní zdroje ale vystavují zdejší lidi různým druhům nemocí přenášených vodou, především je to průjem, tyfus a břišní tyfus. To vede k mnoha zdravotním problémům, zejména u dětí," dodává.

"Kromě toho, že je voda v dochozí vzdálenosti, došlo mezi obyvateli vesnic i k velkému zlepšení, pokud jde o osobní hygienu. Lidé si začali více mýt ruce a prát oblečení. Jejich život se výrazně zlepšil."

Podle Kuyowa mají tyto projekty velký přínos pro životy vesničanů. Každou studnu spravuje výbor složený ze dvou žen a tří mužů. Toto složení umožňuje ženám rozvíjet své vůdčí schopnosti a uplatňovat je v rámci vlastní komunity.

Úleva pro mnoho žen a dívek

Ženy a dívky obvykle tráví několik hodin denně únavným nošením kanystrů. Byla to součást jejich každodenní rutiny. Shakaya Sikanayta, matka tří dětí a obyvatelka města Gocha, říká: "Dříve jsme chodily více než tři hodiny pro vodu z některého z rybníků nebo řeky. Často jsme nesly 40 litrů vody v kanystrech. Moje děti nejednou onemocněly a nebyly vůbec zdravé." Sháněním vody trávila Shakaya mnoho času a energie, kterou by mohla věnovat svým dětem.

Nyní se situace výrazně změnila. Shakaya chodí k čisté vodě jen několik minut a nemusí se neustále obávat o zdraví svých dětí.

I Tirunesh Kenkensha je jednou z dívek, kterým projekt zlepšil život. "Dříve jsem chodila pro vodu do řeky Keto jednou až dvakrát denně, což je z mé vesnice tříhodinová cesta tam a zpět. V těchto dnech jsem nemohla do školy a zameškala jsem vyučování," poznamenává Tirunesh.

Nedávno začala Tirunesh podnikat. Vaří a stáčí Cheku, kvašený nápoje, který místní obyvatelé milují. Doufá, že jí nové podnikání přinese štěstí. 

"Plánuji své podnikání rozšířit, protože mám teď dostatek vody na dosah ruky. A za to jsem vděčná."

Aby byla služba poskytování vody udržitelná, přispívá každá domácnost měsíčně 10 birr. Peníze slouží na údržbu a další nutné výdaje. 

Autor: Setotaw Tadesse Girma

Související články