Člověk v tísni dodává na východě Ukrajiny v ostřelovaných městech vodu tisícům lidí

Publikováno: 30. 5. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Člověk v tísni dodává na východě Ukrajiny v ostřelovaných městech vodu tisícům lidí
© Foto: People in Need

Ruská invaze na Ukrajinu trvá již čtvrtý měsíc. Humanitární situace je zoufalá a stále se zhoršuje zejména na východě země v Luhanské a Doněcké oblasti. Civilisté jsou ve větších městech v místech bojů jako je Severorodoněck, Lysyčansk a Bachmut vystavováni neustálým leteckým a raketovým úderům a ostřelování. Podle zpráv se v Severodoněcku stále nachází 15 000 lidí, dalších 20 000 je v Bachmutu. Tito lidé jsou již týdny nuceni žít ve sklepích a skrývat se před neustálým ostřelováním. Kromě toho se jim nedostává potravin, vody a hygienických potřeb.

Závažnost situace podtrhává skutečnost, že více než polovina (4 872) všech dosud ověřených civilních obětí na celé Ukrajině byla potvrzena v Doněcké a Luhanské oblasti. Zároveň nebyla ušetřena ani civilní infrastruktura a ulice jsou plné trosek. V Luhanské a Doněcké oblasti bylo poškozeno nebo zcela zničeno více než 16 000 budov včetně nemocnic a škol.

Odstřiženi od vody

Podle guvernéra Luhanské oblasti je oblast od 25. května odříznuta od dodávek vody, elektřiny a plynu. Zvláště špatná je situace s vodou. Možnost obnovení dodávek vody nebo jejího dovozu zůstává kvůli těžkým bojům omezená nebo zcela nemožná.

„V Doněcké oblasti je voda stále dostupná, ale velmi špatné kvalitě. Na většině míst teče voda jednou za hodinu a ve vodovodním řadu je nízký tlak," říká Petr Drbohlav, ředitel ČVT pro Východní partnerství a Balkán. Nejsložitější situace je v Torecku, Avdijivce, Krasnohorivce, Marjince a Vuhledaru, kde již není k dispozici centralizovaná voda. V Torecku je voda dodávána dvakrát do týdne a je dostupná pouze po dobu několika hodin.

V lokalitách zničenými týdny bojů je v důsledku války mnoho lidí ohroženo špatnými hygienickými podmínkam. Místní úřady v Mariupolu (který už není pod kontrolou ukrajinské vlády) uvedly, že mezi již tak oslabeným obyvatelstvem mohou v takto špatných podmínkách vypuknout nemoci. Obyvatelé Mariupolu mají omezený nebo žádný přístup k vodě, hygienickým zařízením, lékům a zdravotní péči. Světová zdravotnická organizace (WHO) 17. května výslovně varovala, že v Mariupolu může kvůli špatné kvalitně pitné vody vypuknout epidemie cholery.

Záchranné dodávky vody

Díky místním partnerům a dobrovolníkům může Člověk v tísni pokračovat v dodávkách pitné vody a hygienických potřeb do oblastí první linie. „Jen za poslední dva týdny jsme poskytli 13 170 litrů pitné vody pro nejméně 1 000 lidí v Lysyčansku, Severodoněcku a Hirsku. Dalé jsme zásobovali 21 120 litry vody 2 000 lidí ve Vuhledaru," říká Petr Drbohlav.

Kromě přímého zásobování vodou se zaměřujeme také na obnovu poškozených centralizovaných vodovodních systémů v nedávno osvobozených oblastech. „V Kyjevské oblasti podporujeme vodárenské společnosti při opravách v lokalitách jako Irpiň a Boroďanka. Do Boroďanky jsme dodali pět nových čerpacích stanic, které zajistí lepší přístup k vodě pro 10 000 lidí. Podobnou podporu poskytujeme společně s místními úřady v Černihivské oblasti. Do Černihivu jsme dodali dvě nové čerpací stanice. To je možné díky finanční podpoře Evropské unie," říká Petr Drbohlav.

Nesmíme zapomínat, že v období od března do srpna 2022 bude na Ukrajině potřebovat pomoc v oblasti vody, sanitace a hygieny přibližně 13 milionů lidí. UNICEF již oznámil, že jen na východě Ukrajiny nemá přístup k tekoucí vodě 1,4 milionu lidí.

Autor: Petr Štefan, Člověk v tísni

Související články