Člověk v tísni doručil pomoc do osvobozeného Chersonu, Lymanu a připravuje domy na zimu

Publikováno: 8. 12. 2022 Doba čtení: 8 minut
The house in Shevchenkove, 50 kilometres from Kyiv, was damaged by shelling during the Russian invasion of Ukraine. People in Need with funding from EU repaired the roof to keep homes of people warm during the winter.
© Foto: Petr Štefan

Na Ukrajinu přišla zima a místní jsou vystaveni stále častějším ruským leteckým útokům na jejich infrastrukturu, které jim nepředstavitelně ztěžují přežití v mrazivých teplotách. Města a vesnice jsou zahaleny do tmy a lidé se často nemají jak zahřát. Člověk v tísni nepřestává pomáhat. V polovině listopadu jsme byli součástí konvoje do nově osvobozeného města Cherson, kam jsme doručili hygienické potřeby. Stavební materiál a lůžkoviny jsme dodali také do nedávno osvobozeného Lymanu a dalších blízkých vesnic na východě Ukrajiny. Tým Člověka v tísni spolu s místními partnery nepřetržitě pracuje na výměně oken, střech nebo nákupu kamen, aby bylo v domácnostech po celé Ukrajině teplo. Pokračujeme v dodávkách potravin a vody tisícům lidí na východě Ukrajiny a provozujeme již 10 dětských prostor, kde si děti mohou hrát a chvíli nemyslet na dětství ve válce.

Od ruské invaze na Ukrajinu uplynulo 9 měsíců. Za tu dobu jsme poskytli pomoc více než 500 tisícům lidí v hodnotě přesahující jednu miliardu korun. Na místě máme více než 270 kolegů.

Za uplynulé období jsme podpořili 3 617 Ukrajinců, kteří museli uprchnout do České republiky. Poskytujeme jim informační servis v jejich mateřském jazyce na našich webových stránkách nebo na helplince, ve skupinách na sociálních sítích a podobně. Nadále organizujeme nebo koordinujeme centra pomoci pro uprchlíky. Rozšiřujeme kapacitu online doučování pro ukrajinské studenty. Úspěšně jsme zavedli podporu prostřednictvím virtuální pobočky. Nabízíme také doučování na některých základních a středních školách.

Přečtěte si nejnovější shrnutí naší pomoci na Ukrajině a v České republice za uplynulý měsíc.

Obsah

POMOC NA UKRAJINĚ
POMOC V ČESKU
POMOC V MOLDAVSKU

POMOC NA UKRAJINĚ

Humanitární pomoc pro nově osvobozená města, opravy škol a rodinných domů

POMOC V HODNOTĚ 781,6 MILIONŮ KORUN

Člověk v tísni byl součástí humanitárního konvoje do osvobozeného Chersonu, který dorazil 17. listopadu. Součástí konvoje byly 4 nákladní automobily naplněné humanitární pomocí, jako je 500 hygienických balíčků, 1 000 pracích prášků, vložek pro ženy a 1 500 potravinových balíčků. „Humanitární pomoc do Chersonu je z bezpečnostních důvodů omezená a potřeby jsou obrovské kvůli kombinaci několika faktorů," říká Sergej Saenko, ředitel Člověka v tísni pro východní region.

Nedávno osvobozený Lyman je značně poškozen několikaměsíčními boji a ruskou okupací. Do Lymanu a dalších okolních vesnic jsme přivezli břidlici a další stavební materiály a lůžkoviny.

V posledním měsíci jsme poskytovali pomoc v podstatě ve všech částech Ukrajiny. Na východě Člověk v tísni dodal do vesnic a měst v Kirovohradské, Dnipropetrovské, Charkovské, Záporožské a Mykolajivské oblasti trvanlivé potraviny, konzervy a další produkty pro 16 900 lidí. Spolu s potravinami dodáváme i základní hygienické potřeby, které nelze zakoupit na místě. Jen za poslední měsíc je dostalo 958 lidí v Dnipropetrovské oblasti a 1 445 lidí v Charkovské oblasti. Nechybí ani zásoby pitné vody, do Charkovské oblasti jsme přivezli 42 240 litrů čisté pitné vody.

"Všechny tyto útoky Ruska mají jediný cíl – vyvolat chaos a utrpení mezi civilisty a přinutit tisíce lidí, aby odešly ze svých domovů a hledaly útočiště v rámci Ukrajiny nebo v sousedních zemích."

Na Ukrajinu přišla zima, teploty klesly pod bod mrazu a lidem na mnoha místech chybí elektřina, voda i topení. Statisíce domů jsou poškozeny nebo zničeny. Nedávná vlna ruských raketových a dronových útoků ochromila téměř polovinu ukrajinského energetického systému. Miliony lidí nemají kvůli ruským útokům žádný nebo jen omezený přístup k elektřině. „Všechny tyto útoky Ruska mají jediný cíl – vyvolat chaos a utrpení mezi civilisty a přinutit tisíce lidí, aby odešly ze svých domovů a hledaly útočiště v rámci Ukrajiny nebo v sousedních zemích,” říká Petr Drbohlav, regionální ředitel pro Východní partnerství a Balkán Člověka v tísni.

Týmy Člověka v tísni usilovně pracují na opravě oken a střech poškozených domů a kolektivních center. Kromě toho jsou rodinám distribuovány plachty, dřevo a igelitové fólie, které umožňují základní opravy, ale i kamna a matrace.

„Vše, co jsme měli pro každodenní život, už nemáme. A teď se snažíme alespoň něco obnovit, díky podpoře Člověka v tísni. Neměli jsme latě na střechu, dostali jsme je a střechu jsme si opravili sami,” říká Liudmyla Chmil, obyvatelka vesnice Ivanivky v Černihivské oblasti.

Po celé zemi pokračujeme v opravách domů, vodovodních systémů a provizorních zdrojů energie. V Kirovohradské a Dnipropetrovské oblasti jsme provizorně opravili domy pro 1 630 lidí a nakoupili nábytek do kolektivních center, kde našlo útočiště 450 lidí. Malé a střední opravy probíhají také na severu v Kyjevské, Černihivské a Sumské oblasti a na západě v Zakarpatské oblasti. Před zimou je třeba opravit také vodovodní systémy, které jsou často úzce propojeny s topnými systémy. V nově osvobozené Balakliji, Derhači, Ešaru a Alchivské oblasti jsme dodali čerpadla rodinám, aby fungoval centralizovaný vodovodní systém.

Psychologická podpora ve školách a kolektivních centrech

POMOC V HODNOTĚ 2,7 MILIONŮ KORUN

Tisíce Ukrajinců, včetně dětí, tráví dny v kolektivních centrech, kde našli dočasné útočiště. A právě pro děti provozujeme 10 klubů ve Lvovské, Ivanofrankivské a Černivetské oblasti, kde pracuje celkem 40 asistentů a jeden dětský psycholog pro každý klub. Volný čas v nich tráví 150 dětí a dalších 300 čeká na souhlas rodičů. A stále dodáváme dvě teplá jídla denně 551 lidem ve Lvovské oblasti.

Nákupy podle vlastních potřeb

POMOC V HODNOTĚ 350 MILIONŮ KORUN

V některých částech Ukrajiny stále pokračujeme v distribuci hotovosti. Nejzranitelnější rodiny dostávají každý měsíc po dobu čtvrt roku ekvivalent 1 700 Kč v hřivnách; tato hotovost jim umožňuje nakupovat podle jejich potřeb.

Pomozte Ukrajině zakoupením Skutečného dárku!

Pomozte Ukrajině zakoupením Skutečného dárku!

Díky nákupu Skutečného dárku "Naděje pro Ukrajinu" budeme moci flexibilně pomáhat tam, kde to bude zrovna nejvíce potřeba.

Kupte Skutečný dárek

POMOC V ČESKU

POMOC V HODNOTĚ 90 MILIONŮ KORUN

Do Česka přišlo po začátku války 450 tisíc uprchlíků, nejvyšší počet v přepočtu na počet obyvatel ze všech zemí EU. Před válkou se jim fyzicky podařilo utéct, život v cizí zemi však provází radostnější, ale i další smutné zvraty.

Před hrůzami války utekla z posledních sil paní Valerie s manželem, dcerou a čtyřletou vnučkou. Nevyléčitelně nemocná žena kontaktovala pracovníky naší ústecké pobočky, když už byla upoutána na lůžko. „Měla velké obavy, protože jí končilo období zdravotního pojištění hrazeného státem. Situaci jsme vyřešili, paní však dva týdny poté zemřela, a my nakonec truchlící rodině vypomáhali i s posledním rozloučením,“ popisuje koordinátorka terénních pracovníků SOS Ukrajina Helena Mourečková.

Jindy byla naše pracovnice mezi prvními, kteří uslyšeli pláč novorozence. Jeho matku, Olgu, která přišla do Čech v pátém měsíci těhotenství s tříletým synkem a rodiči, doprovázela druhou polovinou těhotenství až k porodu, během něhož tlumočila.

Tisíce podpořených Ukrajinců

Za uplynulé období jsme různým způsobem podpořili 3 617 Ukrajinců: 3 171 dospělých (18+) a 446 dětí. Z toho 774 klientů vyhledalo pomoc naší helplinky. Dalším uprchlíkům poskytujeme informační servis v mateřštině na našem webu, ve skupinách na sociálních sítích atp. Ve spolupráci s Iniciativou Hlavák bylo z darů sbírky SOS Ukrajina podpořeno dalších 6 766 nově příchozích, odjíždějících a dalších lidí.

V souvislosti se zintenzivněním raketových útoků na ukrajinská města jsme například v Karlovarském kraji zaznamenali zvýšený počet nově příchozích, kteří potřebovali okamžitou potravinovou pomoc.

Prostřednictvím našich služeb běžence nadále nejvíce podporujeme sociálním poradenstvím – hledáním bydlení, zaměstnání nebo vyřízením humanitární dávky. Tak jako sourozencům Irině a Olegovi, devatenáctileté slečně a jejímu čtrnáctiletému bratrovi, kteří do Česka přicestovali sami. Jejich nemocná matka musela zůstat v Kyjevě. Kromě podání žádostí o dávku jim naše pracovnice pomohla dovybavit pokoj na ubytovně, chlapce přihlásit do školy a zajistit doučování češtiny.

Naši psychologové ovládají novou léčebnou metodu

Lidé se na nás obracejí s nejrůznějšími problémy. Stává se, že chybou úřadu zůstanou zcela bez prostředků. V Praze například vdovec Yurii s jedenáctiletou dcerou Baranyk, který kvůli vážným zdravotním problémům nemůže pracovat. Zajistili jsme mu jídlo a potřebné léky, dceři notebook na školní přípravu. Potýkáme se i s případy, kdy lidé s vízem strpění nemají nárok na vyplacení humanitární dávky, ani volný vstup na pracovní trh. Snažíme se spolupracovat s úřady práce, např. v Praze, Plzni či Hodoníně.

Mezi našimi nejčastějšími úkoly je zprostředkovávání lékařské péče. Uprchlíci navíc trpí extrémně často symptomy deprese a úzkosti. Naši psychologové proto byli proškoleni v léčebné metodě Assyst poskytující možnost vyrovnat se v relativně krátkém čase s traumatickými událostmi. Zároveň nově chráníme i náš ukrajinský tým možnostmi supervize v ukrajinštině.

Znásobujeme podporu tam, kde je jí nejvíce třeba

Jako členové Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty jsme připomínkovali LEX Ukrajina 4.

„Pro účely naplnění cílů sbírky SOS Ukrajina jsme nově uzavřeli partnerství se subjekty z různých regionů ČR, například Dětem Ukrajiny, Pražský Majdan a dalšími. Chceme znásobit podporu tam, kde je jí nejvíce třeba – humanitární pomoc pro rodiny uprchlíků, možnost vzdělávání pro děti, které se z kapacitních důvodů nedostaly do základních škol v Praze, a kurzy českého jazyka,“ uvádí Zuzana Ramajzlová, vedoucí programu SOS Ukrajina v ČR.

Pro uprchlíky dál organizujeme nebo koordinujeme centra pomoci. Ve středočeském Berouně měníme centrum pomoci na integrační centrum. Stále pracujeme s Ukrajinci v hromadných ubytovnách, řešíme už i případy zneužití lidí od “solidárních” ubytovatelů.

Podpora na helplince teď vyžaduje dlouhodobější spolupráce

Podpora na ukrajinské helplince (+420 770 600 800) teď často vyžaduje dlouhodobější spolupráci s klientem při řešení řetězících se požadavků. Rodině, která se musela vystěhovat z hromadné ubytovny v Ústeckém kraji, se podařilo poradkyni najít sociální bydlení v Litvínově. Skrze další organizace a dobrovolníky byt i vybavila. Rodině pomohla s kontrolou smluv, předávacích protokolů, tlumočila nebo vysvětlovala, co bylo třeba. Nakonec s ní zůstává v kontaktu pro případ nouze.

Doučujeme, zajišťujeme techniku a nabíráme dobrovolníky

Velký smysl spatřujeme v adaptačních skupinách pro děti. Ve spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi jsme pro ministerstvo školství vypracovali doporučení jejich efektivnějšího financování. Rozšiřujeme kapacity online doučování pro ukrajinské žáky. Úspěšně jsme rozjeli podporu prostřednictvím virtuální pobočky. Doučování nabízíme i na některých základních a středních školách např. ve Středočeském kraji, pro starší děti i kariérní poradenství. Stále hledáme cesty, jak pomoci nescholarizovaným ukrajinským mladistvým 15+. Dětem i dospělým zajišťujeme potřebnou techniku.

Pokračuje setkávání fokusní skupiny ukrajinských asistentů a asistentek pedagoga, kteří nás seznamují s aktuálními tématy.

Pro ukrajinské i české děti organizujeme společné volnočasové aktivity, například v Liberci společné vaření/pečení, bojovky, výlety nebo jógu.

Publikovali jsme předposlední díl série Život v Česku, který se podrobněji věnuje pomoci válečným uprchlíkům z Ukrajiny. Skrze tradiční Ceny Příběhů bezpráví jsme letos vyjádřili podporu všem statečným Ukrajinkám a Ukrajincům, kteří brání svoji vlast. Oceněn byl ukrajinský lidskoprávní aktivista a válečný zajatec Maksym Butkevyč, který je v současnosti nespravedlivě uvězněn.

POMOC V MOLDAVSKU

POMOC V HODNOTĚ 24 MILIONŮ KORUN

Již od začátku invaze pomáháme i v sousedním Moldavsku. Dlouhodobě podporujeme rodiny, které poskytly útočiště lidem prchajícím před válkou. Zároveň pomáháme provozovat helplinku pomoci v ukrajinštině a ruštině. V rámci nového pilotního projektu Vzdělávání v mimořádných situacích pro děti ukrajinských uprchlíků v Moldavsku náš tým dokončuje přípravné práce, aby se děti mohly učit na dálku a připojit se na distanční výuku.


Autor: Člověk v tísni

Související články