Člověk v tísni kvůli bojům přerušil pomoc lidem na severovýchodě Sýrie
Publikováno: 10. 10. 2019 Doba čtení: 3 minutyČlověk v tísni kvůli vojenské operaci Turecka na severovýchodě Sýrie dočasně přerušil práci v této oblasti. Zároveň varuje, že boje přinesou jen další nestabilitu a zhoršení humanitární situace pro statisíce místních obyvatel i vnitřních uprchlíků, kteří na tomto území žijí. Člověk v tísni dále pomáhá statisícům lidí na severozápadě Sýrie, kde je humanitární situace kritická.
"Z bezpečnostních důvodů jsme nyní přerušili naše programy v oblasti bojů a evakuovali zahraniční zaměstnance do bezpečí. Desítky místních zaměstnanců, kteří pocházejí z této oblasti, zabezpečují své rodiny. Co nejdříve ale chceme pomoc znovu obnovit, protože potřeby na místě jsou stále obrovské," říká koordinátor projektů ČvT v Iráku a Sýrii Tomáš Kocian.
Člověk v tísni poskytuje na severovýchodě Sýrie okamžitou pomoc vnitřním uprchlíkům. Distribuuje jim potravinové balíčky a poukázky do obchodů nebo hygienické pomůcky. Zároveň pomáhá s obnovou infrastruktury, zničené během bojů s takzvaným Islámským státem.
Jen na území 5 kilometrů od syrsko-turecké hranice nyní žije kolem 450 000 lidí, kteří jsou kvůli probíhajícím bojům v přímém ohrožení. 90 000 z nich jsou přitom vnitřní uprchlíci, kteří v minulosti už minimálně jednou museli opustit domov kvůli válce ve vlastní zemi.
Podle odhadu OSN potřebuje v celé severovýchodní Sýrii okamžitou humanitární pomoc 1 650 000 lidí. "V současné situaci je mnoho ostatních nevládních organizací nuceno přerušit pomoc nebo alespoň přesunout svojí práci do jiných oblastí. Zhoršená bezpečnostní situace se přitom přímo dotýká i našich místních zaměstnanců a jejich rodin. To vše rapidně snižuje naší schopnost okamžitě pomoct těm nejpotřebnějším," říká Tomáš Kocian.
Současná situace představuje hrozbu i pro 3,6 milionu syrských uprchlíků v Turecku. Podle odhadů až 83% z nich nepochází ze severovýchodu Sýrie. "Uprchlíci by mohli být nedobrovolně vraceni do Sýrie a to navíc do oblastí, odkud drtivá většina z nich nepochází. To může vyvolat napětí mezi místním obyvatelstvem a zároveň by šlo o hrubé porušení mezinárodního humanitárního práva," varuje Tomáš Kocian a dodává, že by v oblasti prudce vzrostl počet vnitřních uprchlíků a jejich závislost na humanitární pomoci.
Kromě zhoršení humanitární situace na severovýchodě Sýrie je stále kritická situace i na severozápadě země v provinciích Idlib a Aleppo, kde žijí 3 miliony civilistů, a kde Člověk v tísni práci nepřerušil. "Na severu Sýrie každý měsíc pomáháme 230 000 lidí. Jediným řešením současné situace je ale okamžité zastavení bojů o ochrana civilistů. Současně se obáváme, že současná eskalace na severovýchodě země zastíní hrozivou situaci na severozápadě," dodává Kocian.
Člověk v tísni poskytuje humanitární pomoc v Sýrii i díky podpoře české veřejnosti, která přispěla do sbírky SOS Sýrie a Irák nebo prostřednictvím Klubu přátel Člověka v tísni. Značné finanční prostředky poskytla EU prostřednictvím Generálního ředitelství humanitární pomoci a civilní ochrany Evropské komise (ECHO), European Union Neighbourhood Instrument (ENI), švýcarská, americká a britská vláda, UNICEF a Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.
Pro více informací kontaktujte:
Tomáš Kocian, koordinátor pomoci ČvT v Sýrii a Iráku
tomas.kocian@clovekvtisni.cz +420777787970