Člověk v tísni otevřel na jihu Mongolska Agrocentrum pro dvě stě farmářů, učí se pěstovat brambory i melouny

Publikováno: 21. 5. 2012 Doba čtení: 3 minuty
Člověk v tísni otevřel na jihu Mongolska Agrocentrum pro dvě stě farmářů, učí se pěstovat brambory i melouny
© Foto:

Praha, Sajnšand (21. května 2012) - Člověk v tísni otevřel ve městě Sajnšand v provincii Dornogobi na jihovýchodě Mongolska Agrocentrum. V kraji sužovaném obrovskou nezaměstnaností by mělo sloužit především jako poradenské centrum a modelová farma pro dvě stě farmářů v oblasti větší než Česká republika. Rolníci zde budou moct získat kvalitní osivo a farma jim zároveň poskytne nezbytné nářadí a další vybavení.

Slavnostního zahájení se zúčastnili místní zemědělci, guvernér provincie Pantiin Gankhuyag, zástupkyně české ambasády Pavla Žáková i lidé z ministerstva zemědělství i Asociace mongolských zemědělských družstev. Při otevření centra dostali farmáři ze šesti regionů v okolí vybavení pro pěstování zeleniny a ovoce. Již nyní na začátku sezóny se nemohou dočkat letošní úrody, která bude díky novému nářadí a semenům bohatší a pestřejší a bude o ní i větší zájem na místních trzích.

,,Konečně nemusím dětem kupovat jejich oblíbený rakytníkový džus, ale mohu si ho sám udělat a přebytky prodat,“ pochvaloval si Davaajav z okresu Airag, když si přebíral zemědělské vybavení. ,,Díky novému kvalitnímu zařízení na zpracování zeleniny budu schopný rozšířit a navýšit nabídku sterilizované zeleniny k prodeji v místních obchodech a restauracích“ zaradoval se další obdarovaný zemědělec Luvsenpurev.

Nové centrum nadchlo i guvernéra. ,,Nové agrární centrum zajisté významně pozvedne úroveň pěstování zeleniny v kraji a lidé budou mít větší příležitost si opatřit místní produkci,“ podotklGankhuyag a poděkoval Čechům za realizovaný projekt.

Farmáři v Agrocentru mimo jiné najdou chráněný vodní vrt se zásobníkem, školicí budovu, ukázkový sklad osiv, skleníky, foliovníky nebo důležité vybavení jako je traktor. Poradenství bude klást hlavní důraz na hospodárné nakládání se závlahovou vodou, které je v oblasti kritický nedostatek, a orientaci na takové odrůdy plodin, jejichž pěstování má tržní potenciál. Jedná se například o brambory, melouny, rajčata a okurky.

Na projektu podpořeném z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR pracoval Člověk v tísni v roce 2011 a 2012. ,,Kromě Agrocentra jsme založili na šesti místech takzvané Farmer Field Schools, kde farmáři získavají znalosti a dovednosti praktickými školeními v terénu,“ přiblížil regionální koordinátor pro Asiiv v ČvT Petr Drbohlav.

V regionu Dornogobi nyní panuje obrovská nezaměstnanost, protože továrny, vojenské základny a zemědělská družstva po pádu komunistického režimu zanikly a nové pracovní příležitosti vznikají jen pomalu. ,,Místní lidé proto hledají nové možnosti a jednou z nich se ukázal rozvoj rostlinné výroby, který poskytuje lidem zdroj příjmů a zároveň přispívá k vylepšení nutričních hodnot, zlepšuje zásobování potravinami a chrání půdu před desertifikací,“ vysvětlil vedoucí zemědělských projektů ČvT v Mongolsku Pavel Muroň.

Člověk v tísni v Mongolsku pomáhá i zemědělskému školství. “Vedle zemědělského projektu Člověk v tísni pořádá také rekvalifikační kurzy pro nezaměstnané a začínající drobné podnikatele, podporuje modernizaci středních odborných škol a učilišť a zakládá mobilní zdravotnické služby v odlehlých oblastech. I tyto aktivity jsou podpořené Českou rozvojovou agenturou,“ dodává Petr Drbohlav.

Pro více informací kontaktujte:

Pavel Muroň, vedoucí zemědělských projektů v Mongolsku, +976 959 202 37

Petr Drbohlav, regionální koordinátor pro Asii, +420 724 329 285 

Martin Klicnar, vedoucí mise v Mongolsku, +976 95892436

Časový posun: + 6 hod

Autor: