Člověk v tísni podpořil tisíce uprchlíků v Bangladéši, pomohl jim lépe ochránit jejich domovy a zlepšit zdraví a bezpečnost v táborech

Publikováno: 30. 10. 2019 Doba čtení: 2 minuty
Člověk v tísni podpořil tisíce uprchlíků v Bangladéši, pomohl jim lépe ochránit jejich domovy a zlepšit zdraví a bezpečnost v táborech
© Foto: Patrick Rohr/Helvetas

Praha (31. října 2019) – Člověk v tísni (ČvT) začal pracovat v Bangladéši na konci roku 2017. Reagoval tak na humanitární krizi, kterou způsobil příchod 700 000 lidí vysídlených ze sousedního Myanmaru kvůli násilí. Od počátku se zaměřoval na zdraví a bezpečnost zranitelných skupin v přelidněných uprchlických táborech pro Rohingy okolo města Cox’s Bazar v jihovýchodním Bangladéši. Člověk v tísni poskytoval partnerským organizacím technickou podporu, pomáhal s budováním jejich kapacit a také dohlížel na kvalitu probíhajících aktivit. 

„V rámci této spolupráce s mezinárodními i místními partnery se Člověk v tísni zaměřil hlavně na poskytnutí přístřeší pro vysídlené lidi a také na zajištění zdraví a bezpečí obyvatel táborů, především pak žen a dívek. Naše programy zlepšily kvalitu života tisícům zranitelných lidí,” říká Věra Exnerová, regionální ředitelka programů Člověka v tísni v Asii.

Od roku 2017 dostalo 300 dobrovolníků školení, jak zpevnit provizorní přístřešky. Nové technické znalosti pak dál sdíleli s 1 500 domácnostmi. Díky tomu si jsou rodiny uprchlíků nyní schopny navzájem pomoci zlepšit stabilitu svých bambusových přístřešků, lépe upevnit plachtové střechy a vybudovat alespoň jednoduché odvodňovací systémy, aby byly jejich domovy chráněny před povodněmi.

V roce 2018 jsme naučili 720 uprchlíků z řad Rohingyů, jak ochránit sebe i jiné před násilím, diskriminací a dalším nebezpečím. Proškolení dobrovolníci pak hledali praktická řešení, jak zlepšit zdraví a bezpečnost obyvatel táborů. Díky finančním příspěvkům například umístili osvětlení a zámky na toalety nebo postavili oddělené sprchovací kabiny. V rámci programu proběhly také diskuze o správné hygieně, menstruaci a zdravotní péči během těhotenství a předsudcích spojených s těmito tématy. „Tyto workshopy velmi pomohly zlepšit vztah mezi mnou a manželem,” prohlásila jedna z účastnic, ke které se dříve její muž choval špatně. Podle jejích slov se nyní manžel snaží o rodinu lépe starat. Letos jsme v naší práci pokračovali a snažili se navázat na úspěchy dosažené v roce 2018. Do našich programů zaměřených na komplexní přístup ochrany komunit jsme zapojili dalších 900 lidí z několika uprchlických táborů.

„Navzdory tomu, čeho jsme dosáhli, jsme se rozhodli působení v Bangladéši ukončit. Zjednodušené či zredukované verze programů a technických odborných znalostí Člověka v tísni se nyní přesouvají na jinou organizaci, která bude v naší dosavadní práci pokračovat,” říká Věra Exnerová.

Práce Člověka v tísni v Bangladéši byla možná díky podpoře vlád evropských států, agentur OSN, Ministerstvu zahraničních věcí ČR a díky veřejným sbírkám a Klubu přátel Člověka v tísni. Veřejná sbírka SOS Bangladéš, která výrazným způsobem přispěla k naší práci a díky které se podařilo vybrat více než milion korun, bude ukončena 31. října. Všem přispěvatelům mnohokrát děkujeme!

Kontakt:

Jan Mrkvička, ředitel Humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni

tel.: 777 787 961

e-mail: jan.mrkvicka@peopleinneed.cz

Autor: Člověk v tísni

Související články