Člověk v tísni podporuje v afghánském Heratu kariérní vyhlídky místních prostřednictvím odborných kurzů
Publikováno: 17. 7. 2017 Doba čtení: 3 minutyHerat je krásné historické město na severozápadě Afghánistánu. Díky své relativní bezpečnosti a blízkosti hranic s Íránem se město rychle rozrůstá a hostí významný počet vnitřních uprchlíků z okolních oblastí, včetně navrátilců z Íránu. Přestože si místní ekonomika nevede v porovnání s ostatními regiony v Afghánistánu špatně, i zde se setkáváme s fenoménem městské chudoby.
Na podporu potřebných v Heratu poskytuje Člověk v tísni řadu odborných školení v rámci programu Městská chudoba. Zaměření kurzů se vybírá na základě pravidelného tržního posuzování a zahrnuje například opravářské kurzy, technická školení pro muže nebo zkrášlovací kurzy pro ženy.
Odborné školení jako cesta k vlastnímu salonu krásy
Kareema (36) byla ženou v domácnosti. Její desetičlenná rodina žila pouze z platu jejího manžela, který činil přibližně 7 000 AFA měsíčně. V roce 2015 se dozvěděla o aktivitách Člověk v tísni a stala se stážistkou v rámci odborného školení v salonu krásy v Heratu.
"Než jsem nastoupila, nevěděla jsem skoro nic o službách kosmetických salonů, ale milovala jsem je už od svého mládí. Bohužel jsem neměla příležitost zjistit o nich víc," říká Kareema. "Po kurzu jsem se rozhodla to změnit. Naučila jsem se mnoho nových věcí a pak jsem si doma otevřela svůj vlastní salon krásy. Doufám, že budu úspěšná a zvládnu finančně podpořit svou rodinu," dodává.
Kareema si myslí, že aktivity Člověk v tísni jsou pro lidi v této oblasti velmi užitečné a efektivní. "Teď, po několika měsících tréninku v salonu krásy, mi všichni moji přátelé řekli, že vypadám mladší než ten první den. Je to proto, že jsem velmi šťastná a plná naděje. Získala jsem mnoho nových přátel a naučila jsem se od nich opravdu mnoho. Noví přátelé a zlepšení komunikačních schopností jsou těmi nejcennějšími dárky, které jsem od Člověka v tísni mohla dostat," popisuje Kareema.
Jen jeden měsíc stačí k zahájení vlastního podnikání
Do projektu se zapojil i Nouman (16), který žije se svou šestičlennou rodinou v Hous Karbas v provincii Herat. V minulosti pracoval v dílně na opravu transformátorů a zpracování kovů, nemohl ovšem ze svého platu finančně podporovat svou rodinu ani vytvořit potřebné úspory. "Když jsem slyšel o odborném vzdělávání organizovaném Člověkem v tísni, rozhodl jsem se zaregistrovat. Chtěl jsem najít dobrou a užitečnou práci a zajímal jsem se o elektrotechniku," popisuje.
Na začátku výcviku znal jen některé základní materiály, dokonce ani nevěděl, jak nainstalovat zásuvku. Teoretickou přípravu na kurzu hodnotí velmi pozitivně. "Měsíc teoretické přípravy mě motivoval, abych začal žít lepším životem. Mám v plánu otevřít obchod a začít praktikovat, co jsem se teoreticky naučil. Rozhodl jsem se, že v našem domě využijeme jednu místnost jako dílnu, kterou budu provozovat společně se svým přítelem Jahanafirinem, " plánuje Nouman.
Kariérní vyhlídky lidí v Heratu podpořila výstava
Podpora ze strany Člověka v tísni však nespočívá pouze v poskytování nových dovedností. Společně s absolventy zorganizovala organizace čtyřdenní veřejnou výstavu v centrální síni knihovny v Heratu, která měla za cíl propojit výrobky účastníků kurzů s potenciálními zákazníky a místní podnikatelskou komunitou. Událost nesla název „Omid“, což v perštině znamená „naděje“.
Během čtyř dnů se výstavy zúčastnilo více než 1 000 návštěvníků, spolu s desítkami vládních představitelů a zástupců nevládních organizací a občanské společnosti. Místní média, mezi nimi i Hlas Ameriky v Afghánistánu a Herat TV, vysílala z akce vlastní reportáže.
Odborná příprava byla součástí "East West Livelihood Initiative for Uprooted People", která byla realizována během 40 měsíců v Heratu a v Jalalabadu ve východní části Afghánistánu. Projekt je financován Evropskou unií a Českou rozvojovou agenturou.
Cílem této iniciativy je přispět k udržitelné ekonomické a sociální integraci vykořeněných lidí a hostitelských komunit v afghánských městských sídlech. Pro dosažení tohoto cíle je důležitý komplexní přístup a sada dalších aktivit, včetně podpory gramotnosti a získávání osobní dokumentace.