Člověk v tísni pomáhá na Ukrajině monitorovat demokratické reformy
Publikováno: 18. 1. 2018 Doba čtení: 3 minutyV roce 2014, po Revoluci důstojnosti, která propukla na kyjevském Majdanu, zahájila Ukrajina postupný proces demokratizačních reforem. Jednou z hlavních priorit se stal boj proti korupci a decentralizace moci. Lidé, stále silně motivovaní energií Majdanu, si nechtějí nechat šanci na pozitivní změnu v zemi protéct mezi prsty. Ukrajinská občanská společnost projevuje silnou potřebu dohlížet na provádění jednotlivých reforem, a to nejen v Kyjevě, ale i v dalších městech napříč zemí. Člověk v tísni jí v této práci podal pomocnou ruku.
V roce 2016 pomohl Člověk v tísni v pěti ukrajinských městech (Vinnycja, Mariupol, Ternopil, Kramatorsk a Záporoží) založit tzv. watchdogová centra s cílem posílit občanskou společnost v monitorování místních samospráv a toho, nakolik jsou jejich kroky v souladu s ukrajinskou legislativou, zároveň také dohlížet na reformy a na dodržování lidských práv.
V každém centru působí tři místní pracovníci - koordinátor, investigativní novinář a právník. Dohromady patnáct lidí tedy monitoruje práci svých městských zastupitelstev, analyzuje jejich nařízení, zadávání veřejných zakázek či přístup občanů na zasedání. Síť pěti watchdogových center upozorňuje na nesrovnalosti a podrobně zkoumá problémy a v opodstatněných případech podává oznámení orgánům činným v trestním řízení a problematické kroky dostává před soud.
Projekt klade důraz na spolupráci s místními lidmi a podporuje místní komunity, aby se podílely na tvorbě politik a vedly vládu ke zodpovědnosti. Patnáctičlenný tým nejen poukazuje na případy zneužívání moci, ale také navrhuje možná řešení. Kromě toho pořádá každá trojice pracovníků ve svých městech pravidelné veřejné akce pro veřejnost, na nichž sdílejí své znalosti a zkušenosti. Díky tomu si lidé lépe uvědomují, kde a jak jsou porušována jejich práva, kdy dochází ke zneužívání moci a ke korupci v místní samosprávě, a stejně tak se dozvídají i o možných prostředcích k předcházení nebo potírání takového zneužívání moci. I díky této práci se hlas občanské společnosti stává silnější a umožňuje rychlejší naplňování demokratických reforem na Ukrajině.
Otevřená data (Centrum Ternopil)Jedním z příkladů úspěšné práce je projekt “Otevřená data”, realizovaný centrem v západoukrajinském městě Ternopil. Centrum zkoumalo využívání obecních prostor, které by městská rada v Ternopilu měla podle platných předpisů bezplatně poskytovat nevládním organizacím. Zjistilo se, že většinu těchto obecních budov město namísto toho pronajímá podnikatelům a politickým stranám.
Tato zjištění byla zveřejněna v médiích, což vedlo k širší diskusi o nevhodném využívání veřejného majetku ve městě a nutnosti zveřejňovat informace o pronajímání obecních budov. Centrum úspěšně apelovalo na nutnost zveřejnit a zpřehlednit seznam všech obecních objektů dostupných k pronájmu nebo prodeji. Tento seznam je nyní zveřejněn na webových stránkách městské rady v podobě interaktivní mapy.
Ukrajina čtyři roky od revoluce na Majdanu je stále extrémně postižena korupcí a špatným správním řízením. Válka přinesla mnoho problémů; Krym je anektován, na východě země denně umírají lidé, v zemi je 1,6 milionů vnitřně vysídlených osob. Zároveň je ale stále cítit velká energie a naděje na změnu. Postupně se tato energie proměňuje v konstruktivní způsob řešení problémů, lidé dobrovolně pomáhají ve válkou zasažených oblastech, pomáhají dohlížet na reformy a pracují na pozitivních změnách ve svých vlastních komunitách. Problémy jsou více vidět a lidé aktivněji prosazují změny k lepšímu. Cítí, že díky revoluci dostali šanci změnit svou budoucnost k lepšímu, a pokračují v úsilí tuto šanci naplnit.
Dalším příkladem úspěšné práce jednoho z hlídacích center je odhalení nelegálního využití finančních prostředků, původně určených na rekonstrukci domů poničených válkou ve městě Mariupol na východě země. Přibližně 2 miliony ukrajinských hřiven (z celkových 10 milionů) bylo podezřele a nesprávně utraceno. Členové centra ohlásili tento případ soudu. Díky soustavnému tlaku na městskou radu a díky mediálnímu pokrytí vyšetřování došlo k zastavení nezákonných výdajů. Všem lidem, kteří v rámci této korupce utrpěli, bylo nakonec umožněno získat peníze, na které měli nárok, a své domy opravit.