Člověk v tísni pomáhá obráncům lidských práv v ohrožení

Publikováno: 14. 11. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Člověk v tísni pomáhá obráncům lidských práv v ohrožení
© Foto: Archiv ČvT

Za poslední čtyři roky pomohl Člověk v tísni více než čtyřem stům obráncům lidských práv a jejich rodinám dostat se z bezprostředního ohrožení života nebo zdraví. 

V Člověku v tísni věříme, že lidé kdekoli na světě mají mít právo svobodně rozhodovat o svých životech a společně sdílet práva vyjádřená Všeobecnou deklarací lidských práv. Proto už od počátků organizace podporujeme obránce lidských práv v zemích s represivními režimy. Právě tito lidé bývají nejčastějším terčem pomlouvačných kampaní, obtěžování a pronásledování, bývají umlčováni a nezřídka zavíráni do vězení a mučeni.

V jednom z našich projektů jsme se zaměřili na rychlou podporu lidí, kteří se v nedemokratických zemích ocitnou v bezprostředním ohrožení, a potřebují okamžitou pomoc. Během posledních čtyř let se nám podařilo dostat z nebezpečí 425 lidí - obránce lidských práv, disidenty, studenty, novináře, spisovatele, blogery, právníky, LGBT aktivisty a jejich nejbližší rodiny - z 15 zemí světa. 54% příjemců pomoci tvoří muži, 46% ženy.

Jakým způsobem těmto lidem pomáháme? Nejčastěji je potřeba, aby se rychle dostali do bezpečí, kde jim následně poskytneme také humanitární, lékařskou a právní podporu. Rychlá pomoc je obzvláště důležitá v zemích, kde v posledních letech probíhá systematický tvrdý zásah proti občanské společnosti - mezi tyto země patří Ázerbajdžán, Egypt či Rusko. Kromě toho pomoc putovala například do Barmy, Běloruska, na Kubu, na ukrajinský Krym či do Venezuely.

S přímou pomocí v urgentních případech, která je nenahraditelná právě proto, že umožňuje flexibilně a rychle podpořit ohrožené obránce lidských práv, bude Člověk v tísni pokračovat i nadále. Zároveň v těchto případech navazujeme spolupráci s dalšími nevládními lidskoprávními organizacemi, které jsou schopny některé případy spolufinancovat.  

Autor: ČvT

Související články