Člověk v tísni pomohl v Afghánistánu 16 000 lidí. Nedostatku potravin čelí bezmála dvě třetiny Afghánců
Publikováno: 9. 12. 2021 Doba čtení: 4 minutyHumanitární situace v Afghánistánu se neustále zhoršuje. Skoro dvě třetiny obyvatel mají před příchodem zimy obtíže zajistit si každodenní přístup k základním potravinám. Velká většina (přes 95 %) obyvatel byla nucena přizpůsobit svůj denní jídelníček, má omezený přísun ke kvalitním a čerstvým surovinám, vitamínům a dalším složkám potravin. „Musím se přiznat, že tuto práci dělám přes patnáct let, a s podobnou situací jsem se nikdy nesetkal,” říká humanitární pracovník Člověka v tísni Ahmad Sharif.
Zvyšuje se chudoba ve městech, bankovní sektor je silně omezený, státní zaměstnanci nedostali poslední 3 měsíce výplatu, došlo ke znehodnocení měny a celkově omezení ekonomické produktivity. Až 3,2 milionu dětí pod pět let je podvyživených, jsou hubené, náchylné k onemocnění, mají oslabenou imunitu a jejich tělesný a mentální vývoj je radikálně ohrožen. (Světový potravinový program, OSN) Na základě meteorologických prognóz je navíc vysoká pravděpodobnost, že Afghánistán zasáhne sucho druhý rok v řadě, po třetí za posledních pět let (FAO).
Člověk v Tísni má v zemi stále dvě plně funkční kanceláře a několik desítek místních zaměstnanců, kteří pracují v terénu. Od listopadu jsou na misi přítomni i zahraniční pracovníci včetně několika Čechů a další zamíří do země na počátku roku 2022. “Cesta nebyla jednoduchá, ale jsem ráda, že jsme se sem po sedmi denní cestě dostali. S ohledem na rostoucí potřeby místních obyvatel je zapotřebí neustále reagovat na nové podněty. . Proto jsme rádi, že máme i dočasnou pomoc několika zahraničních humanitárních týmů," vysvětluje ředitelka mise Člověka v tísni v Afghánistánu, Klára Mičkalová, která se momentálně nachází v Mazar e-Šarífu .
V Afghánistánu působíme 20 let. Od 18. října 2021, kdy Člověk v tísni zahájil v Afghánistánu distribuce humanitární pomoci, jsme podpořili přes 2 280 domácností, což dohromady činí asi 15 960 osob. Z tohoto počtu bylo 1 353 domácností v Kábulu a 927 v Mazár-e Šarífu. Jedná se primárně o finanční podporu na nákup základních potravin, oprav obydlí, zaplacení nájmu, zajištění domácností před začátkem zimy, ale také podpora pro vysídlené rodiny, aby měly možnost vrátit se domů. Celkem k dnešnímu dni došlo k 2 455 distribucím. Do konce roku plánujeme distribuovat humanitární pomoc v celkové hodnotě více než 11 milionů korun. To vše díky podpoře od Ministerstva zahraničních věcí ČR, Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí Organizace spojených národů (UN OCHA), Alliance 2015, a peněz z naší sbírky SOS Afghánistán.
Přispějte na SOS Afghánistán:
Maso a zeleninu se nemůže dovolit
Smyslem pomoci je zajistit pro zasažené rodiny základní životní minimum, zejména rodinám, které již momentálně nemají žádný zdroj peněz či nemají dostatek potravin. Poskytnutí hotovosti umožňuje lidem koupit co potřebují, zajišťuje jejich důstojnost a flexibilitu při výběru zboží. Díky tomu, že trhy v Afghánistánu jsou stále funkční, lidé mají možnost nakládat s poskytnutou hotovostí samostatně a podle vlastního uvážení.
„V naší rodině momentálně nemáme ani jednoho chlebodárce. Manželka má žloutenku, já nemohu najít práci, jelikož jsem přišel o obě nohy za války. Občas máme den, kdy vůbec nejíme, aby se dostalo alespoň na děti. Maso, zelenina, to je něco si vůbec nemůžeme dovolit už dlouho. Děti občas posíláme na trh žebrat, pomáhat prodejcům či recyklovat plast. To je momentálně náš jediný příjem,“ říká Javad, jeden z příjemců podpory.
S nadcházející zimou se nedostatek potravin projevuje ve dvou rovinách. Za prvé, lidé mají nedostatečný, nepravidelný, nevyvážený příjem potravy či se vzdávají části denního přídělu na úkor dalšího člena domácnosti. Zároveň ale průběžně ztrácí možnosti, zdroje a kapitál jak dlouhodobě a udržitelně zajistit další přístup k potravinám. Utratili již všechny úspory, nemají práci, přišli o úrodu, zadlužují se, snědli zrní pro setbu, prodali nemovitost. Ještě před příchodem zimy se oba tyto faktory u velké části afghánské populace prohlubovaly, a je otázkou, jak se situace bude vyvíjet dál.
„Lidí v nouzi je nespočet. Je to nepředstavitelné. Na mnoho lidí v nouzi se zkrátka nedostane. Práce je náročná, ale jsme rádi, že tu můžeme být pro ně. Lidé potřebují někoho, komu se mohou vypovídat, svěřit, někoho, kdo je vyslechne. Jsme součástí širší komunity a komunita si v Afghánistánu vždy pomáhá, pokud samozřejmě může,“ vysvětluje Zakija z humanitárního týmu Člověka v tísni.
Člověk v tísni otevřel svou misi v Afghánistánu v roce 2001, od té doby pomohl stovkám tisíc lidí v akutní nouzi, postavil či opravil tisíce domů, stovky škol a klinik, opravoval silnice a infrastrukturu jako rozvody elektřiny a vodní zdroje. Zvláštní důraz klade na zlepšení využití přírodních zdrojů a systémovou podporu zemědělství, včetně přímé podpory farmářů.