Navrhli jsme premiérovi čtyři řešení ubytování uprchlíků. Zkusme zamezit kumulaci lidí v táborech

Publikováno: 15. 3. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Navrhli jsme premiérovi čtyři řešení ubytování uprchlíků. Zkusme zamezit kumulaci lidí v táborech
© Foto: Tým Petra Fialy

Šimon Pánek a Jan Černý z vedení Člověka v tísni se 14. 3. sešli s premiérem Petrem Fialou a představili mu svůj návrh, jak v příštích měsících a letech ubytovávat uprchlíky přicházející z Ukrajiny. Součástí návrhu je jak krátkodobé řešení pomocí hotelového bydlení, tak dlouhodobější plány zahrnující ubytování v soukromí, obecní byty a modulární bydlení. Návrhem se, jak uvedl Petr Fiala na twitteru, bude zabývat vláda i ministerstva.

Návrh počítá s příchodem 350 až 500 tisíc uprchlíků do letošního června. Klíčové je rovnoměrně rozmístit uprchlíky po celé České republice a zamezit jejich kumulaci na několika málo místech. Dokument zahrnuje čtyři opatření, jak řešit situaci s ubytováváním uprchlíků v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.

  • Prvním, krátkodobým řešením (3 až 12 měsíců) je hotelové bydlení, které by mohlo zajistit ubytování až pro 60 tisíc osob. Při plném obsazení lze očekávat snížení standardní ceny. Při předpokládané průměrné ceně 400 za noc, by měsíční náklady činily 720 milionů korun.
  • Dalším řešením je ubytovávání v bytech v soukromém a družstevním vlastnictví (6 až 24 měsíců), na které by pronajímatelé pobírali podporu od státu (standardně 4000 na osobu). Mohly by pojmout i více než 100 tisíc osob. Jde o nejlevnější variantu, ideální i z hlediska prostorové disperze. Roční náklad by se pohyboval kolem 5 mld. Kč
  • Obecní byty jsou třetím, dlouhodobým řešením. Obce v České republice aktuální disponují devíti tisíci byty, navíc by bylo možná za finanční podpory státu zprovoznit další nevyužívané budovy.
  • Posledním řešením na delší dobu by byla výstavba modulárních domů, která by byla jednodušší než výstavba domů klasických. Toto řešení by předpokládalo bydlení na několik let, v případě návratu uprchlíků na Ukrajinu by ubytování bylo možné používat jako sociální bydlení. Náklady na 50.000 modulárních bytů by byly řádově 40 mld. Kč.

Návrh předpokládá s tím, že bude možné část nákladů uhradit z prostředků EU a nejspíše i fondů USA plánovaných na pomoc přijímajícím zemím.

Mrkvička: Uprchlické tábory nejsou dobrý nápad

Petr Fiala na twitteru oznámil, že se návrhem řešení bude zabývat vláda a jednotlivá ministerstva. Zároveň poděkoval všem neziskovým organizacím za pomoc v současné situaci.

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Vít Rakušan (STAN) se pro ČTK vyjádřil, že návrh organizace viděl a v mnoha směrech ho považuje za podnětný. "V některých bodech jde úvahami velmi podobným směrem, kterým se chceme vydat," uvedl. Dodal, že v rámci expertního rozhodování chce a bude s neziskovým sektorem spolupracovat.

Situaci s ubytováním okomentoval na twitteru i šéf humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni i Jan Mrkvička. Podle něj by bylo lepší se vyhnou tomu zřizovat pro uprchlíky tábory. Jednou možností je, že se nezaplní, jelikož o ně nebude zájem. Další možností je, že se zaplní, ale vzniknou problémy typické pro ubytování tohoto typu: frustrace, bezpečnostní problémy, alkohol, drogy atd. Třetí možností je, že se tábory přeplní a situace bude ještě dvojnásobně horší než ve druhém případě. 

*úvodní foto: Twitter Petra Fialy

PŘISPĚJTE DO SOS UKRAJINA:



Autor: Člověk v tísni, ČTK

Související články