Člověk v tísni proti COVID-19 v Sýrii: vyučování na dálku, prostory pro nemocné a hygienické balíčky

Publikováno: 17. 4. 2020 Doba čtení: 4 minuty
Člověk v tísni proti COVID-19 v Sýrii: vyučování na dálku, prostory pro nemocné a hygienické balíčky
© Foto: Omar Khattab a Nina Tramullas, Člověk v tísni

Svět se snaží o prevenci šíření koronaviru a o co nejlepší péči o nemocné. Sýrie je už mnoho let v humanitární krizi a COVID-19 by pro ni mohl být další rána. Pokud se virus dostane mezi ty nejvíce zranitelné - a odborníci předpovídají, že se to stane - už tak špatná situace se ještě zhorší.

Člověk v tísni místní lidi na koronavirus připravuje už teď. Nejsme zdravotnická organizace, a tak se nezapojujeme přímo do lékařské pomoci. Nicméně boj s koronavirem je nyní součástí všech našich stávajících programů, jak se dozvíte níže.

Vyučování na dálku

V polovině března místní autority reagovaly na COVID-19 zavíráním škol a my jsme se rozhodli vyučovat na dálku, aby děti nemusely přerušit vzdělávání. Novou metodologii vyvinuli naši odborníci společně s učiteli z výukových center, které podporujeme. “Učitelé se minulý týden zapojili do workshopů a učí se nové způsoby výuky, jako je nahrávání lekcí do hlasových zpráv a zadávání úkolů online,” vysvětluje Zsofia Pitcz, programová koordinátorka pro vzdělávání v Sýrii. “Od tohoto týdne si to zkouší v praxi. Vyučování na dálku cílí na všech 15 500 dětí, které ve vzdělávání v severní Sýrii podporujeme. Očekáváme, že 75 % z nich bude schopno se aktivně zapojit,” dodává.

Hasan je učitel matematiky v šesté třídě v jedné ze škol v provincii Idlib. “Společně s rodiči našich žáků jsme vytvořili WhatsAppové skupiny jednotlivých předmětů. Naplánovali jsme také dost dopředu rozvrh,” říká Hasan. I když se s vyučováním na dálku pojí mnoho výzev, Hasan uznává, že je to lepší, než aby děti neměly školu vůbec. Na druhou stranu se na novinky ve svém oboru těší a svoje nadšení chce přenést i na žáky.

Psychosociální podpora

Důležitou součástí našich vzdělávacích programů v Sýrii je psychosociální podpora pro děti, které mohou trpět psychickými problémy v důsledku konfliktu a opuštění domova. Uzavření škol je pro ně další těžká zkouška. Snažíme se proto pracovat s rodinami, aby byly schopné některé aktivity s dětmi dělat doma. “Testujeme teď systém domácí psychosociální podpory,” říká Zsofia Pitcz. “Probíhá přes WhatsApp v 15 táborech pro vnitřní uprchlíky v severní Sýrii. Hledáme cesty, jak pomoc zpřístupnit i lidem, kteří nemají internet a jsou často nejvíce zranitelní,” říká Zsofia Pitcz.

Pokoje pro nemocné a hygienické balíčky

Mimo jiné zařizujeme speciální místnosti pro izolaci a léčbu nemocných s COVID-19 v severní Sýrii. Prozkoumali jsme situaci v místních nemocnicích a začali jsme shánět firmy, které se postarají o opravu a stavbu těchto prostor pro možné pacienty ve zdravotnických zařízeních.

Lidé, kteří museli několikrát opustit kvůli bojům své domovy, nemají téměř nic. Proto jim rozdáváme hygienické balíčky, které obsahují mýdlo, ručníky, přípravky na mytí nádobí, kanystry a lavory. “Teď si děti mohou umýt ruce, kdykoliv je to potřeba. Někteří lidé by teď více ocenili jiné věci, ale mně přijde hygiena v době koronavirové krize velmi důležitá,” připouští Ahmed z provincie Idlib, který jeden z balíčků dostal.

Kromě toho Člověk v tísni Syřanům dál poskytuje základní potraviny. Distribuce se ale přizpůsobily situaci, aby bylo riziko nákazy COVID-19 co nejnižší a naše týmy, které kvůli tomu musejí do terénu, používají ochranné pomůcky.

Informace je základ

Společně s místními autoritami a dalšími humanitárními organizacemi informujeme o COVID-19 - jak se chránit při práci v terénu, během distribucí humanitární pomoci a ve všech místech, která podporujeme (vzdělávací centra, školy, pekárny…). Zajistili jsme dezinfekci a sterilizaci těchto míst a zásobovali jsme je dezinfekčními prostředky.

COVID-19 v Sýrii

Válka v Sýrii vstoupila nedávno do desátého roku. Eskalace násilí v prvních třech měsících roku 2020 vyhnala z domova skoro milion lidí. To ještě zhoršilo humanitární krizi. Podle OSN i přes zklidnění bojů v severozápadní Sýrii díky březnovému příměří stále potřebují asi 4 miliony lidí humanitární pomoc.

K současným potřebám vnitřních uprchlíků přibyl ještě problém s šířením koronaviru. Stalo se to v době, kdy lidé čelí nejhorší krizi od začátku války. “Miliony lidí ohrožuje nákaza COVID-19 a šíření viru v severní Sýrii může mít zcela devastující následky. Pandemie podlomila zdravotní systémy i v rozvinutých zemích. Roky války za sebou v Sýrii zanechaly téměř nefunkční zdravotní péči,” říká vedoucí syrské mise Člověka v tísni Rodrigo Serqueira.

Od prosince 2019 bylo v severozápadní Sýrii přes 84 nemocnic a zdravotních center zničeno, poškozeno nebo musely zavřít kvůli násilí. To znamená, že 4 miliony lidí - statisíce z nich v uprchlických táborech a dočasných přístřešcích - mají velmi omezený přístup ke zdravotní péči. Nedávno s severozápadní Sýrii začalo testování na COVID-19 a zatím nebyl potvrzen žádný případ.

Země, stejně jako zbytek světa, zavedla důležitá opatření proti šíření viru. Nicméně v různých částech Sýrie platí různá pravidla, podle toho, kdo je ovládá. To znesnadňuje poskytování základní pomoci.

Proto se Člověk v tísni přidal ke globální kampani a požaduje, aby bylo možné pomáhat potřebným a aby byla zajištěna ochrana humanitárních a zdravotních pracovníků, kteří teď čelí mnoha výzvám.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Omar Khattab a Nina Tramullas, Člověk v tísni

Související články