Schválená opatření pomohou statisícům lidí při překonávání důsledků současné krize

Publikováno: 9. 4. 2020 Doba čtení: 4 minuty
Schválená opatření pomohou statisícům lidí při překonávání důsledků současné krize
© Foto: Martin Kovalčík

Praha, 9. 4. 2020 – Poslanecká sněmovna schválila soubor opatření, která zmírňují dopad současné koronavirové krize na lidi, kteří nezvládnou své dluhy, a dostanou se do existenčních potíží. Změny se dotknou i lidí, kteří čelí exekucím a těch, kdo využívají institut oddlužení. Nová úprava výrazně zmírní dopady na živnostníky, na něž současná krize dopadne nejvíce. 

Data zveřejněná na začátku tohoto týdne agenturou PAQ Research ukazují, že téměř desetina Čechů přišla kvůli epidemii o zdroj obživy a mnoha z nich dochází jejich finanční rezervy. Nejvíce přitom klesly příjmy živnostníkům. „Pokud se nestane zázrak, tak nás čeká ničivější krize než v roce 2008. Výsledkem bohužel bude velký nárůst lidí, kteří nebudou schopni splácet své půjčky, zvýší se počet lidí v exekucích či v oddlužení,“ komentuje tento stav Daniel Hůle, analytik z organizace Člověk v tísni.

„I my v Člověku v tísni pozorujeme na naší helplince masivní nárůst volajících zoufalých živnostníků či samoživitelů, lidí v exekuci či oddlužení, kteří buďto přišli o práci, nebo pobírají nižší mzdu, která nestačí na jejich základní výdaje. Schválená opatření proto velmi vítáme, z dostupných dat i z našich zkušeností z terénu jasně vyplývá, že jsou zapotřebí,“ říká Hůle.

Člověk v tísni nabídl své zkušenosti z terénu při projednávání zákonných úprav k dispozici. „Snažíme se na koronavirovou krizi nahlížet komplexně a systémově, proto se zabýváme i sociálními a ekonomickými dopady na život rodin a domácností. Proto považujeme téma dluhů, splátek, exekucí za zásadní a zabýváme se jimi. I když to na první pohled nejsou témata,“ říká Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni. „Oceňujeme smysluplný dialog všech politických stran, jehož výsledkem je schválení těchto opatření. Bezpochyby uleví mnoha lidem, kteří budou současnou situací tvrdě postiženi,“ dodává k tomu Daniel Hůle.

 „Snažíme se na koronavirovou krizi nahlížet komplexně a systémově, proto se zabýváme i sociálními a ekonomickými dopady na život rodin a domácností. Proto považujeme téma dluhů, splátek, exekucí za zásadní a zabýváme se jimi. I když to na první pohled nejsou témata,“ říká Šimon Pánek, ředitel ČvT.

Půjčky v prodlení

V příloze této tiskové zprávy najdete stručný přehled všech schválených změn. V oblasti půjček bude nově možné odložit splátky úvěrů, živnostníkům je nyní poskytnuta podobná zákonná ochrana, jakou mají lidé, kteří si vzali spotřebitelské úvěry. Novinkou je též zastropování smluvních úroků, které mohou věřitelé požadovat při problémech se splácením. Po 90 dnech po splatnosti bude moci věřitel účtovat nejvýše 8,75 % (sazba se odvozuje od úroků ČNB).

Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel

„Věřitel musí poskytnout každému, kdo o to požádá, až půlroční "oddychový čas". Po tuto dobu nebude třeba hradit pravidelné splátky či vracet vypůjčenou částku. Důležité také je, že naběhlé úroky nenavýší zbývající splátky, ale uhradí se až na konci. Zásadní je i to, že za dobu odkladu nesmějí věřitelé žádat sankce a že odklad nepovede k záznamu v úvěrových registrech,“ popisuje změny David Borges z organizace Člověk v tísni, který se tématu dlouhodobě věnuje. „Věřitelé už také nebudou moci účtovat lidem v prodlení neomezeně vysoké úroky. A zásadní změnou je i dramaticky vyšší ochrana živnostníků. Zejména nebankovní společnosti totiž u tzv. podnikatelských půjček sjednávají velmi tvrdé sankce. Běžné jsou pokuty v řádu tisíců korun za každý den prodlení. To již nebude možné,“ dodává Borges.

Exekuce, oddlužení

Další změny přicházejí v oblasti exekucí a oddlužení. Exekutorští vymahatelé nebudou dočasně moci v domácnostech zabavovat majetek (s výjimkou dluhů z trestné činnosti či dluhů na výživném). Také se zvedla hranice, od které je možné provádět dražbu nemovitosti, v níž má dlužník nahlášen trvalý pobyt. Dříve byl tento postup možný u dluhů vyšších než 30 tisíc, nově je to 100 tisíc Kč. Důležitá je také změna týkající se částky, kterou si mohou dlužníci vybrat ze svých účtů. Nově to bude až 15 440 Kč, což je oproti minulosti dvojnásobek.

Ke třem zásadním změnám došlo i v institutu oddlužení. Živnostníci budou mít do oddlužení ulehčený vstup: nově do něj budou moci vstoupit i v případě, že s tím věřitel nesouhlasí. Druhou pozitivní změnou je podmínka úhrady alespoň 30 % dluhu, která se u oddlužení schválených před 1. 6. 2019 ruší, pokud se dlužník dostane do problémů se splácením v důsledku se současnou krizí. „Lidé, kteří v důsledku stávající krize přišli o příjmy, se tak nemusejí obávat, že jim bude oddlužení zrušeno,“ vysvětluje Hůle. Poslední změnou je nastavení férovějších srážek, ze kterých je vyloučen daňový bonus na děti a odstupné při ukončení pracovního poměru bude strháváno jako jednotlivé příjmy, nikoli v souhrnné výši.

„Škoda, že poslanci neschválili návrh, aby byla po vzoru závazné směrnice EU zkrácena lhůta na oddlužení z 5 na 3 roky a odstranění jakýchkoli podmínek. Změnu bude muset Česko přijmout do července 2021 a teď by mohla její dřívější implementace významně pomoci právě živnostníkům. Kdo rychle dává, dvakrát dává," Daniel Hůle, analytik ČvT.

„Škoda, že poslanci neschválili návrh, se kterým přišli poslanci STAN a Pirátů, aby byla po vzoru závazné směrnice EU zkrácena lhůta na oddlužení z 5 na 3 roky a odstranění jakýchkoli podmínek. Změnu bude muset Česko přijmout do července 2021 a teď by mohla její dřívější implementace významně pomoci právě živnostníkům. Kdo rychle dává, dvakrát dává. Přesto změny podmínek v uplatňování exekucí a plnění oddlužení hodnotíme velmi pozitivně,“ uzavírá Daniel Hůle.

Kontakty:

Daniel Hůle, daniel.hule@clovekvtisni.cz, 774 510 398,

David Borges, david.borges@clovekvtisni.cz, 603 800 178

Autor: Martin Kovalčík, mediální koordinátor ČvT

Související články