„Člověk v tísni tu má skvělou pověst," říká velvyslanec Nového Zélandu na Filipínách

Publikováno: 29. 3. 2019 Doba čtení: 4 minuty
„Člověk v tísni tu má skvělou pověst,
© Foto: Petr Stefan

„Mám moc rád čokoládu. Když se na mě podíváte, pochopíte proč (smích). Miluju mléčnou čokoládu, jsem na ní závislý. Pro mě je snadnější vzdát se alkoholu než čokolády,“ začíná náš rozhovor o kakau, místních zemědělcích i o České republice David Strachan, velvyslanec Nového Zélandu na Filipínách.

Ve městě Guiuan jsme se setkali při návštěvě projektu Člověka v tísni, který má za cíl zvýšit produkci kakaa v provincii Východní Samar a posílit tak odolnost chudých zemědělců na Filipínách. Tento projekt je financovaný právě Ministerstvem zahraničních věcí Nového Zélandu (New Zealand Ministry of Foreign Affairs & Trade Aid Programme).

Proč se Nový Zéland rozhodl podporovat výrobu kakaa na Filipínách?

Tenhle skvělý projekt probíhá v provincii, která je kvůli klimatické změně jednou z nejzranitelnějších v zemi. Je to nejméně rozvinutá oblast na Filipínách a bohužel byla i epicentrem Yolandy v roce 2013 (Poznámka: Nejsilnější tajfun, který kdy zasáhl pevninu, zdevastoval rozsáhlou část Filipín). Vím, že Člověk v tísni v této oblasti působí už dlouho a tato organizace má skvělou pověst jako partner v oblasti rozvoje. Navíc se do tohoto projektu zapojili i experti z Nového Zélandu, kteří mají potřebné odborné znalosti. Takže se sešlo víc faktorů, které nás přesvědčily, že je to projekt, do kterého stojí za to investovat. 

Proč byl jako cílová oblast pro projekt pěstování kakaa vybrán právě Východní Samar? Ovlivnila volbu zdejší míra chudoby?

Ovšem, výskyt chudoby je zde poměrně vysoký. Kvůli logistickým překážkám je zde rozvoj velmi komplikovaný. Rádi bychom maximálně podpořili místní autority . Dalším důvodem je pak samozřejmě to, že díky tomuto podpůrnému programu na Filipínách Nový Zéland rozšiřuje svou působnost, která se tu posledních pět let soustředila především na produkci mléka a mléčných výrobků. Nyní začínáme rozvíjet oblast zemědělství, což je sektor, který má podle nás velký potenciál a je pro nás tedy smysluplné do něj investovat. Pěstování kakaa má obrovský smysl.

Jaká je současná role novozélandské vlády v oblasti pěstování kakaa v Tichomoří?

Nevím to úplně přesně, ale společnost SPS (SPS Biosecurity Ltd.), se zapojila do podobného a velmi úspěšného projektu v souostroví Samoa. Kakao sice není na Novém Zélandu hojně pěstovanou plodinou, ale máme velké znalosti v oblasti stromových kultur a ty můžeme zúročit v Tichomoří a Asii.

Tento projekt začal teprve před několika měsíci. Ale povězte, jaký byl Váš dojem z včerejší návštěvy farmářů, poskytovatelů místních služeb a kakaových polí?

Zatím velmi dobrý. Viděl jsem pole s kakaem v Salcedu. Je neuvěřitelné, k jak obrovskému pokroku za těch šest měsíců došlo. Na místních zemědělcích bylo vidět, že jsou nadšení. Myslím, že to je platforma pro velmi slibný projekt.

Co je podle Vás největším přínosem tohoto programu?

Myslím, že největší přínos je, že drobní zemědělci mají šanci zajistit si živobytí, které je dlouhodobě udržitelné. Obecně je tu škála možností poněkud omezená a investovat do tohoto programu se vyplatí.

Již jste zmínil roli Čechů v tomto projektu. V České republice se žáci už na první hodině zeměpisu dozví, že správná odpověď na otázku, jaké je nejvzdálenější místo od České republiky, je Nový Zéland! Jaký je Váš vztah k České republice?

Byl jsem ve vaší krásné zemi a musím říct, že Prahu považuji za jedno z nejkrásnějších měst, která jsem kdy viděl. Je skutečně nádherná. Mám velmi pěkné vzpomínky na pohostinnost Čechů. V minulosti jste zažili tolik příkoří a tragédií. Ale teď se vaší zemi daří, jste součástí EU a já myslím, že nejlepší léta vaši zemi teprve čekají.

Pamatujete si, kdy jste poprvé slyšel o Člověku v tísni? Co si myslíte o práci, kterou v této části Filipín děláme?

Myslím, že děláte skvělou práci. Působíte tady už dlouho. Přišli jste sem poté, co Filipíny zasáhla Yolanda a myslím, že práce, kterou děláte ve více než 20 zemích světa, vypovídá o vašich občanech velmi kladně. Připomíná mi to mezinárodně otevřený přístup, ke kterému se hlásil váš skvělý lídr Václav Havel. Žijeme v době, kdy se hrůzná tvář nacionalismu opět začíná objevovat v různých částech světa a dokonce se bohužel objevila i u nás v podobě nedávného teroristického útoku, který v mé zemi spáchal bílý extremista. Hodnoty humanismu a internacionalismu, který zastává Člověk v tísni, jsou něco, na co by měly být všichni Češi hrdí. Vaše země má díky Člověku v tísni skutečně dobré renomé v oblasti rozvoje.

Jaké další projekty zaměřené na rozvoj zde na Filipínách novozélandská vláda podporuje?

Hodně toho děláme na ostrově Mindanao. Zaměřujeme se na vzdělání, stipendia a rozvoj zahradnictví a zemědělství. Na to klademe velký důraz, stejně jako na opatření a osvětu v oblasti zvládání rizik v případě přírodních katastrof.


Autor: Petr Štefan

Související články