Člověk v tísni uvolnil půl milionu na pomoc lidem na hranicích Polska

Publikováno: 12. 11. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Uprchlíci na polsko - běloruské hranici
© Foto: Archiv Grupa Granica

V Člověku v tísni se zděšením sledujeme zhoršující se situací na polsko – běloruském pomezí. Běloruský režim se rozhodl využít naděje lidí, kteří utíkají před válkou, pronásledováním, či pouze touží po lepším životě, jako politický nástroj ke sledování vlastní politické agendy. Hrubá a bezostyšná manipulace s uprchlíky má za cíl rozdělovat evropskou společnost a vytvářet tlak na země EU. Že tato hra ohrožuje na životě tisíce lidí, jež se pohybují se v lesích na hranici Evropské unie, je mu lhostejné, neboť humanitární krize, kterou vyvolal, slouží pouze politickým záměrům.

Zhoršující se počasí, klesající teploty, pohyb v neprostupném lese plném bažin a močálů a zákaz přístupu humanitárních organizací dostává lidi na hranicích do stale zoufalejší situace. Na místě se pohybuje mnoho zranitelných osob, seniorů, žen a dětí. Minimálně patnáct lidí již zemřelo a další tisíce mohou být na životě ohroženy. Jsou vyčerpaní, podchlazení a hladoví.

Ačkoliv je zjevné, že polská strana se nemůže schématu běloruské vlády podřídit a navyšovat tak motivaci režimu k další manipulaci s uprchlíky, způsob, jakým Polsko reaguje, je disproporční, nehumání a otevírá dveře k humanitární krizi v příhraniční zóně. Zamezením přístupu zdravotníků a humanitárních pracovníků do příhraniční zóny se Polsko ocitá na hraně porušování mezinárodního humanitárního práva. Dle dostupných informací dochází I k porušování pravidel azylového řízení. Organizace Human Rights Watch, která situaci na místě přímo sleduje k tomu říká: 

“Zatímco Evropská unie a její členské státy mluví o válce, výjimečném stavu a plotech z ostnatého drátu, akutní utrpení žen, mužů a dětí, kteří uvízli v bezvýchodné situaci na hranicích, je ignorováno. Aby se zabránilo dalším úmrtím, musí EU a její členské státy ve spolupráci s Polskem okamžitě zajistit přístup humanitární pomoci do pohraničních oblastí, které jsou v současné době pro ty, kdo mohou pomoci, nepřístupné.”

Člověk v tísni uvolnil půl milionu korun z humanitárního fondu Klubu přátel ČvT pro koalici nevládních organizací Grupa Granica, kteří skrze síť rezidentů-dobrovolníků v zóně poskytují uprchlíkům humanitární pomoc, monitorují situaci, přinášejí svědectví a poskytují právní služby potřebné k zahájení azylového řízení.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

V případě zájmu můžete práci platformy Grupa Granica podpořit i přímo skrze jednoho z jejich členů Fundacja Polska Gościnność

Název účtu: Fundacja Polska Gościnność

Číslo účtu: PL12 1750 0012 0000 0000 4087 4232

Banka a adresa: BNP Paribas Polska ul. Kasprzaka 2, 01-211 Warszawa

SWIFT kód: PPABPLPK

IBAN: PL12 1750 0012 0000 0000 4087 4232

Doporučujeme zkontrolovat si u Vaší banky výši poplatků pro platbu do zahraničí




Autor: Člověk v tísni

Související články