Člověk v tísni: V Bílině jsme pomáhali řešit dluhy a najít lidem práci
Publikováno: 21. 8. 2013 Doba čtení: 3 minutySituace na trhu práce je v Ústeckém kraji jedna z nejhorších v České republice. Mnoho lidí nemá práci a nedaří se jim nové zaměstnání sehnat, dostávají se do tíživé životní situace. Bílinská pobočka organizace Člověk v tísni po tři roky nabízí službu pracovního poradenství, která si klade dva základní cíle: podpořit mladé lidi při získávání vyšší kvalifikace a těm starším pomoci v úspěšném návratu na trh práce.
„Nedostatečné vzdělání a nízká motivace ke zvyšování kvalifikace patří mezi velké překážky při vstupu na pracovní trh. Proto jsme pro mladé lidi ve věku od 15 do 26 let, připravili různé workshopy, semináře a jiné aktivity, které se snaží ukázat cestu z dlouhodobé nezaměstnanosti. Společně pracujeme na tom, aby co nejvíce z nich úspěšně sehnalo zaměstnání či dokončilo učňovské obory nebo střední školy,“ vysvětluje Miloš Hrubý, zástupce ředitele bílinské pobočky společnosti Člověk v tísni, o. p. s.
Složitá situace na trhu práce postihuje také lidi středního a důchodového věku. Velmi častým případem jsou lidé, kteří pracují na stejném místě i několik desítek let a ve chvíli, kdy o něj přijdou, se jim nedaří najít místo v oboru, pro který jsou kvalifikování. „Se staršími lidmi jsme pracovali na rozšiřování schopností, které většina zaměstnavatelů považuje za důležité. Jedná se zejména o základní obsluhu počítače, tabulkových editorů a tvorby jednoduchých textů. Věnovali jsme se také přípravě na pracovní pohovor. Mnoho lidí nikdy v životě nepsalo profesní životopis a neumělo prezentovat své schopnosti, bylo tedy nutné pracovat na zdokonalení i těchto schopností,“ dodává Miloš Hrubý.
Dluhový byznys útočí i na chudé a seniory
Ruku v ruce s problematikou zaměstnanosti jde „dluhový byznys“. Mezi jeho časté oběti patří lidé, kteří již problémy s dluhy mají či senioři. Těm prvním nabízejí nepoctiví poskytovatelé úvěrů finanční prostředky za velice nevhodných podmínek či jim různé oddlužovací agentury slibují nemožné. A lidé jim pod tlakem nepříznivé situace nebo na základě neznalosti uvěří a své problémy ještě více prohloubí. „Naším hlavním cílem bylo pomoci lidem stabilizovat jejich nepříjemnou situaci, sestavovali jsme s nimi jejich rodinné rozpočty rodiny a všemožně jsme je podporovali při jejich cestě z dluhové pasti. Na základě zkušeností práce se zadluženými lidmi jsme také začali pracovat na zvýšení „dluhové gramotnosti“ u osob, které jsme vnímali jako nejrizikovější. Pro děti a mládež jsme například připravili semináře, ve kterých jsme jim formou prožitkových her ukázali, jaké to je být dlužníkem a jak těžké je se z této situace dostat,“ vysvětluje Miloš Hrubý.
Senioři jsou také často cílem podvodných podomních prodejců, podivných zástupců poskytovatelů energií nebo navštěvují prodejní akce, ze kterých se z příjemného výletu na zámek vyklube předváděcí akce. Tam často čelí nepřijatelnému nátlaku prodejců, kteří jim vnucují předražené zboží. Pracovníci organizace proto pro starší lidi připravili speciální semináře, ve kterých s nimi začali o těchto problémech komunikovat. Vysvětlovali jim, jaké mají možnosti obrany, jak se zachovat, když se setkají s jakoukoliv pochybnou nabídkou či kam se obrátit, když podepíšou nevýhodnou smlouvu.
Projekt, jenž byl v Bílině realizován od září 2010 do srpna 2013 má název Preventivní, motivační a podpůrné programy sociální integrace v Bílině a je financován z ESF prostřednictvím OP LZZ a ze státního rozpočtu ČR.