ČRo: Je hezký pocit, když mě ve škole pochválí, říká Klaudie, která díky doučování Člověka v tísni vytáhla známky na jedničky!
Publikováno: 25. 3. 2021 Doba čtení: 2 minutyKlaudie pochází ze sociálně znevýhodněné rodiny. Než jsme se ji před dvěma lety začali věnovat, nosila ze školy i čtyřky a pětky. Dnes dostává jedničky a úspěchy ve škole jsou pro ní velkou motivací. „Cítím se fakt dobře. Je to takový hezký pocit, když mě paní učitelka pochválí, že mi to jde, že jsem se zlepšila,“ říká radostně Klaudie. Dětem z chudých rodin pomáháme po celém Česku a naše podpora je pro ně v současné situaci důležitější než kdy dříve. O doučování dětí ze sociálně vyloučených rodin na Liberecku natočila pro Český rozhlas reportáž Lucie Fürstová.
„Aktuálně mám ve službě deset dětí. Máme i takové zázraky, kdy dítě jeden rok propadá a pak se nám dostane do služby a další rok už má vyznamenání. Pak z toho všichni jásají a mají velkou radost. Někde pokrok je znát, někde je znát méně. Ale musíme se radovat z každé jedničky. Z každého správně odevzdaného domácího úkolu. I to je pro dítě, které je ze sociálně znevýhodněného prostředí, velký posun,“ řekla pro Český rozhlas pracovnice podpory vzdělávání Člověka v tísni Iryna Kadlecová, která pomáhá se školou i Klaudii, jíž se podařilo zlepšit si známky o několik stupňů.
„Ty příklady, když mi nešly, tak paní doučovatelka mi pomohla, a pak jsem to pochopila, že už mi to učivo šlo. To mi zlepšilo známky na jedničky dvojky,“ řekla radostně Klaudie. „Cítím se fakt dobře, je to takový hezký pocit, když mě paní učitelka pochválí, že mi to jde. Že jsem se zlepšila,“ dodala Klaudie.
Pozitivní zpětná vazba je pro děti důležitá
Koordinátorka vzdělávání Hana Dostálová pro Český rozhlas uvedla, že obzvláště důležitý je individuální přístup. „Jakmile se dítěti někdo věnuje individuálně, tak má možnost reagovat přesně na to, čemu nerozumí. A to je to, co děti hlavně potřebují. Pracujeme hodně s motivací, to znamená, že když dítě má pocit, že to chápe a je vidět, že se zlepšuje a má nějakou pozitivní zpětnou vazbu ze školy, tak je to něco, co ho trošičku zvedá. Co narušuje takovou tu momentálně obecně depresivní náladu. Takže si myslím, že je to nesmírně přínosné,“ upřesnila koordinátorka vzdělávacích služeb.
V současné chvíli nám v Liberci s doučováním dětí pomáhá na třicet dobrovolníků. Dvacet pochází z Liberce a okolí, zbylých deset doučuje online z různých míst po Česku. „Jsou to ve většině případů pražští studenti, ale není vůbec výjimkou Morava, Kraslice. Je to úplně neomezené, což je asi jedna z mála pozitivních věcí na této době,“ uzavřela kolegyně Hana Dostálová.
Poslechněte si celou reportáž o doučování dětí ze znevýhodněného prostředí, kterou pro Český rozhlas připravila Lucie Fürstová.