ČRo: Řekli Vám pracovníci úřadu práce, že na dávku nemáte nárok? "Podejte žádost přes podatelnu, musí být posouzena systémem," radí Kylišová

Publikováno: 12. 11. 2021 Doba čtení: 3 minuty
ČRo: Řekli Vám pracovníci úřadu práce, že na dávku nemáte nárok?
© Foto: fotobanka

„Chodí k nám bezmocní lidé, kteří nevědí, co dělat. Svěřují se, že celý život pracovali a teď jim příjem nestačí na pokrytí nezbytných výdajů. Mnozí často ani neví, že si o nějaký příspěvek mohou zažádat,“ uvedla pro Český rozhlas koordinátorka služeb programů sociální integrace Jitka Kylišová. Jaké jsou možnosti pomoci pro lidi v nouzi? Co to vlastně hmotná nouze je, kdo na ní má nárok a jak o ní zažádat? Poslechněte si celý rozhovor.

Hmotná nouze je definována jako stav, kdy osoba či rodina nemá dostatečné příjmy a její celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb na úrovni ještě přijatelné pro společnost. Současně si tyto příjmy nemůže z objektivních důvodů zvýšit (uplatněním nároků a pohledávek, prodejem nebo využitím majetku) a vyřešit tak svoji nelehkou situaci vlastním přičiněním. 

Když už je situace neúnosná, chodí k nám právě takoví lidé pro rady. Mnozí z nich celý život pracovali a nyní jsou v situaci, kdy nemají ani na nájem. S rostoucími cenami energií, potravin, pohonných hmot a dalších služeb a zboží se situace mnoha rodin i jednotlivců zhoršuje. Pozvání do Českého rozhlasu proto přijala naše kolegyně Jitka Kylišová. V rozhovoru se pokusila objasnit, kdo a kdy má na dávky v hmotné nouzi nárok, co hmotná nouze je a doporučila, na koho se v případě dotazů či nejasností obrátit.

Kde, kdy a o jaké dávky žádat?

„Pokud se někdo ocitne v hmotné nouzi, má nárok na příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Obě tyto dávky jsou opakované. Příspěvek na živobytí je určený na zajištění základních životních potřeb – jídla, ošacení, obuvi, základních hygienických potřeb. Doplatek na bydlení je opakovaná měsíční dávka určená těm, kdo mají nárok na příspěvek na živobytí a přesto jim to nestačí na to, aby mohli zaplatit náklady spojené s bydlením,“ uvedla Kylišová a dodala, že o všechny dávky se žádá na příslušných úřadech práce. Dalším možnou pomocí je mimořádná okamžitá pomoc, o kterou lze žádat ve chvíli, kdy osoba nemá dostatek finančních prostředků k tomu, aby dokázala sama tíživou situaci vyřešit.

Poraďte se se sociálními pracovníky

Co dělat, pokud přesně nevím, jak o dávky žádat? „Lze se jít poradit na úřad práce, kde jsou nabírány žádosti i vypláceny dávky. Je také možné požádat sociální pracovníky města nebo obce, ve které bydlíte, o radu. Tam by lidé měli získat veškeré informace, které potřebují k tomu, aby věděli, kam se obrátit, nebo jak vyplnit formuláře,“ uvedla v rozhovoru Kylišová, podle které často není získání ani vyplnění potřebných formulářů snadné:

„Sehnat veškeré přílohy, které je potřeba dodat, bývá náročné. Klienty občas na úřad doprovázíme, abychom jim mohli poradit, kde podklady sehnat, jak formulář vyplnit a podobně. Jednou jsem byla na úřadě práce třikrát, než se nám podařilo doložit vše potřebné k tomu, aby bylo možné vyplatit příspěvek na bydlení,“ uvedla Kylišová a dodala, že od pracovníků úřadu může někdy zaznít, že žádající osoba nemá na dávku nárok, aniž by byla situace důkladně zhodnocena.

Vždy žádost podejte

„Doporučuji obrátit se na neziskovou organizaci a popsat svou situaci, oni mu pomohou procesem projít. Občas od pracovníků úřadu zazní, že nemáte nárok, ale snažte se tam žádosti dopravovat i tak – je nutné, aby byla žádost posouzena systémem. Žádost je zkrátka potřeba podat. A když by ji pracovníci podat nechtěli, podejte ji prostřednictvím podatelny nebo zašlete poštou. Případně je také možné se proti nepřiznání dávky odvolat,“ doporučuje na základě vlastních zkušeností naše kolegyně Jitka Kylišová. 


Autor: Člověk v tísni

Související články